Türk Sağlık Sen anketinden çarpıcı sonuçlar

Türk Sağlık Sen Sakarya Şube Başkanı İrfan Korkmaz sendikaları aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarına yönelik yapılan anketten çarpıcı sonuçlar ortaya çıkığını söyledi.

Aile hekimliği sistemine getirilen nöbet nedeniyle aile hekimlerinin yüzde 55'i sistemden ayrılmayı düşündüklerini açıklarken yüzde 91'i de iş yüklerinin çok fazla olduklarını belirtti.

2005 yılında Düzce ilinde pilot bölge uygulaması ile başlayan Aile Hekimliği sisteminde 8 yıl geride kaldı. Kamuoyunda tam gün yasa tasarısı olarak bilinen düzenleme ile aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına nöbet uygulaması getiriliyor.

Türk Sağlık-Sen yaşanan bu gelişmeler karşısında aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının düşüncelerini öğrenmek, şikâyet ve beklentilerini tespit etmek için bir anket çalışması gerçekleştirdi.

Sendikanın internet sitesi üzerinden yapılan ve 598'i aile hekimi, 830'u aile sağlığı çalışanı olmak üzere toplam bin 428 kişinin katıldığı anketten dikkat çekici sonuçlar ortaya çıktı.

Anketi değerlendiren Türk Sağlık Sen Sakarya Şube Başkanı İrfan Korkmaz, "Anketimizin sonuçlarına göre çalışanların yüzde 79'u Sağlık Bakanlığı'nın aile hekimliği sisteminde çalışanların sorunları ile ilgilenmediğini düşünüyor.

Aile hekimliğinde çalışanların yüzde 68'ine göre iş yükü oldukça fazla, yüzde 23'üne göre fazla, yüzde 6'sına göre normal ve yüzde 3'üne göre az. Yani aile hekimliği sisteminde görev yapan çalışanların yüzde 91'i iş yüklerinin fazla olduğunu düşünüyor.

Ankette TBMM genel kurulunda görüşülmekte olan Tam Gün Yasa Tasarısında yer alan aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına nöbet uygulaması getirilmesi ile ilgili düşünceleri de soruldu. Ankete katılanların yüzde 91'i aile hekimliği sistemi çalışanlarına nöbet uygulaması getirilmesinin yanlış bir karar olduğu düşünüyor.

Katılımcıların yaklaşık yüzde 55'i aile hekimliği sistemine nöbet getirilmesi nedeniyle sistemden ayrılmayı düşünmekte.

Yüzde 15'i nöbet uygulaması gelse bile sistemden ayrılmayacağını belirtmiş, yüzde 30'u ise bu konuda kararsız. Aile hekimlerinin yüzde 50'si, aile sağlığı çalışanlarının ise yüzde 59'u nöbet nedeniyle aile hekimliği sisteminden ayrılmayı düşünüyor" dedi.

Ankette ayrıca aile hekimliği çalışanlarına sistemin geleceği hakkındaki düşüncelerinin de sorulduğu ankette sonuçlara göre çalışanların yüzde 67'si aile hekimliği sisteminin daha da kötüye gideceğini düşündüğünü ifade ettiklerini anlatan Korkmaz, "Yüzde 21'i sistemin sorunlarla devam edeceğini belirtiyor. Yüzde 2'lik bir kesim bu konuda fikir beyan etmiyor. Çalışanların sadece yüzde 10'u aile hekimliği sisteminin düzelerek iyileşeceğini belirtiyor" şeklinde konuştu.

Anket sonuçlarının aile hekimliği sisteminde görev alan çalışanların çok büyük bir bölümünün iş yükünü fazla bulduğunu anlatan Korkmaz şunları söyledi: "Bunun üstüne bir de nöbetlerin gelmesine aile hekimleri haklı olarak tepki göstermektedirler. Bu konuda iş bırakma eylemi bile yapmaları konu üzerinde ne kadar hassas olduklarının bir göstergesidir.

Sağlık Bakanlığı çalışanların feryadına ve taleplerine kulak vermelidir. Sistemdeki sorunları, çalışanların sıkıntılarını ve taleplerini değerlendirmeye almalıdır."

26 Aralık 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.077.529 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?