SEDAŞ 5 yılın bedelini geri ödeyecek

Kocaeli Gölcük'te bir vatandaşın açtığı davaya bakan mahkeme, elektrik faturasındaki 5 kalemde tahsil edilen hizmet ücretlerinin, faturasını düzenli ödeyenlerden tahsil edilmesinin yasaya aykırı olduğuna hükmetti. SEDAŞ 5 yıl boyunca tahsil ettiği 716 lirayı geri ödeyecek.

Gölcük'te yaşayan Eyüphan Ö. isimli bir vatandaş, elektrik aboneliği süresince Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş'nin (SEDAŞ) faturalara yansıttığı "dağıtım, iletim sistem kullanım, kayıp kaçak, perakende satış hizmet (PSH) ve sayaç okuma" bedellerinin, "Haksız ve kanunsuz" olduğu gerekçesiyle Gölcük Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açtı. Eyüphan Ö, dava dilekçesinde, daha önce konuya ilişkin tüketici hakem heyetine yaptığı başvurunun reddedildiğini hatırlatarak hakem heyeti kararının da iptalini istedi.

TALİMATLARA AYKIRI DEĞİL
SEDAŞ'ın avukatı savunmasında daha önce hakem heyetinin verdiği kararın doğru olduğunu belirterek, davaya konu olan faturalarda yer alan bedellerin mevzuatta bulunduğunu kaydetti. Davacının söz konusu bedellere ilişkin sözleşme imzaladığını ifade eden Yaşar, SEDAŞ'ın Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) talimatlarına aykırı hareket etmediğini savundu. Mahkeme hakimi Ali Altıntaş, davalı kurumun, tüketiciye sözleşmede faturaya yansıtılan bedelleri açıkça bildirmediğini belirtti.

SEDAŞ GEREKLİ ÖNLEMİ ALMADI
Altıntaş, SEDAŞ'ın, "dağıtım, iletim sistem kullanım, kayıp kaçak, PSH, sayaç okuma bedelleri" adı altında yapılan kesintilerin yasaya uygun olmadığına dikkati çekti. Tüketici hakem heyetinin verdiği kararı iptal eden mahkeme hakimi, SEDAŞ'ın gerekli önlemi almaması nedeniyle kaçak elektrik bedelini, kullandığı enerjinin karşılığını düzenli olarak ödeyen "dürüst vatandaş"tan tahsil edilmesinin yasaya aykırı olduğuna hükmetti. Hakim, faturalardaki söz konusu 5 kalemden son 5 yılda alınan 716 liranın, elektrik dağıtım şirketinden alınarak davacıya verilmesine karar verdi.

SÖZLEŞME 12 PUNTO, KOYU HARFLERLE DÜZENLENMEMİŞ
Gerekçeli kararda davacının, SEDAŞ tarafından önceden hazırlanan sözleşmeyi, "yaşamsal önem taşıyan hizmetten yararlanabilmek" için imzalamak zorunda kaldığını vurgulandı. Altıntaş, söz konusu sözleşmenin 12 punto ve koyu siyah harflerle düzenlenmediğine dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Dolayısıyla tüketici aleyhine olan ve tüketiciye dağıtım bedeli, iletim sistem kullanım bedeli, kayıp kaçak bedeli, PSH bedeli, sayaç okuma bedeli adı altında külfete sokan sözleşme hükümlerinin varlığı ve bu hükümlerin tüketici ile ayrıca müzakere edilerek kararlaştırıldığı ispat edilememiştir."

13 Nisan 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 5.034.753 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?