Bu tuvaletler kıbleye karşı yapılmış!

Akyazı Gazi Süleyman Paşa Camii bahçesindeki umumi tuvaletlerde bulunan pisuarlar kıbleye karşı yapılmış. Konu defalarca yetkililere bildirilmesine rağmen uzun zamandır çözüme kavuşturulmayı bekliyor.

Cami bahçesinde bulunan umumi tuvaletlerde pisuarlar (ayakta kıbleye bevl etmek) kıbleye karşı yapıldı. Cami cemaati ve vatandaşların konuyu defalarca gündeme getirmelerine rağmen gerekli cevabın ve çalışmanın yapılmamasından oldukça rahatsızlar.

Akyazı ilçe müftüsü Mehmet Şenokur; ''Ayakta abdest bozmak sakıncalı, dinimizce de yasak. Pisuarların kıbleye karşı olduğunu sizler söyleyince duydum. Konuyu derhal yetkililere bildireceğim'' dedi.

(Konuyla İlgili Hadisler)

(101) Cabir bin Abdullah (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
''Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bize helâya oturduğumuzda kıbleye arka dönmemizi veya kıbleye karşı önümüzü dönmemizi men etti. Sonra Cabir (Radiyallahu Anh), Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)'i vefatından bir sene önce kıble'ye önünü dönmüş olarak bevl ederken gördüm '' dedi.
İbnu'l-Carud (31) Ebu Davud (13) Tirmizi (9) İbni Mace (325) Ahmed (3/360) İbni Huzeyme (58)

(102) İbni Ömer (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
''Bir gün Hafsa (Radiyallahu Anha)'nın evinin damına çıkmıştım. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)'i yüzü Beytu'l-Makdis'e ve arkası Kabe'ye dönük olarak tuvalet yaparken gördüm.''
İbnu'l-Carud (30) Buhari (299) Müslim (266/61) Ebu Avane (1/200) Ebu Davud (12) Nesei (23) Tirmizi (11) Darimi (1/171) İbni Mace (322) İbni Hibban (1418-1421) İbni Huzeyme (59) Begavi (177)

02 Şubat 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.109.908 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?