Mecliste ekonomiyi, canlı yanında santrali anlattı!

Kamu finansmanı ve bütçe yönetimi kanun tasarısı üzerine TBMM'de konuşan MHP Sakarya Milletvekili Münir Kutluata, Türkiye ekonomisinin durgunluk içinde olduğuna dikkat çekerek, "Vatandaş her gün daha fazla borç öderken, borçlarını borçla kapatan bir yapı oluştu" dedi.

MHPMilletvekili Prof.Dr. Münir Kutluata, 'Kamu Finansmanı ve Bütçe Yönetiminin Düzenlemesi' hakkındaki kanun görüşmeleri üzerine TBMM'de MHP grubu adına konuştu.Yine bir torba kanunla karşı karşıya olduklarını söyleyen Kutluata, "Türkiye'nin gayrisafi millî hasıla rakamları açıklanmıyor, gayrisafi millî hasıla açısından baktığınız zaman Türkiye ekonomisinin bir daralma içinde olduğunu ve bu büyüme oranlarının bizim ekonomimiz içindeki yabancı payını katiyen karşılamadığı ve ekonomide bir daralma olduğu ve millet açısından da bir fakirleşme olduğu ortadadır" dedi.

BORÇ FAİZLERİ

Türkiye'de iç tüketimin durmakta ve yavaşlamakta olduğu uyarısını yaptıklarını anlatan Kutluata, " Tüketici kredileri artarken iç tüketim daralıyor. Bunun ifade ettiği anlam, tüketiciler her gün daha fazla borç ödemekte, borç faizi ödemektedirler. Borcu borçla ödedikleri için, faiz oranlarında genel bir düşme olsa bile, bu tüketicilerin borç yapılandırmasıyla karşılaştıkları faiz oranları yüksek olmakta ve dolayısıyla, aldıkları kredi oranında da tüketimin gerçekleşmediği gerçeği ortaya çıkmaktadır" dedi.

GÖLGEDE KALDI
Kutluata, "İç tüketimin canlandırılması ve büyümenin yeniden rayına girmesi için, Hükümetin güvendiği 2 nokta vardır, bunlardan bir tanesi: Bankaların durumunun sağlam olması yani yüksek düzeyde kredi vermeye devam ediyor olmaları, banka kârlarının iyi olmasıdır. İkincisi: Hanehalkı borçlarının düşük olduğu ifadesidir. Hâlbuki Türkiye'de hane halkı borçlarının çok büyük bir kısmı tüketim kredisidir. Türkiye ekonomisindeki gerileme, Türkiye üzerinde yürütülen hain konuşmaların gölgesinde dikkatlerden kaçırılmaktadır." dedi.

Kutluata Bengütürk'e konuk oldu

Bengütürk Tv'de canlı yayına katılan MHP Sakarya Milletvekili Münir Kutluata, ülke ve yerel gündemi değerlendirirken, Sakarya'ya kurulması planlanan doğalgaz çevrim santraline karşı olduklarını bir kez daha yenilerken, ilginç bir benzetme yaptı. Kutluata, "Sakarya'da doğalgaz mı çıktı da çevrim santrali Sakarya'ya yapılmak isteniyor?"

ÜLKE GÜNDEMİ
MHP Sakarya Milletvekili Prof.Dr. Münir Kutluata, önceki gün Bengütürk Tv2de Haber Merkezinin canlı yayın konuğu oldu. Soruları yanıtlayan Münir Kutluata, ayrıca twitter ve facebook üzerinden gelen izleyici sorularını da cevaplandırdı. Sakarya'nın sorunlarını da anlatan Kutluata, özellikle Söğütlü Türkbeylikkışla2da kurulması planlanan doğalgaz çevrim santrali hakkında değerlendirmelerde bulundu.

YEREL GÜNDEM

İlginç bir benzetme yapan Kutluata, "Sakarya'da doğalgaz mı çıktı da çevrim santrali Sakarya'ya yapılmak isteniyor?" dedi. Santralin kurulması için Sakarya'nın tercih edilmesine karşı olduklarını anlatan Kutluata, "Doğalgaz çevrim santralinin Sakarya'da kurulmasını istemiyoruz. Bunun için MHP olarak elimizden gelen gayreti gösteriyoruz" dedi. Kutluata ayrıca şehrimizi ilgilendiren konuları değerlendirdi.

04 Nisan 2013 - Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.933.612 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?