Sosyal Bilimler'den TÜBİTAK'a iddialı proje

Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi, 9. sınıf öğrencilerinden Sevde Merve Eryılmaz ve Zeynep Özbudak, Ercan Yılmaz danışmanlığında, çok çarpıcı bir TÜBİTAK projesi üzerinde çalışıyorlar.

Projelerinde de metni bulunan İskender Savaşır ile yaptıkları mülakatta belirtildiği gibi, daha önce psikanaliz literatüründe adı geçmemiş bir konuyu işliyorlar. Projelerini Psikoloji ana dalında yarıştıracak olan öğrenciler, ebeveynlerin çocuklarını ergin bireyler gibi giydirmelerinin sosyo-psikolojik şerhinin peşindeler.

Öğrenciler projelerinde, anne-babaların bu davranışının altında, çocukluklarındaki eksiklikleri ya da fazlalıkları mı yoksa modern-kapital hayatın bir getirisi/götürüsü mü olduğunun yanıtını arıyorlar.

Örneklem gruplarının 3-6 yaş arası çocukların ebeveynlerinin oluşturmasının nedeni olarak, bu yaş aralığının psikolojide kritik bir dönem olduğunu belirttiler.

Üç özel okul ve üç devlet okulunda olmak üzere, yaptıkları dört yüz ankette, ebeveynlerin bu davranışının altyapısına dair olası cevaplar buldular. Projeleri kapsamında mülakat yaptıkları İskender Savaşır, projelerindeki gibi bir meseleye psikanaliz literatüründe daha önce hiç rastlamadığını, bunun çok ilgi çekici bir araştırma olacağını belirtti.

Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin bu projesi, psikanalizde daha önce yer verilmemiş bir mesele olması bakımından büyük ses getireceğe benziyor. Bilhassa böyle bir konunun 9. sınıf öğrencileri tarafından işleniyor olması, projenin önce İstanbul?da, ardından Ankara?daki finalde sergileneceğine dair gelecek vaadi veriyor.

19 Ocak 2015 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 4.000.398 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?