Baro'dan 'Berkin Elvan' açıklaması

Sakarya Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Av. Leyla Ekmen Epözdemir Dün ölüm haberi gelen Berkin elvan hakkında açıklama yaptı.

İşte barodan gelen o açıklama:

"15 yaşında bir çocuk olanBerkin Elvan'ın ölümüyle acıya boğulduk.
İnsanlardoğar, yaşar ve ölürler.

Yaşamın en doğal döngüsünün bir parçasıdır ölüm.
Her ölüm acıdır.

Özellikle de söz konusu olan yaşamlarının daha başlarındaki çocuklar ise.
Çocuk ölümleri yaşamın en zor ve en acı konularından birisidir.
Yürekleri burkar, içimizi sızlatır, vicdanları yaralar çocuk ölümleri.
Ölüm ve çocuk yan yana anılması bile çok zor iki sözcüklerden.
TıpkıBerk in ölümünde olduğu gibi....
Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına dair Sözleşme'yi onaylan her devlet, çocukların yaşamını korumak ve çocuk ölümlerini önlemek için tedbir almaklayükümlüdür.Devlet için herçocuk ölümü yaşam hak ihlalidir. Devletin Güvenlik tedbirleri gerekçesiyle aldığı önlemler, çocuk ölümlerine asla mazeret gösterilemez. Çünkü vatandaşın güvenliği debirhaktır veyaşam hakkının karşıtıolamaz olmamalıdır. Ancak maalesef ülkemizde yüzlerceçocuk ölümlerigüvenlik tedbirleri adı altında gerçekleşmiştir. O halde güvenlik tedbirleri alınırken çok daha fazla dikkat, hassasiyet ve basiretli davranmaya ihtiyaç duyulduğu açıktır.
Devlet kurumlarında ve/veya kamu personeli eliyle yaygın ihmal ve ihmalin yola açtığı yaşam hakkı ihlalleri karşısında ülkeler yükümlüğünü yerine getirmediği için çocuklar Mısır da Suriye de Filistin de Dünyanın bir çok yerinde toplumsal olaylarda, kara mayınları ve askeri mühimmatların sebebiyle ya da silahlı çatışmalarda ölüyorlar; yargısız olarak infaz ediliyor hatta katlediliyorlar.
Diğer yandan eğitim, sağlık vb. alanlarda kamu görevlilerinin ihmalleri sıklıkla çocukların ölümüne neden oluyor.
Devletin, çocukların yaşam haklarının ihlal edilmemesi için gerekli tedbirleri alma yükümlülüğü vardır.

Bu yükümlülüğünü yerine getirmediği için yaygınlaşan şiddet kültürü aile içi şiddet, namus ve çocuk cinayetleri, akran şiddeti, bireysel silahlanma olarak şekil bulup çocukların ölümüne neden oluyor. Çocuklar intihar ediyorlar. İhmal nedeniyle pek çok ölüm vakası var. Trafik kazaları, ev kazaları, kanalizasyon çukuruna, su kuyusuna, göle düşme, ırmakta boğulma vb. kentsel ve kırsal açık alanda yaşanan olaylar, yangınlar, soba gazı zehirlenmesi, besin zehirlenmeleri, elektrik çarpmaları, doğal afetler çocuklar için normalleşmiş ölüm sebeplerine dönüşmüş durumda.

Yaşam hakkının ihlali beslenme, barınma gibi sadece temel ihtiyaçların karşılanmaması ile sınırlı bir çerçeve değildir. Yaşam hakkı, çocukların hak sahibi, eşit, özgür ve onurlu birer birey olarak, barış içerisinde, iyi ve mutlu bir yaşam sürmesi için gerekli olan sağlık, sosyal hizmet- sosyal yardım, eğitim ve adalet alanlarının bütüncül bir biçimde ve çocuk merkezli olarak yapılandırılmasını gerektirir.

Yaşam hakkı, temel hakların gerçekleşmesi için ön koşuldur. Ancak görülmektedir ki diğer hakların gerçekleşmesi de ülkemizde çocukların yaşam hak ihlalleri degöstermektedir ki; Bütüncül bir çocuk politikası olmadığı müddetçe çocukların yaşam hakkını korumak mümkün olamayacaktır.

Sonuç olarak; Berkinin ölümünden duyduğumuz acıyı, üzüntüyü paylaşırken; Devlet yetkililerini, hükümetiBerkin Elvan'ın vetümÇocuk ölümlerinin sorumlularını bulmayabaşka Berkinler ölmezsin diye önlemler almayave Bütüncül bir çocuk politikası içinharekete geçmeye çağırıyoruz."

12 Mart 2014 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 5.134.482 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?