Uzm. Dr. Kolip: 'Bu bütçelerle yeterli hizmet üretilemez'

İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Uzm. Dr. Cihan Kolip, Büyükşehir Belediyesi bütçesinin 30 Büyükşehir arasında son sıralarda yer aldığını ifade ederken, “Bir Büyükşehir Belediyesi'nin bu kadar düşük bütçesi olur, bu kadar büyük borcu olursa, bir de üzerine liyakatsizlik eklenirse yeterli hizmeti üretmesi beklenir mi? Biz bunların hepsini düzelteceğiz” diye konuştu.

Haber Resmi
Haber Resmi
+4
Haber albümü için resme tıklayın

İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Uzm. Dr. Cihan Kolip, Karapürçek'te vatandaş ve esnaf ile bir araya geldi. Karapürçek'in Sakarya'nın en az hizmet alan ilçelerinden biri olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Kolip, bunda ilçe belediyelerinin bütçesinin azlığı, Büyükşehir Belediyesi'nin de hizmetlerinin yokluğunun etkili olduğunu ifade etti. Uzm. Dr. Kolip, Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin bütçesinin de 30 Büyükşehir Belediyesi arasında en küçük bütçelerden biri olduğunu ifade etti.

Sakarya'nın hakkını arayacağız

2019 yılı için SASKİ Bütçesi ile birlikte Sakarya Büyükşehir Bütçesinin 1 milyar 296 milyon lira olarak açıklandığını hatırlatan Uzm. Dr. Kolip, "Komşumuz Kocaeli'nin bütçesi 5,4 milyar lira. Gaziantep'in 2,6 milyar, Mersin'in 3 milyar, Antalya'nın 3,4 milyar lira bütçesi var. Sakarya'nın çok daha ileride olması gereken iller Samsun, Denizli, Eskişehir, Van, Şanlıurfa, Aydın, Manisa gibi Büyükşehirlerden bile bütçe olarak geriyiz. Neden? Çünkü genel bütçeden daha fazla pay alıyorlar. Şu anki sistem bu farklılığa neden oluyor. Sayın Milletvekilimiz Ümit Dikbayır, TBMM'ne bir yasa teklifi verdi. İnşallah bu haksızlık düzeltilecek. Sakarya Büyükşehir Belediyesi'ne hak ettiği para, Genel bütçeden gelecek. Eğer bu düzeltilmezse, Sakaryalıları tek tek dolaşıp, her gün Sakarya'nın hak ettiği paranın Hükümet tarafından kesildiğini anlatacağız. Şimdi bunu 17 yıldır olduğu gibi bir AK Partili Belediye Başkanı yapabilir mi? Onlar bunu yapmadığı için de Hükümet bu haksızlığa bir son vermiyor." diye konuştu.

Tasarruf Devri Başlayacak

Uzm. Dr. Cihan Kolip, Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin Türkiye'nin en borçlu Belediyelerinden biri olduğunu da kaydederek, "Bizimle yakın bütçelere sahip olan illere bakın. Bizden şehircilik bakımından çok daha ileri seviyedeler. Dolayısıyla daha büyük bütçe yapmak için tüm kaynakları en verimli şekilde değerlendirmek gerekiyor. En başta söyledik. Başta makam araçları dahil lüks olan ne varsa hepsini terk edeceğiz. Büyük bir tasarruf devri başlatacağız. İşlerimizi, projelerimizi, konusunda uzman, liyakatli kadrolarla birlikte hayata geçireceğiz. Hizmeti il geneline yayacağız. Bu şehir Kent Meydanı ve Çark Caddesi'nden ibaret değil. Öyle 3-5 senede bir Kent Meydanı, Çark Caddesi'nin taşları ile ışıklandırmasını yıkıp yeniden yaparak ne para harcayacağız ne de zaman." dedi.

İlçe Belediyelerine katkı

Büyükşehir Belediyesi'nin daha fazla hizmet üretebilecek şekilde bütçesini artırmasının, ilçe belediyelerinin de hizmetlerinin önünü açacağını anlatan Uzm. Dr. Cihan Kolip, "Hangi partiye mensup olursa olsun, ilçe belediyelerimizin tüm projelerine elimizden geldiği kadar yardımcı olacağız. Onların bütçelerine dahil edemedikleri acil işleri biz gerçekleştirmeye çalışacağız. Sakarya'yı topyekün kalkındırmak için elimizden geleni yapacağız" şeklinde konuştu.

16 Şubat 2019 - Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.979.823 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

07

Sait - Hocam Yeni kentin sorunları üzerinde dur kesin kazanırsın, yeni kente ticaret ulaşım sözü ver ve 25 nolu Halk otobüslerini kaldıramadım de hepimizin oyu sana. Bizi sömürücülerden kurtar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Şubat 18:10
06

Ozann - Cihan abi Türkiyenin en borçlu üçüncü belediyesine adayız yapma gözünü seveyim.. Bu bütçeyle neler olur sende biliyorsun bu şehirde kazanması kuvvetli olan aday korktu sen korkma Sakarya tarihini baştan yaz arkandayız...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Şubat 18:10
05

SAKARYALI - HOCAM sen hastanin derdinden anlardin.bu işler size gore deyil sanirim.daha gelmeden butcenin yetersizliginden yaniyorsun.secimi kazan belediyeyi devralirken dersin onu.sen simdiden sanki bana oy vermeyin der gibi yaptın. Sana olan guvenini azalttin.bence az konuş öz konuş. Bu siyaset heralde size gore deyil.bunu anladim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Şubat 18:10
04

Sakaryalı - Sayın Kolip olmadı şimdi? Neden tezgahları bozuyorsun. İşleri yandaşa verecem de. Belediyeyi daha da borçlandıracam de. Devletin malı deniz de. ne kadar gereksiz ve işbilmez adam var dolduracağım de. şu aşağıda seni eleştirenler var ya, ayakta alkışlarlar seni.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Şubat 18:10
03

gözü aç - Adamın Gözü Aç Daha Gelmeden Gözünü Paraya Dikmiş.

Bütçeyi Beğenmiyor Bana Az Gelir Bu Bütçe Diyor.

Paraya Takıntısı Olan Adamın Niyeti Pek İyi Değildir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Şubat 18:10
02

Cemalettin - Yanlış parti yanlış iş sana be hocam yakışmıyor bedava kendini harcatıyorsun!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Şubat 18:10
01

Çoban Ali - Vay hocam liyakatten bahsetmişsin sen git mesleğini yap hocam o zaman!!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Şubat 18:10


Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?