Müteahhidin yaptığı 7 yıl dayandı

Ecdadın yaptığı 500 yıl, müteahhidin yaptığı 7 yıl zor dayandı... Geyve Alifuatpaşa'daki II.Bayezıd Köprüsü kullanılmaz halde...

2005-2007 yılları arasında büyük bedeller ödenerek onarılan Alifuatpaşa'daki II. Bayezıd Köprüsükullanılmaz hale geldi.

Uzun yıllar kum kamyonları ve TIR'lar yüzünden tahrip olan II. Bayezıd Köprüsü'nün namazgahlı kemer kısmı 2005-2007 yılında tamir görmüştü.

İşte bu tamir gören kısım bugün yine tahrip olmuş durumda. Zemin taşları parçalanmış, korkuluk taşları yerinden oynamış vaziyette.

Görenlerin yüreklerini burkan bu manzara karşısında, vatandaşlar "İstediğiniz kadar tamir edin, sorun çözmesini bilmeyenler, sorun yaratanlara bedel ödettirmedikleri sürece her 5 yılda
köprü hasar görür" demeden edemiyor.

Saadet Partisi Geyve İlçe Başkanı İrfan Tufanoğlu "Para Kazanmak içinGüzel onarım yapmıyorlar.Kendilerine sürekli iş çıkarıyorlar. Soran yok, denetleyen yok. Milyonlarca paraçöpegitti" dedi.

II. Bayezıd Köprüsü [Geyve-Alifuatpaşa]:

Alifuatpaşa kazasını Geyve ilçesine bağlayan kısımda, Sakarya Nehri üzerinde büyük kesme taşlardan yapılmış bir köprüdür. Kitabesinde, "Bu köprü tarihte devir açan Fatih'in oğlu II.Bayezıd tarafından H. 901 M. 1495 yılında yaptırılmıştır" ifadesi Türkçe olarak yer almaktadır. Köprünün Alifuatpaşa kısmında dokuz küçük kemer bulunmaktadır. Köprünün tam orta altında lahit biçiminde büyük ayak ve sağ yanında iki büyük kemer, ayağın diğer tarafında da büyük bir kemer bulunmaktadır. İkinci Bayezıt'ın mimar ve mühendisi Fakir Abdullah tarafından tasarlanan on dört ayak üzerine 198 m. boyunda 7,5 m. eninde kemerli kesme taş köprünün ayaklarından dördü Sakarya Nehri üzerindedir. Esas kitabe köprünün Geyve tarafında kalan mihrabın arka cephesindedir. Geyve II. Bayezid Köprüsü tarih köşkünün bir önemi de 1495/96 (Hicri 901) yılını veren kitabenin çerçevesinde yer alan hatayi üslubundaki süslemedir. XV. yüzyılın sonunda belirli bir tarihte Türk süsleme sanatındaki tercihler ve yönelişler bu eserle sergilenmiştir. 0,10 m. genişliğindeki çerçeve kuşağında, rumili ve şakayık süslemeli kıvrımlı birer dalla verilen süsleme, şakayık süslemeli XV. yüzyılın ilk yarısındaki bir geleneği sürdürürken, genel görünüşü ile dönemin süsleme anlayışını yansıtır. Cumhuriyet dönemi de ana köprünün altına çelik iskelet konarak köprü önceki yıllarda iki kez restore edilmiştir. Yine Bizans Dönemi'ne ait köprü kalıntıları II.Bayezıd Köprüsü'nün kuzey tarafındaki adacık içerisinde yıkılmış durumdaki köprü kalıntıları bugünde varlığını sürdürmektedir.

Haber: Sakarya54.net

02 Eylül 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.008.812 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryaspor sizce şampiyon olur mu?