Doğru beslenme kanserden korur

Dr.Yavuz Dizdar''doğru beslenme kanserden korur.''dedi.

Haber Resmi
Haber Resmi
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın düzenlediği ''Kanser ve Beslenme'' konferansında konuşan Dr. Yavuz Dizdar, hastalıkların sebebi olarak alkol, sigara ve kilo fazlası dışında sebeplerin olduğunu ifade ederek, beslenmenin önemine değindi. Dizdar, ''Beslenmenin ölçütü doğallıktır.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü, ''Herkes İçin Sağlık'' projesi kapsamında ''Kanser ve Beslenme'' konferansı gerçekleştirdi. Adapazarı Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa konuşmacı olarak İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü'nden Dr. Yavuz Dizdar katıldı.

Hastalıklarda artış var

Son yıllarda kansere yakalanma riskinin arttığını belirten Dizdar, ''Benim ifade ettiğim şeyler iki yıllık bir birikimin sonucu olmakla birlikte bir duyarsızlığında başka bir boyutunu oluşturuyor. Etrafımda bulunan akademik camia söylenenler karşısında herhangi bir merak, soru iletmemektedir. Bu yüzden sunumlarımın bundan sonraki iletileceği kesim yine doğrudan vatandaşlarımız olacaktır. Eğer bilinen süt kaynağı varsa, iyi yumurta bulabileceğiniz, ilaçsız sebze ve meyve bulabileceğiniz pazarlar varsa bunları birbirinizle paylaşınız. Evinizdekilerle başkasının eksiğini siz gideriniz. Başkasından alınız. Beslenmenin ölçütü doğallıktır. Bu bir dönemdir geçirilecektir ama hastalıkla olan kısım ayrı meseledir. Kimseyi üzmek, baltalamak gibi bir gayemiz bulunmuyor. Bir yerde anlaşacağız ve uzlaşacağız. Hastalıkta bir artış var bunu hepimiz görüyoruz. Kanserdeki artışı, bugün Batı Akademisi sürekli alkol, sigara ve kilo fazlasıyla açıklamaya çalışıyor. Bizim ülkemize baktığınız zaman hiçbir değişiklik yok. 15 yıl önce kanser tedavisinde kontrol hastası 4 kişi varken bugün üç ay sonraya randevu veriliyor. Biz hastalığı önleyemezsek tedavisi konusunda yapabileceğimiz bir yere kadardır'' diye konuştu.

Kanser sebepleri araştırılmalı

Yeni kanser sebeplerine de değinen Dr. Yavuz Dizdar, ''Sigara kapalı alanda kesinlikle içilmeyecek, önemli olan genç arkadaşlara özellikle söylüyorum lütfen denemeye kalkmayın. Bir kere başlanırsa, gerisi kesinlikle geliyor. Sakın ama sakın başlamaya çalışmayın. Sakın özenmeyin. Başlamış olanları ikna edin ve sigarayı bırakmayı sağlayın. Hayatımızda geçtiğimiz 15 yıla göre ne değişti de bu kadar sorun çıktı diye baktığımızda birkaç tane ana unsur var. Bu ana unsurlardan bir tanesi beslenme. Diğer sebepler olarak cep telefonları, kablosuz internet hatları, gerilim hatları var. Fakat bunlar bizden daha eskiden kullanan ülkelerde belirgin kanser artışına neden olmadı'' şeklinde konuştu.

Besinleri iyi tanımalıyız

Tüketilen besinlerin iyi tanıtılması ve anlatılması gerektiğini de sözlerine ekleyen Dr. Dizdar, ''Belirli bir yaşın üzerindeki kesim bilgiye sahip. Bugün önlerine konan yoğurdun böyle olduğunu zanneden, önlerine konan pilicin aslında tavuk olduğunu zanneden gençlerimiz, lütfen onlarda büyüklerinden neyin nasıl olduğunu öğrensinler. Ben tavuk üreticilerinin tedirginliğini gayet iyi anlıyorum. Gerekli kaynakların bulunması, gerekiyorsa fiyatlarının normale çekilmesi, bunların hepsinin yapılması gerekiyor. Bu bir beslenme meselesidir. Bugüne kadar endüstriden ve akademiden herhangi bir düzeltme görmedim. Hala aynı şey söyleniyor'' ifadelerini kulandı.

04 Nisan 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 4.421.377 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?