SAÜ Tıp Fakültesinin ilk mezunu

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, ilk uzman doktorunu mezun etti.

SAÜ Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda 4 yıl önce asistan olarak göreve başlayan ve eğitim sürecini başarıyla tamamlayıp uzmanlık sınavını kazanan Betül Yazıcı, SAÜ'nün ilk kadın doğum uzmanı olarak mezun oldu.

Kliniğin ilk mezunu olmaktan büyük mutluluk duyduğunu kaydeden Yazıcı, "2008 yılında İstanbul Tıp Fakültesi'nden mezun oldum. 4 yıl önce SAÜ Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda asistanlığa başladım. Bugün uzmanlık sınavına girdim. Başarıyla geçtim. İlk mezun olmak güzel bir şey. Bunda hocalarımın büyük emekleri var. Gideceğim yerde halka iyi bir hizmet vermeye çalışacağım. Bunun için mutluyum." diye konuştu.

SAÜ Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arif Serhan Cevrioğlu ise klinikte ilk uzman doktoru mezun etmenin heyecanını yaşadıklarını dile getirdi. Kliniğe 2008 yılında atandığını ifade eden Cevrioğlu, kliniğin büyük yokluklardan bugünlere geldiğini dile getirdi. Personel ve ekipman yönünden sıfır olan bir kliniğin bugün ilin riskli hastalarını kabul edebilecek olgunluğa yaklaştığını anlatan Cevrioğlu, şunları söyledi; "Geçen yıl 36 bin poliklinik muayenesi yapıldı. 3 bin kişi yatarak tedavi edildi. Bin 200 ameliyat yapıldı. Yenidoğan yoğun bakımı bu yılın başında açıldı. Yenidoğan yoğum bakımıyla doğumlar ivme kazandı. Daha önce yok olmasına rağmen bir takım fedakarlıklarla pediyatri bölümünün desteğiyle bu işleri yürütüyorduk. Ortalama 60-70 doğum yaptırıyorduk ama bu Mart ayında 150 doğum oldu. Her şey daha dört dörtlük bitmedi. Yapacağımız şeyler var."

Kliniğin proje üretebilen ve bu projeleri uygulayabilen bir klinik olduğunu kaydeden Cevrioğlu, "Yüksek riskli gebelerimiz burada kabul edilebiliyor. Bütün bunlar ekip çalışmasıyla oluyor. Yakında onkoloji üzerine bir hoca gelecek. Daha vasıflı, nitelikli bir ortam haline gelecek. İlin ve çevrenin ihtiyaçlarını karşılayacak. Tüp bebek ünitesini kurma yönünde çalışmalarımız devam ediyor. Alt yapı olarak kendimizi ve ekibimizi hazırlamış durumdayız. 'Bu üniteyi fiziki olarak yapılandıralım' dedikleri zaman ekip olarak hazırız. Bugün ilk meyvesini aldığımız uzman yetiştirmede tıp öğrencilerine eğitim veriyoruz. Tıp öğrencilerinin yanında kadın doğum uzmanı da yetiştirildi. Klinik hasta sağlığı, öğrenci eğitimi ve uzman eğitimi ile beraber ile ve çevresine faydalı olabilen bir klinik." diye konuştu.

Öte yandan mezun olan Betül Yazıcı için klinikte kokteyl düzenlendi. Törene Hastane Başhekimi Doç.Dr. Ali Fuat Erdem, SAÜ TIP Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ramazan Akdemir, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof.Dr.Selçuk Özden, Yrd.Doç.Dr. Nermin Aydemir ile diğer kliniklerden öğretim üyeleri ve sağlık personeli katıldı.

09 Nisan 2013 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.000.216 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'da eğitim kalitesini yeterli buluyor musunuz ?