Başkan Kavlak;"Artık fazla mesai yok!"

Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak, 3000 metal işçisinin katıldığı Genişletilmiş Temsilciler Meclisi'nde konuştu

Haber Resmi
Haber albümü için resme tıklayın

Genel Başkan Pevrul Kavlak; Gölcük'te Gölcük, Kocaeli, Sakarya ve Bolu Şubelerine bağlı iş yerlerinden gelen 3000 metal işçisinin katıldığı Genişletilmiş Temsilciler Meclisi'nde konuştu: Metal işçileri, Hazır olun. Meydanları ısıtmaya hazır olun. Eyleme, direnişe hazır olun. Türk Metal'in gücünü, metal işçilerinin gücünü göstermeye hazır olun. Türkiye'nin tüm caddelerinde sel gibi akmaya hazır olunSözün bittiği yerdeyiz. Artık eylem zamanı! Şimdi üretimden gelen gücümüzü gösterme zamanı! Artık sipariş yetişsin diye gecesini gündüzüne katan işçi yok! Artık fazla mesaide sağlığı pahasına ter döken emekçi yok! Artık fazla mesai yok!

Eşi görülmemiş bir mücadele ve eylem planı hazırlandı:
10 Nisan günü bütün işyerlerinde mesaiye 10 dakika geç başladık. 10 dakika erken çıktık.

Bunlar küçük uyarı eylemleridir. Bunlar son değil başlangıçtır. Bunlar daha bir şey değildir. Metal işçileri, Hazır olun. Meydanları ısıtmaya hazır olun. Eyleme, direnişe hazır olun. Türk Metal'in gücünü, metal işçilerinin gücünü göstermeye hazır olun. Türkiye'nin tüm caddelerinde sel gibi akmaya hazır olun.

Biraz da insana yatırım yapın:
Patronların kazandığı her kuruşta bizim emeğimiz var. Bakın Tofaş, ihracatın yüzde 21'ini tek başına gerçekleştirdi. 2012'de 7 milyara yakın satış geliri var. 450 milyon Euro da net karı var. İşleri öylesine güzel ki, son 5 yılda 1.2 milyar Euroluk yatırım yaptılar.
Ford Otosan ihracat şampiyonu. Fabrika yönetimi 11 kez şampiyon olduklarını anlatıyor.

Ford Otosan, İngiltere'yi bile geçti... 39 ülkeyi geride bıraktı, Ticari araçta en yüksek pazar payına sahip. Kapasite kullanım oranı yüzde 82'ye çıktı. Avrupa'yı geride bıraktı.

Gelelim Oyak Reno'ya toplam pazarda en fazla satışı yaptılar. Binek otomobil pazarında 14'üncü kez şampiyon oldular. Toplam üretimin dörtte birini, otomobil üretiminin ise yarısından fazlasını Oyak Renault gerçekleştirdi. En fazla ihracatı yaptılar. 4,5 milyarlık cironun 3 milyar dolardan fazlası ihracattan. Bu yıl 55 milyon Euro tutarında yatırım yapacaklar. Bunların hepsini alt alta toplayınca milyarlarca Euroluk yatırım ediyor.

İyi ediyorlar. Gözümüz yok. Daha çok yatırım yapsınlar. Yapsınlar ki iş olsun, aş olsun, ekmek olsun. Ama Allah aşkına biraz da insana yatırım yapsınlar. Bu zenginliği yaratan işçiye, emekçiye yatırım yapsınlar. Bu yıl da kazandıkları her kuruşta emeği olan bu insanlara yatırım yapsınlar. Ama iş oraya gelince "yok" diyorlar. 2013 yılında yine biz şampiyon olacağız, 2013 yılı bizim yılımız olacak diyorlar. Buradan sektörün patronlarına sesleniyorum; 2013 yılının sizin yılınız olacağını söylüyorsunuz. Eğer, 2013 bizim yılımız olursa, sizin yılınız olur. Yoksa 2013; ne sizin, ne de bizim yılımız olur. Olsa olsa zarar ziyan yılı olur.

Genel Sekreterimiz Yücel Yücel ve bölgedeki Şube Başkanlarımızın da katıldığı Genel Başkanımız Pevrul Kavlak "kriz dönemlerinde metal işçisinin her türlü fedakârlığı yaptığını, bu sayede sektörün şimdi karlara boğulduğunu, böylesi bir dönemde insanca yaşayacak bir ücret zammının metal işçilerine çok görülmesinin aynı iyi niyetin işverenler tarafından sergilenmediğini ortaya koyduğunu" şeklinde konuştu.

15 Nisan 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.000.216 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'da eğitim kalitesini yeterli buluyor musunuz ?