Başörüsü Platformu'ndan 28 Şubat çıkışı!

Sakarya'da 9 yıldır devam eden adalet ve özgürlükler eyleminde 420. hafta basın açıklamasını Diriliş Saati Dergisi yaptı.

Haber Resmi
Haber Resmi
Haber albümü için resme tıklayın

420. hafta adalet ve özgürlükler eyleminde 28 Şubat Davası'yla ilgili olarak "28 Şubat'ın asli sorumlularının Amerika ve Türkiye'deki işbirlikçileri sermaye sınıfı ile kartel medyası olduğu asla unutulmamalı" dendi.

Sakarya'da 9 yıldır devam eden adalet ve özgürlükler eyleminde 420. hafta basın açıklamasını Diriliş Saati Dergisi yaptı.

Açıklamayı okuyan Muhammed Emin Duman 28 Şubat darbesine ilişkin mahkeme sürecinin devam etmesini ve dönemin askeri erkânının yargılanması olumlu bir gelişme olarak değerlendirirken, "28 Şubat'ın asli sorumlularının Amerika ve Türkiye'deki işbirlikçileri sermaye sınıfı ile kartel medyası olduğu asla unutulmamalıdır. 28 Şubat ile hesaplaşmak öncelikle Amerika ile hesaplaşmayı gerektirir. Amerika'nın o dönemdeki istihbarat ve siyasi yetkilileri Refah-Yol Hükümeti'nin yıkılması için Türkiye'de ordu, medya ve sermaye grupları içerisindeki uzantılarıyla nasıl temasa geçtiklerini net bir şekilde ifşa ediyorlar. 28 Şubat'a ilişkin belgeler bunu açıkça ortaya koymaktadır. O halde önce Amerika ile hesaplaşacak siyasi ve yargısal bir iradeye ihtiyaç var Türkiye'de? Akabinde de dönemin medya tetikçileri ve büyük sermaye gruplarıyla hesaplaşacak bir iradenin işletilmesi gerekiyor." denildi.

Basın açıklamasında Mısır'daki askeri darbe süreciyle ilgili olarak İhvan-ı Müslimin hareketinin yasaklanması eleştirilerek, "Mısır'da İhvan-ı Müslimin yasa dışı ilan edildi. Darbeciler binlerce insanı katletmesinin ardından şimdi de seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin de içinde yer aldığı İhvan hareketini yasakladı. Darbenin gerçekleştiği 3 Temmuz'dan bu yana Mısır'da geçerli siyasetin merkezinde İsrail'in ve Amerika'nın bölgesel ve küresel menfaatlerinin olduğunu gözlemliyoruz. Cunta bir yandan Mısır'ın Müslüman halkına zulmederken, bir yandan da Refah Sınır Kapısı'nı ve Gazze'ye açılan tünellerin %95'ini kapatarak Gazze'yi adeta bir açık hava cezaevi haline getirdi. Gerek Mısır'da, gerekse Gazze'de darbecilere ve onların küresel efendilerine karşı direnen Müslümanları bir kez daha selamlıyoruz. Emperyalizmin kuklası olan General Sisi cuntasının İhvan-ı Müslimin Hareketi'ni yok etmeye gücünün yetmeyeceğini, akan kan ve gözyaşı içinde bir Firavun gibi boğulacağı günlerin yakın olduğunu buradan haykırıyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Basın açıklaması TÜİK tarafından açıklanan ve toplumun zengin ve fakir kesimleri arasındaki 8 katlık uçurumu ortaya koyan araştırma sonuçlarına dikkat çekilerek son buldu.

420. Hafta Basın Açıklaması;

28 ŞUBAT DAVASINDA ÖNCELİKLE AMERİKA YARGILANMALIDIR!

"28 Şubat darbesine ilişkin mahkeme süreci devam ediyor. Bu süreçte ağırlıklı olarak dönemin askeri erkanının yargılanması olumlu olmakla beraber yeterli değildir.

28 Şubat'ın asli sorumlularının Amerika ve Türkiye'deki işbirlikçileri sermaye sınıfı ile kartel medyası olduğu asla unutulmamalıdır.

28 Şubat ile hesaplaşmak öncelikle Amerika ile hesaplaşmayı gerektirir. Amerika'nın o dönemdeki istihbarat ve siyasi yetkilileri Refah-Yol Hükümeti'nin yıkılması için Türkiye'de ordu, medya ve sermaye grupları içerisindeki uzantılarıyla nasıl temasa geçtiklerini net bir şekilde ifşa ediyorlar. 28 Şubat'a ilişkin belgeler bunu açıkça ortaya koymaktadır.

O halde önce Amerika ile hesaplaşacak siyasi ve yargısal bir iradeye ihtiyaç var Türkiye'de? Akabinde de dönemin medya tetikçileri ve büyük sermaye gruplarıyla hesaplaşacak bir iradenin işletilmesi gerekiyor.

Mısır'da seçilmiş hükümetin daha bir senesini dolduramadan darbeyle yıkılmasında da aynı senaryo geçerli?

Mısır'daki darbeye karşı çıkan AKP iktidarına bir şeyi tekrar hatırlatmak istiyoruz. Mısır'daki darbenin arkasında ve Türkiye'deki 28 Şubat darbesi dahil tüm darbelerin arkasında Amerika'nın olduğunu net bir şekilde biliyorsunuz. O halde niye Amerika'nın bölgesel planlarına alet oluyorsunuz? Niçin Büyük Ortadoğu Projesi'nin öncülüğünü yapıyorsunuz? Niçin Amerika'yı stratejik müttefik olarak görüyorsunuz?

Müslüman halkımız Ak Parti hükümetinden Amerika ve küresel ortaklarına hesap soracak bir iradeyi ortaya koymasını bekliyor.

Mısır'da İhvan-ı Müslimin yasa dışı ilan edildi. Darbeciler binlerce insanı katletmesinin ardından şimdi de seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin de içinde yer aldığı İhvan hareketini yasakladı.

Darbenin gerçekleştiği 3 Temmuz'dan bu yana Mısır'da geçerli siyasetin merkezinde İsrail'in ve Amerika'nın bölgesel ve küresel menfaatlerinin olduğunu gözlemliyoruz. Cunta bir yandan Mısır'ın Müslüman halkına zulmederken, bir yandan da Refah Sınır Kapısı'nı ve Gazze'ye açılan tünellerin %95'ini kapatarak Gazze'yi adeta bir açık hava cezaevi haline getirdi.

Gerek Mısır'da, gerekse Gazze'de darbecilere ve onların küresel efendilerine karşı direnen Müslümanları bir kez daha selamlıyoruz. Emperyalizmin kuklası olan General Sisi cuntasının İhvan-ı Müslimin Hareketi'ni yok etmeye gücünün yetmeyeceğini, akan kan ve gözyaşı içinde bir Firavun gibi boğulacağı günlerin yakın olduğunu buradan haykırıyoruz.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2012 "Gelir ve Yaşam Koşulları" araştırmasının sonuçları açıklandı.

Buna göre en zengin %20'lik grubun toplam gelirden aldığı pay %46.6 iken, en yoksul %20'lik grubun toplam gelirden aldığı pay %5.9 oldu.

Bu sonuç bize en zengin %20'lik grubun gelirinin en yoksul %20'lik gruba göre 8 kat fazla olduğunu göstermektedir. Bu fark gelir dağılımı eşitsizliğinin açık bir ispatıdır.

Araştırma sonuçları şayet %10'luk en zengin ve en fakir kesimler üzerinden de açıklansaydı, bu farkın çok daha büyüdüğünü gözlemleyecektik.

Buradan bir kez daha dikkat çekmek istiyoruz. Bir ülkede refah artışının ölçüsü kişi başına düşen gelirin artması değildir. Asıl ölçü gelir dağılımındaki eşitsizliğin giderilmesi ve yoksulluk sınırının altında gelir kalmamasıdır. Asıl ölçü adil paylaşımın ve dayanışmanın bir toplumsal düstur olmasının sağlanmasıdır."

28 Eylül 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.971.194 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?