Kuraklık halinde bile susuz bırakmayacak proje!

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Marmara Bölgesi'ndek ilimizinde aralarında bulunduğu 7 il için, uzun vadede içme suyunda sıkıntı yaşanması ihtimalini dahi ortadan kaldıran alternatifli bir master plan hazırladı.

Planın uygulamaya alınması ile İstanbul'un da aralarında bulunduğu 7 il, 3 yıl kuraklık olsa bile içme suyu sıkıntısı çekmeyecek. Çalışma, Marmara'dan sonra ülkenin bütün bölgeleri için de yapılacak.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu başkanlığında, merkezi ve mahalli idarelerden yetkililerin katılımıyla yapılan toplantıda, İçmesuyu Entegre Havza Yönetimi Master Planı masaya yatırıldı.

Hiçbir ilde içme suyu sıkıntısı bulunmadığının altını çizen Prof. Dr. Eroğlu, "Ancak vilayetlerimizi su konusunda tek bir kaynağa bağlı bırakamayız. Alternatifli kaynaklar oluşturmamız lazım. Bu çalışma ile problem yaşanması ihtimaline karşı bile tedbir almış olacağız" dedi.


Plan Düzce, Sakarya, Kocaeli, Yalova, İstanbul, Tekirdağ ve Kırklareli illerini kapsayacak. Çalışma kapsamında sözkonusu illerdeki mevcut yüzey ve yeraltı su kaynakları incelendi. İçme suyu, kullanma ve endüstri suyu muhtemel ihtiyaçları hesap edilerek, mevcut kaynakların nasıl ve ne zaman kullanıma alınabileceği planlandı.

16,5 Milyon Nüfusa Garantili Su Temini

Su ihtiyacının karşılanma şekli ile teknik ve ekonomik yapılabilirliğinin incelenmesini de içeren master plan, yaklaşık 30 bin km2 alanda 16.5 milyon nüfusu kapsıyor.

Planın uygulamaya alınması ile yalnızca kısa ve orta değil uzun vadede de su temini alternatifli yollar da tespit edilerek garanti altına alınacak. Entegre havza yönetiminin esas alınacağı master plan uygulaması ile gerektiğinde iller arasında su aktarımı yoluna gidilebilecek.

Plan hazırlanırken kuraklık dışında deprem, sabotaj, kayıp-kaçak gibi risk faktörleri de hesaba katıldı. Kaynak ve ihtiyaç değerlendirmelerinde, birden fazla senaryo hazırlanarak, 2058 yılına kadar illerin kullanabilecekleri su kaynakları tespit edildi ve planlama yapıldı.

06 Şubat 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.988.285 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?