Cemil Meriçliler Roma'ya gidiyor...

Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri "The Magic Touch(Sihirli Dokunuş)" projesi kapsamında Polonya, Litvanya, Finlandiya, Kıbrıs ve Almanya'dan sonra tiyatro oyununu sergilemek için İtalya'nın başkenti Roma'ya gidiyor.

Haber Resmi
Haber albümü için resme tıklayın

Tiyatro 12 Nisan'da saat 12.00'de MITREO THEATRE ROME'de sahnelecek ve http://www.ustream.tv/channel/themagictouch sitesinden canlı yayınlanacaktır.

Adını yerel ve ulusal basında, gerek kazandığı "TÜBİTAK "başarılarıyla gerekse "USOBO", "Yaza durmak Öykü ve Şiir Yarışması" gibi birçok programda duyuran Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi uluslararası manada da çalışmalarına devam ediyor.

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı'nın(Ulusal Ajans) LLP/Comenius programı kapsamında Cemil Meriç ve diğer ülke öğrencileri daha önce Polonya, Litvanya, Finlandiya, Türkiye, Kıbrıs ve Almanya'da yaptığı hazırlıklardan sonra "The Magic Touch (Sihirli Dokunuş)" tiyatrosunu sergilemek için İtalya'nın başkenti Roma'ya gidiyorlar.
Bu projede gerçekleşen programlar ile farklı çalışmalara katılan öğrenciler çok farklı bir deneyim yaşıyorlar.

Ayrıca kalan zamanlarda evsahibi ülkelerin hazırladığı program kapsamında geziye katılan öğrenciler katıldıkları gezilerde yeni tecrübeler ve bilgilerde kazanmış oluyor.

Bu kültürel kaynaşma ile gezilen ülkelerin beşincisi ise Türkiye'ydi. Türkiye'ye düzenlenen ziyarette ev sahipliğini Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi yapmıştı.

Bu ziyarette altı ülkeden gelen öğrenciler AKM Tiyatro Salonu' nda prova yapmıştı.

Şehir gezisi programında ise geleneksel yapısıyla özleşmiş Taraklı ve doğal güzellikleriyle bilinen Sapanca'da Doğapark ziyaret edilmişti.

İki yıl önce başlayan proje kapsamında bütün ülkeler tarafından ortak bir öykü yazıldı.
Ardından bu öykü her ülkenin kendi yazdığı bölümünü tiyatrolaştırmasıyla Roma'da sahnelenmesi için hazırlandı.

İtalya'dan önce altı ülkede atölye çalışmaları yapıldı. Bu çalışmalarda dekor ve provalar gerçekleştirdi.

Son olarak Almanya'da tiyatronun ses efektleri üzerine çalışıldı.

İtalya'daki tiyatro için görev alacak Faruk İbrahim Kuşoğlu, Hamide Tokat, Abdullah Said Akgünler, Ahmet Yeniçırak ve Ezgi Söymen adlı öğrenciler tiyatro hazırlıklarını tamamladılar.

8 Nisan 2013 tarihinde İtalya'ya varıldıktan sonra, son provalar tiyatronun oynanacağı sahne MITREO THEATRE ROME'de gerçekleştirilecek. Bu provalar sonunda ise yedi ülkenin öğrencilerinin ortak katılımıyla tiyatro oyunu 12 Nisan'da Türkiye saati ile 12.00 'da sahnelenecek. Sahnelecek tiyatro http://www.ustream.tv/channel/themagictouch sitesinden canlı yayınlanacaktır.

07 Nisan 2013 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.935.661 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryaspor sizce şampiyon olur mu?