DHA Muhabirlerinden acı haber

Van'daki 5,6'lık depremde yıkılan Bayram Oteli'nin enkazından acı haber geldi

Cem'in cansız bedeni depremin üçüncü gününde dün akşam saat 22.40'ta enkazdan çıkartıldı.
Depremden 54 saat 42 dakika, Cem Emir'den de 5 saat 20 dakika sonra Sebahattin Yılmaz'ın cansız bedenine ulaşıldı. Umutla beklediğimiz mucize gerçekleşmedi, sağ salim kurtulmaları için dua ettiğimiz Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir, görev şehitlerimiz oldu.
DHA Van Bürosu muhabiri Sebahattin Yılmaz ile DHA Diyarbakır Bürosu muhabiri Cem Emir, 23 Ekim'deki 7.2'lik depremde hasar gördüğü gizlenerek faaliyetini sürdüren, geçen çarşamba gecesi meydana gelen 5.6'lık depremde de yerle bir olan Bayram Oteli'nin enkazı altında kaldı. Depremin ardından enkaz başında 49 saat 13 dakika gözlerini kırpmadan umutla bekleyen DHA yöneticileri, Yılmaz ve Emir'in meslektaşları ile yakınları Cem ve Sebahattin'in cansız bedenleri enkazdan çıkarılırken gözyaşlarına boğuldu.

DHA Van Bürosu muhabiri Sebahattin Yılmaz ile Diyarbakır Bürosu muhabiri Cem Emir, çarşamba günü gün boyu deprem bölgesinde bakanların temaslarını ve diğer gelişmeleri izleyip haberlerini geçti. Yılmaz ve Emir, saat 20.30 sıralarında günün son haber ve görüntülerini DHA merkezine geçmek için diğer basın mensuplarının ve bölgeye yardıma gelen ekiplerin de kaldığı Bayram Oteli'ne geçti. Otelin lobisinde cihazlarını kurdu, haber ve görüntüleri merkeze ulaştırıp teyit aldı. Dışarıya yemeğe gitmeden önce cihazlarını üçüncü kattaki odalarına bırakmak için lobiden ayrılıp yukarı çıkan Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir, kısa süre sonra 5.6'lık depreme yakalandı.

ENKAZDA CAN PAZARI
Saatler 21.23'ü gösterirken büyük bir gürültüyle bina sallanmaya başladı, ardından da koca otel, kartondan kule gibi çöktü. Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir de binadaki onlarca kişiyle enkaz altında kaldı. Kaçışan, ağlayan insanlarla mahşer yerine dönen Van'da tıpkı 23 Ekim'deki 7.2'lik depremde olduğu gibi büyük panik yaşandı. Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir'i yemeğe gitmek için bekleyen DHA ekibindeki arkadaşları hemen Bayram Oteli'ne koştu, ancak bina yerine enkaz yığınıyla karşılaştı.

Haberin DHA merkezine ulaşmasıyla birlikte müthiş bir organizasyon başladı. DHA'nın bir çok başarıya imza atan, ödüller kazanan gözü pek iki muhabiri enkaz altındaydı, kurtarılması için ne gerekiyorsa yapılmalıydı. DHA Genel Müdürü Uğur Cebeci, bir yandan Van'daki arkadaşlarına gerekli talimatları verirken, bir yandan da ekip oluşturup ilk bulduğu uçakla Van'a uçtu.

HER ŞEY YAPILDI....
Arama kurtarma ekipleri enkazda zamanla yarışırken, onlara her türlü bilgi ve destek de verildi. GSM operatörüyle temasa geçildi. Sebahattin Yılmaz'ın cep telefonunu depremden önce en son 21.09'da, Cem Emir'in ise saat 20.35'te kullanıldığı saptandı. En son sinyal alındığı yer belirlendi, arama kurtarma ekiplerine iletildi. Bu bilgilerden habersiz kişiler, Cem Emir'in bazı arkadaşlarına mesaj gönderdiğini haberlerini yaydı. Ancak bunun doğru olmadığı ortaya çıktı.

Umutlu bekleyiş hiç eksilmeden sürdü, hep bir mucize beklendi. Enkazdan yaralılar çıkarıldıkça umutlar daha da arttı. Otel enkazı olduğu ve çok sayıda yatak bulunduğu için ekipler demirleri kesip güçlükle ilerlerken, zaman giderek daralıyordu.

ARKADAŞLARIMIZIN ODASINA ULAŞILMIŞTI
Arama kurtarma ekipleri, aralıksız sürdürdükleri çalışmalarda otel enkazı olduğu ve çok sayıda yatak bulunduğu için, hemen her adımda demir engellerle karşılaştı. Bunları testereler ve diğer teknolojik aletlerle kesip adım adım ilerleyen ekipler, sarsıntıdan 15 saat sonra DHA'nın gözü pek muhabirleri Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir'in kaldığı üçüncü katın enkazına ulaştı.

Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliği'nden bir ekip, arkadaşlarımız Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir'in kaldığı odaya büyük bir umutla girdi. Toz toprak içindeki odada, Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir'in kameraları ve fotoğraf makineleriyle, basın kartları ve çantalarıyla elbiseleri bulundu.

Ekipler izlerine rastlayamadıkları Yılmaz ve Emir'in, deprem anında odada olmadıkları, koridorda veya lobide bulanabilecekleri görüşüne vardı. Arama kurtarma çalışmaları bu değerlendirme üzerine o bölümlere kaydırıldı.

'SİNYAL ALINDI' HABERİ UMUTLARI ARTIRMIŞTI
Aralıksız çalışan ekipler cuma günü boyunca da Bayram Oteli'nin enkazında çalışmalarını sürdürdü. Cuma gününe kadar enkazdan 8 kişinin cesedi çıkarıldı.

Cuma günü öğlen saatlerinde ise herkesi umutlandıran bir gelişme oldu. GSM şirketinin yaptığı araştırmada enkazdaki muhabirlerimizden Cem Emir'in deprem sonrası hiç sinyal alınamayan cep telefonuna 13.38'de bir SMS ulaştı. Cem Emir cep telefonunun saat 13.59'da 16 saniye ve saat 14.07'de ise 7 saniye açıldığı tespit edildi. Bu bilgi tüm arama kurtarma ekiplerine de iletildi. Kar yağışının da başlamasıyla dondurucu soğuk altında çalışmalar daha da hızlandırıldı.

...VE KAHREDEN AN
Enkazdaki çalışmaları gözlerini kırpmadan izleyen Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir'in sağ çıkacağı umudunu hiç yitirmeyen ve 'sinyal' haberiyle daha da umutlanan DHA mensupları ve yakınları, hep onların kurtarıldığı mutlu anı bekledi. Ancak bu akşam saat 22.40'ta kahreden an gelip çattı.

Arama kurtarma ekipleri gözü pek muhabirlerin bulunduğu bölüme ilerlerken Cem Emir'in cansız bedeniyle karşılaştı. Umutla kurtulmasını beklenen iki arkadaşımızdan Cem enkazdan cansız çıkarılırken, kahredici sessizliği hıçkırıklar bozdu.

VE MAALESEF SABAHATTİN DE GÖREV ŞEHİDİ
VAN'da çarşamba günü meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremde yıkılan Bayram Oteli'nin enkazı altında kalan arkadaşımız Sebahattin Yılmaz'ın da maalesef cansız bedenine ulaşıldı. Depremden 54 saat 42 dakika, Cem Emir'den de 5 saat 20 dakika sonra Sebahattin Yılmaz'ın cansız bedeni enkazdan çıkarıldı. Umutla beklediğimiz mucize gerçekleşmedi, sağ salim kurtulmaları için dua ettiğimiz Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir, görev şehitlerimiz oldu.

DHA Van Bürosu muhabiri Sebahattin Yılmaz ile DHA Diyarbakır Bürosu muhabiri Cem Emir, 23 Ekim'deki 7.2'lik depremde hasar gördüğü gizlenerek faaliyetini sürdüren, geçen çarşamba günkü 5.6'lık depremde de yerle bir olan Bayram Oteli'nin enkazında onlarca kişiyle yaşamlarını yitirdi. Sebahattin Yılmaz ile Cem Emir, çarşamba günü gün boyu deprem bölgesinde bakanların temaslarını ve diğer gelişmeleri izleyip haberlerini geçti. Saat 20.30 sıralarında döndükleri Bayram Oteli'nde günün son haber ve görüntüleri geçerken depreme yakalandı.

Yıkılan oteldeki enkaz altında kalan arkadaşlarımızın kurtarılması için, çeşitli illerden sevk edilen 800'e yakın kurtarma görevlisi, dondurucu soğuk ve kar altında 3 gün boyunca aralıksız çalıştı. Ancak tüm çabalara karşın maalesef onları kurtarmak mümkün olmadı.

Meslek yaşamlarında hafızalara kazınan haberlere imza atan, ödüller kazanan, göz bebeğimiz Sebahatin Yılmaz ve Cem Emir, artık DHA mensuplarının, meslektaşlarının ve sevenlerinin kalplerinde yaşayacak

SEBAHATTİN YILMAZ KİMDİR?
DOĞAN Haber Ajansı Van Muhabiri Sebahattin Yılmaz, 20 Mayıs 1959'da Erzurum'da doğdu. Erzurum Lisesi'ni bitirdikten sonra 1980 yılında yerel Aziziye Postası gazetesinde mesleğe başladı. 1991 yılında Hürriyet Haber Ajansı Erzurum Bürosu'nda görev alan Sebahattin Yılmaz, 1993'te Van Bürosu'nda geçti. Sebahattin Yılmaz, meslek yaşamında hem Hürriyet Haber Ajansı, hem de ardından Doğan Haber Ajansı muhabiri olarak bir çok başarıya imza attı. 29 Aralık 1994 tarihinde Van'da Edremit yakınlarında düşen ve 56 kişinin yaşamını yitirdiği uçak kazasına karda bata çıka kaza yerine ulaşan ilk gazeteci oldu. Bir yandan kazanın dehşetini görüntüleyen Sebahattin Yılmaz, bir yandan da yaralılara yardım etmesiyle büyük takdir topladı. Meslek yaşamında bir çok ödül alan Sebahattin Yılmaz, iyi bir gazeteci olmanın yanında iyi bir eş, iyi bir baba. Gönül Yılmaz ile 21 yıllık evli olan Sebahattin Yılmaz'ın oğlu 20 yaşındaki Alperen İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Bölümü'nde, kızı 17 yaşındaki Egem Van Anadolu Lisesi son sınıfta okuyor.

SEBAHATTİN YILMAZ İZ BIRAKAN HABERLERİ
DHA Van Bürosu'nda 18 yıldır görev yapan Sebahattin Yılmaz, bir çok başarılı habere imza attı. Van'da 1994 yılında 56 kişinin öldüğü uçak kazasında, tipi altında enkaz bölgesine ilk ulaşan gazeteci olan Sebahattin Yılmaz'ın, Bahçesaray Belediye Başkanı'nın kaçırılması, 33 askerin şehit edilmesi, Nemrut'ta kaçırılan Fransız turistler haberleri kamuoyunda geniş yankı uyandırdı.

DHA muhabiri Sebahattın Yılmaz, görevi gereği çok sayıda acı olayı da yerinde izlemiş, binlerce okura ulaştırmıştı. Bu acı olaylardan biri Van'ın Gevaş İlçesi'nde PKK teröründe şehit düşen askerler için 15 Eylül 1997 tarihinde düzenlenen cenaze töreniydi.

Yılmaz, soyadı gibi engellerden yılmayarak, kar, soğuk demeden Van'ın neresinde haber varsa oradaydı. Bunlardan biri Saray İlçesi'nde o tarihte Kaymakam Yılmaz Arslan'ın 28 Aralık 1997'deki atlı makam kızağı haberiydi. Buna benzer haberlerden biri de 1 Nisan 1998'de teröristlerin peşindeki Özel Harekat Şube polislerinin operasyonuydu.

Sebahattin Yılmaz'ın ses getiren haberlerinden biri 8 Ağustos 1988 tarihinde PKK'nın kaçırdığı Bahçesaray Beledıye Başkanının ayakkabısı ile döndüğüne ilişkin haberdi.

Yılmaz, Van'ın Baskale İlcesi'nde 21 Mart 1999'daki 'canlı bomba' eyleminden hemen sonra olay yerine giderek gelişmeleri yerinde izlemiş ve aktarmıştı.

2000 yılı Şubat ayında çıkan çatışmada yakalanan İsmail Balka ve Gurbel Aldemir'e tatbikat yaptırılmış, cinayeti itiraf eden Aldemir olay yerinde yapılan tatbikatta öfkeli bir grup tarafından neredeyse linç ediliyordu. DHA muhabiri Sebahattin Yılmaz, her olayda olduğu gibi buradaki gelişmeleri de tüm ayrıntıları ile sütunlara taşımayı bilmişti.

DHA muhabiri Sebahattin Yılmaz'ın 21 Nisan 2001 tarihli bu haberinde Van'a giden Prof.Dr. Ahmet Mete Işıkara'nın "Din ile bilimin arasında bir bağlantı kurularak depremin çözüme kavuşacağına inanıyorum" diyen bir öğretmene verdiği yanıtta, "Bırak bu batıl inancı" sözleri aktarılmıştı.

Sebahattin Yılmaz, Van'da haber neredeyse oradaydı. DHA muhabiri Yılmaz, savaştan kaçan 19 Afgan'ın umuda yolculuğunun 2002 yılı Mayıs ayı sonlarında ölümle sonuçlanması üzerine bu acı haberi tüm ayrıntıları ile gazete sütunlarına aktarmıştı.

DHA muhabiri Sebahattin Yılmaz, 7 Haziran 2003'te Türkiye Ermenileri Patriği 2'nci Mesrab Mutafyan'ın o dönem büyük ilgi çeken 3 günlük gezisini adım izlemişti.

Türkiye, 2004 yılının son günlerinde acı uçak kazası ile sarsılmıştı. Van'a düşen 56 yolcunun yaşamını yitirdiği kaza yerine ilk ulaşan gazetesi DHA muhabiri Sebahattin Yılmaz'dı. Türkiye, bu acı olayın fotoğrafını Sebahattin Yılmaz'ın objektifi ıle izledi.

DHA muhabiri Sebahattin Yılmaz imzasını taşıyan önemli haberlerden biri, Van'daki 100'üncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yucel Aşkın'ın 2005 yılı Temmuz ayı ortalarında yakalanması ile birlikte düzenlenen operasyonla yakalanması ve perde arkasındaki gelişmelerdi.

2008'in en fazla konuşulan olaylarından biri eski milletvekili Mustafa Bayram'ın damadının zehir tüccarı çıkmasının haberini yapan isimdi.

CEM EMİR KİMDİR?
Doğan Haber Ajansı Diyarbakır Bürosu muhabiri Cem Emir, 1985 yılında Tunceli'de dünyaya geldi. Ailenin 5 çocuğundan en büyüğü idi. Mesleğe 17 yaşında Evrensel gazetesinde başladı, arından ANKA Ajansı'nda çalıştı. Meslektaşları arasında kısa sürede kendini sevdiren ve başarılarıyla dikkatleri çeken Cem Emir, yaklaşık 2 yıldır DHA Diyarbakır Bürosu'nda görev yapıyordu. DHA bünyesinde Türkiye çapında ses getiren haberlere de imza atan Cem Emir'in bir çok başarılı haberinin yanı sıra, Siirt'te küçük yaştaki bir kıza yapılan cinsel istismar haberi birçok gazetenin manşetinde yer aldı ve Türkiye günlerce Siirt'teki bu olayı konuştu. Deprem bölgesine dışardan ilk giden DHA ekibi içinde yer alan Cem Emir, önce Erciş ilçesindeki grupta görev yaptı. Bayram öncesi aynı ekiple ikinci kez bölgeye giden Emir, Van merkezde gelişmeleri izliyordu. Meslek yaşamında genç yaşına karşın başarı ödülleri alan Cem Emir bekardı.

CEM EMİR HAFIZALARA KAZINAN BU HABERLERE İMZA ATTI
DHA Diyarbakır Muhabiri Cem Emir'in henüz 26 yaşındaydı ama bu kısa meslek yaşamında ses getiren haberlere imza attı, ödüller aldı. Cem'in en fazla ses getiren haberi, Siirt'teki küçük yaştaki kıza tecavüz olayı oldu. 2009 yılında Pervari'de bebek yaşta iki çocuğun kaybolmasıyla başlayan olay, çocuklar arası vahşeti gözler önüne serdi. Biri donmak üzere, diğeri boğulmuş halde bulunan iki miniği, YİBO'da okuyan 14 yaşındaki amcakızlarının, kendisine 'şantaj yapan' aynı yaşlarda 8 çocuğa 'sunduğu' anlaşıldı. Bu olay, Siirt'i, Türkiye'yi sarstı. Cem Emir bu haberiyle günlerce konuşulurken kendisine de ödüller getirdi.

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde 13 askerin şehit edilmesi büyük yankı yarattı. Acı olay günlerce konuşulurken, şehitlerin verildiği bölgeye giren ilk gazetecilerden biri yine Cem Emir'di. Cem Emir, kamera ve fotoğraf makinesi ile PKK vahşetini gözler önüne sermiş, görüntüleri hafızalara kazınmıştı.

Türkiye'de halen konuşulan PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın talimatı ile Irak'tan gelen 34 PKK'lıya ilişkin haberler günlerce konuşuldu. Kandil'den gelen PKK'lıların karşılanışındaki kalabalık, avukatların Habur'daki "Mahkemeye" harcı ceplerinden yatırması haberlerinin sonundaki imza yine; Cem Emir'di.

Cem Emir, bölgedeki toplumsal olayları da yakından izledi. Yargı muhabiri olmasının yanı sıra, toplumsal olaylarda da sürekli DHA adına gelişmeleri izledi. Bunlardan biri de, BDP milletvekili Bengi Yıldız'a oturma eyleminde polis müdahalesi gibi haber ve fotoğraflarıydı.

Aylarca konuşulan Cem Emir imzalı haberlerden biri de, tarihe geçen büyük soygundu. Uçakla İstanbul'a götürülmek istenen 2 milyon doları gasp eden bir güvenlik görevlisinin fotoğrafını ilk bulan gazeteci yine Cem Emir'di
Doğan Haber Ajansı

12 Kas 2011 - 09:56 - Medya --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.778.672 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket İlerleyen hayatınızda memleketinize (köyünüze) yerleşmek gibi bir planınız var mı?