İsrail Resepsiyonunda bir Sakaryalı

İsrail Başkonsolosu Kamhi resepsiyon verdi. Resepsiyona Sakarya'dan her yıl olduğu gibi bu yılda bir tek Turgay Özbalkan katıldı ve Kahmi ile beraber pasta kesti.

İsrail'in İstanbul Başkonsolosu Moshe Kamhi, İsrail'in Mavi Marmara özründen sonra diyalogların başlaması gerektiğini ifade ederek, "Diplomatik olarak bende sizin gibi süreci takip ediyorum. İnşallah süreç olumlu olacaktır. Diplomatik olarak iki ülke arasında diyalogların iyi olması bizim temennimiz. Bizim temennimiz diyalogların başlaması. Bende sizin gibi merak ediyorum" dedi.


İsrail İstanbul Başkonsolosluğu, 65. kuruluş yılı etkinlikleri kapsamında Conrad Otel'de resepsiyon verdi. İsrail İstanbul Başkonsolosu Moshe Kamhi'nin ev sahipliği yaptığı resepsiyona eski başbakanlardan Tansu Çiller, eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve çok sayıda davetli katıldı.

Resepsiyonun açılışında her iki ülkenin milli marşları çalındı. Açılış konuşmasını yapan İsrail İstanbul Başkonsolosu Moshe Kamhi, "Siz iki milletin, iki halkın dostluğunun kalıcılığının güvencesi ve dayanağısınız. Siyasiler dağlara benzerler, halklar denizlere benzerler. Siyasiler arasında bazen görüş ayrılıkları olabilir. Ama o görüş ayrılıkları başladığı gibi bir telefon görüşmesiyle de bitebiliyorlar. Bir kere soğuduktan sonra ısınması çok geç olabilen haklar ve uluslar arasındaki ilişkiler soğumasın. İşte biz bu yüzden büyük çabalar gösterdik. Ve onun için diyorum ki her zaman bizimle olan, her zaman aramızda olan sizler, iki ulus ve iki ülke arasındaki dostluğun denizlerisiniz" şeklinde konuştu.

Kararlar

Karaların zaman zaman birbirinden koptuğunu ancak denizlerin birbirine daime bağlı olduğunu ifade eden Kamhi, "Karalar bazen birbirinden kopar, uzaklaşır. Denizler birbirlerine daima bağlıdırlar. Kopma noktaları değil, birleşme, bütünleşme noktalarıdır. Siyasi anlaşmazlıklarının çözümünün eşiğinde olduğumuz şu günlerde sizlerin önerileri, katkıları her zamankinden daha önemli olacaktır. Düşünceleriniz ve önerileriniz bundan sonra daha da kıymetli olacaktır'' diye konuştu.

İsrail'in Mavi Marmara özründen sonra diyalogların başlaması gerektiğinin altını çizen Kamhi, "Diplomatik olarak bende sizin gibi süreci takip ediyorum. İnşallah süreç olumlu olacaktır. Diplomatik olarak iki ülke arasında diyalogların iyi olması bizim temennimiz. Bizim temennimiz diyalogların başlaması. Bende sizin gibi merak ediyorum" dedi.

İsrail'in Mavi Marmara mağdurlarına ödeyeceği tazminat konusunda ise konuşmaktan kaçınan Kamhi, "Bu konularda somut değerlendirmelere girmem doğru değil. Yetkili makamlar bu konuları aralarında konuşacaklardır. Biz sonraki adımlara bakıyoruz" diye konuştu.

Resepsiyon Sakarya'dan katılan Muhabir Turgay Özbalkan ile bir süre sohbet eden Başkonsolos Kamhi," Sakarya'yı seviyorum. 17 Ağustos depremiyle birlikte orada köklü bağlarımız oluştu" dedi.

24 Nisan 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 4.257.113 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?