Pakistan'lı öğrenci memleketini tanıttı

Yedirenk Uluslar arası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen ülke tanıtım programlarına Pakistan'ı n tanıtımı ile devam edildi.

Haber Resmi
Haber albümü için resme tıklayın

Yedirenk Uluslar arası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen ülke tanıtım programlarına Pakistan'ı n tanıtımı ile devam edildi. Sakarya Üniversitesi'nde okuyan Muhammet Qasım ülkesinin beşeri, siyasi, ekonomik, coğrafi, kültürel ve sosyolojik yapısını anlattı. Tanıtım toplantısı çay ikramının ardından sohbet ile devam etti.

Pakistan'ın, Güney Asya'da Umman Denizi'ne bin 46 kilometre kıyısı olan bir ülke olduğunu belirten Qasım, ülkenin batısında Afganistan ve İran Kuzeyinde Çin, Doğusunda ise Hindistan'ın yeraldığını anlattı. Nüfus bakımından dünyanın en kalabalık 6'ıncı ülkesi olduklarını kaydeden Qasım, 1947'de İngiliz sömürgesindeki Hindistan'da, yaşanan kanlı bir mücadele sonrası ayrılarak 14 Ağustos 1947'de Cinnah yönetiminde bağımsızlıklarına kavuştuklarını söyledi. Cinnah'a göre Hindistan'da Müslüman ve Müslüman olmayan iki milletin yaşadığını kaydeden Qasım, ülkenin 1971'de yine bir bölünme yaşadığını belirterek, ülkenin batısının bugünkü Pakistan doğusunun da Bangladdeş olarak ayrıldığını ifade etti.

ap, Sind, Kuzeybatı Sınır Eyaleti ve Belucistan adında 4 eyaletten oluştuğunu anlatan Qasım ülkenin Federal Başkentinin İslamabad olduğunu söyledi.
Pakistan ve Türkiye'nin her zaman iyi ilişkiler içinde olduğunu anlatan Qasım ülkesinde Türkiye'ye karşı çok büyük bir sempati olduğunu ve aynı sempatinin Türkiye'de de olduğunu görmenin kendisini çok mutlu ettiğini ifade etti.
Muhammet Qasım'ın ülkesini tanıtmasının ardından toplantı çay ikramı ve sohbet ile sona erdi.

İl'deki yabancı ülkelerden gelen öğrencilerin kendilerini evlerinde hissetmelerini amaçlayan Yedirenk Uluslar arası Öğrenci Derneği'nde ülke tanıtım programlarının 15 Nisan Pazartesi saat 19.30'da Dernek Binasında Somali'nin tanıtımı ile devam edeceği öğrenildi.

09 Nisan 2013 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.000.216 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'da eğitim kalitesini yeterli buluyor musunuz ?