"Anne kalbi çocuğun ilkokuludur"

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı'na bağlı Sosyal Gelişim Merkezi'nin düzenlediği Aile Eğitim Programı sertifika töreni gerçekleştirildi.

Haber Resmi
Haber Resmi
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Aile Eğitim Programı sertifika töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, "Çocuklarımızın iyi birer yetişkin olması bizlerin iyi birer anne ve baba olmasına bağlıdır. Huzurlu bir toplumun en önemli unsuru sağlıklı aile yapısı, sağlıklı ailenin en önemli unsuru ise güçlü kadındır. Anne kalbi çocuğun ilkokuludur" diye konuştu.

Törene, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Sağlık ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Davut Yüce, eğitimciler ve kursiyerler katıldı.

Aile, çocuk ile toplum arasındaki köprüdür
Törende ilk konuşmayı 14 hafta boyunca kursiyerlere aile eğitimi kursu veren Aile Eğitimi Uzmanı Esma Aksu yaptı. Aksu, programın Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak yapıldığını ve programın genel amacının ülke genelinde 0-18 yaş arası çocuğu olan ailelerin annelik ve babalık becerilerinin geliştirilmesi ve böylece aile içi ilişkilerin güçlendirilmesi yoluyla çocukların var olan potansiyellerinin kullandırılması olduğunu söyledi. Esma Aksu, "Aile eğitimi, yaşanılan ortamların her zaman güzel ve huzurlu olması açısından çok önemlidir. Çocukların toplumla arasındaki köprüyü kuracak olanlar ailelerdir. Yararlı sağlam köprüler kurmak adına bu tarz eğitimlere katılım sağlayalım. Bu eğitimleri bizlere sunan Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeki Toçoğlu'na, kurslarımıza katılım sağlayan ve ilgi gösteren tüm kursiyerlerimize çok teşekkür ediyorum" dedi.

Kurs hayatımda dönüm noktası oldu
Esma Aksu'nun konuşmasından sonra kursiyerlerden Şerife Topçu, Nilgün Erol ve Zeynep Kazancı duygu ve düşüncelerini aktarmak üzere birer konuşma yaptılar. Bu tarz seminerlerin insanın kendisine olan güvenini arttırdığını söyleyen Zeynep Kazancı, "Bu seminerden sonra çocuklarıma daha sabırlı ve sevgimi göstererek yaklaşıyorum. Bu kurs benim hayatımda bir dönüm noktası oldu. Kendimle ve korkularımla yüzleştim ve baktım ki her şeyin çaresi varmış. Bu kursla sorunlardan kaçmak yerine sorunlarla yüzleşmeyi öğrendim. Kendimle daha barışık oldum. Çocuklarıma saygı göstermem gerektiğini öğrendim. Empati yapmayı öğrendim. Bu kurslarla, halkı bilinçlendirme çabalarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeki Toçoğlu'na ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.

Aile eğitimi toplumun gelişmesine katkı sağlar
Eğitimlerin güzel sonuçlanmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek konuşmasına başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, bu tarz yararlı eğitimlere devam edeceklerini söyledi. Başkan Toçoğlu, "Her şeyden sakındığımız, her şeyden üstün tuttuğumuz, her şeyden çok sevdiğimiz çocuklarımıza olan davranışlarımızda meydana gelen değişikliklerin sık yaşanması, çocuk eğitiminde eksikliklerimizin olduğunu gösteriyor. Çok hızlı değişen bir dünyada yaşıyoruz. Ekonomik ve diğer sorunlarımız, çocuklarımızın internet gibi okullardaki yarışmalar gibi, kendilerince zorluklarla olan mücadeleleri ile çakıştığında, onlara en doğru davranışları sergilememizi sağlamada bu eğitimlerin katkılarını hep birlikte görmüş oluyoruz. Verilen eğitimin olumlu sonuçlarla noktalanmasından duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum" dedi.

Çocuklarımıza şükretmeyi de öğretmeliyiz
Güçlü aile yapısının güçlü toplum yapısı ile doğru orantılı olduğunu belirterek konuşmasına devam eden Başkan Zeki Toçoğlu, "Ailenin sosyal açıdan desteklenmesi ve güçlendirilmesi, esasında toplumun da güçlendirilmesidir. Güçlü aile için eğitimli kadın anlayışından hareketle, kadınlarımızı güçlendirmek demek, aileyi güçlendirmek demektir. Çünkü biz aileyi aile yapanın kadın olduğuna inanan bir toplumuz. Huzurlu bir toplumun en önemli unsuru sağlıklı aile yapısı, sağlıklı ailenin en önemli unsuru ise güçlü kadındır. O halde bizlere düşen bu çekirdek yapıyı ayakta tutmak ve yeni nesillerin sağlıklı ve mutlu yuvalar kurmasına ön ayak olmaktır. Çocuk eğitiminde ailenin önemi ve sorumlulukları son derece önemlidir. Gerek çocukluğun ilk yılları olan okul öncesi dönemde, gerekse okul yıllarında ailenin vermiş olduğu eğitim veya takındığı tavır çocuğun kişilik gelişimini önemli oranda etkilemektedir. Anne kalbi çocuğun ilkokuludur. Çocuklarımıza; şartlar çok ağır olsa da yalan söylememeyi öğretmeliyiz; alın terine saygıyı, çalışmanın erdemini; hayatı paylaşmayı ve basitçe yaşamayı; yokluğun da tadına varmayı, var olanla mutlu olarak şükretmeyi öğretmeliyiz. Bu yarış ortamında çocuklarımıza her şeyin bir sonu olduğunu; sahip olduklarının bir gün tükenebileceğini de öğretmek mecburiyetindeyiz. Biz bu tarz eğitimleri devam ettireceğiz. Sizler de bu kurslar vesilesi ile kazandıklarınızı paylaşarak daha fazla kardeşimizin bu eğitimlerden yararlanmasını sağlayabilir onların ailelerine ve çocuklarına daha çok yardımcı olabilirsiniz. Bunu yaptığımızda toplumumuzun gelişimine büyük katkı sağlayabiliriz" diye konuştu.

Başkan Zeki Toçoğlu, törenin sonunda kursiyerlere sertifikalarını verdi ve onlarla sohbet etti.

28 Şubat 2012 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.018.233 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?