STK'lar Arakan'daki zulüm için toplandı

İlimizdeki Sivil Toplum Kuruluşları bugün Arakan'daki zulüme tepki amaçlı bir araya gelerek basın açıklamasında bulunudu.

Haber Resmi
Haber Resmi
+3
Haber albümü için resme tıklayın

MEDYABAR.COM Hatice TÜNCEL-Betül DEMİR

İlimizdeki STK'lar bugün Arakan'daki zulme tepki göstermek amaçlı bir araya gelerek basın açıklamasında bulundu.

52 ayrı Sivil Toplum Kuruluşu'nun toplandığı Orhan Camii'nin önünde basın açıklamasınıYedihilal Derneği Başkanı Yaşar Şahin okudu.

Kalabalık grubun arasında Suriyeli eşi ve çocuğu vahşice katledilen acılı baba Halid Al Rahmun'da katıldı.

Ellerinde 'Arakan katledilen insanlık, Arakan'a duyarsız kalma, Görmezden gelme, Arakan'da zulme sessiz kalma, Müslümanlar birleşin' gibi pankartların olduğu kalabalık hep bir ağızdan tekbirler getiren grup Arakandaki zulümün son bulması için çağrı yaptı.

Topluluk adına basın açıklamasını okuyan Yedihilal Derneği Başkanı Yaşar Şahin Arakan'daki olaylara sessiz kalınmaması yönünde çağrı yaparak: "Myanmar'ın yedi eyaletinden biri olan Arakan'da, Rohingya Müslümanları Myanmar Devleti
tarafından sistematik ihlallere maruz kalmaktadır.

Rohingya Müslümanları, vatandaşlık hakları ellerinden alınmakla kalmamış bir yandan yasa ile vatansız hale getirilirken, diğer yandan seyahat özgürlüğü, eğitim, sağlık hizmetlerinden yararlanma ve mülkiyet dokunulmazlığı gibi temel hakları da ellerinden alınmıştır.

Zaman zaman işkence ve katliamlara maruz kalan Arakanlıların 4 milyona yakını neredeyse bu sistematik ihlallerden dolayı çevre ülkelere kaçarken sağ kalanlar sığındıkları ülkelerde zorlu yaşamlara geçtiler. Arakan'da kalanlar için ise zulüm altında yaşam mücadelesi devam ediyor.

Hal böyleyken son günlerde yeniden bir kararla Myanmar Ordusu Müslümanlara yönelik operasyon başlattı ve bu operasyonda öldürme emri de verildi. Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre 26.08.2017 sabah saatlerinden itibaren özellikle Maungdaw bölgesinde iki gün içinde Myanmar askerleri tarafından başlatılan operasyonda yaklaşık 850 Rohingyalı Müslüman katledilmiştir.

Katledilenlerin yarısı çocuk ve kadınlardan oluşmaktadır. Yaralı sayısı 1000'in üzerindedir. Yaklaşık 20 bin Rohingya Müslüman Bangladeş'e girmiş , 60 bin sivil ise giremediği için sınıra yakın dağlık bölgede sığınmışlardır.

Arakan'ın Buthidaung, Maungdaw ve özellikle Rathedaung bölgelerinde Rohingyalı Müslümanlara ait köyler yakılmış, 700'den fazla ev, cami, Kuran kursu, medrese, okul ve dükkân yakılmıştır.

35'in üzerinde köyden siviller can güvenliği için köyleri terk edip dağlık bölgelere sığınmıştır. Myanmar ordusu tarafından Maundaw, Buthidaung ve Rathedaung'da katliamlar devam etmektedir.

Arakan'dan kısıtlı şartlarda gelen görüntülerde ve tanık beyanlarında işkence ve katliamların devam ettiği, çok sayıda kadın ve çocuğun canlarını kurtarmak için dağlarda yaşam mücadelesi verdikleri, katliamdan kaçan sivillerin dağlarda sınıra yakın bölgelerde Myanmar askerleri tarafından ateşe maruz kaldıkları, bölgenin fiziki koşulları nedeniyle kaçış esnasında da çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği, yaşananların "soykırım suçu" ve "insanlığa karşı suç" niteliği taşıdığı anlaşılmaktadır.

Bu nedenle Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Teşkilatı olmak üzere tüm uluslararası mekanizmaları, hükümetleri, insan hakları örgütlerini ve vicdan sahibi herkesi Arakan'da yaşanan işkence ve katliamı durdurmak için acil eyleme çağırıyoruz.

Bizler Sakarya Milli İrade Sivil Toplum Kuruluşları olarak şunu net bir şekilde ifade ediyoruz. Masum bir insanı katletmek bütün insanlığı katletmektir. Soykırım asla kabul edilemez.

Arakan'da katliam durdurulmalı ve bugüne kadar Arakan'da işkence ve katliamdan sorumlu olanlar derhal yargı önüne çıkarılmalıdır'' dedi.

29 Ağustos 2017 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.988.285 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

06

deniz genç - merak etmeyin hükümetimiz sessiz kalmayacak 2 fırkateyn 4 f16 yol çıkmıştır....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Ağustos 14:33
05

Ertan Şen - Samimi olanları, beklenti içinde olmayanları tenzih ederek söylüyorum bu arkadaşların bir kısmını ilerde vekil, başkan, rektör, müteahhit,köşe yazarı vs olarak görürsek şaşırmayalım. Yapılması gereken uluslararası kuruluşlara mektup yazmak, yabancı gazetelere okuyucu yorumlarına ileti göndermek, Türkiye'deki yabancı büyükelçilikleri, BM temsilciliğine twit, mektup atmak vs. Bunlar daha etkili. Sakarya'da "müslüman uyuma" gibi klişeleşmiş sloganların hiç ama hiç anlamı yok. Müslümanın müslümana propogandası kabul edelim etkisiz. Şu an müslümanları fındık fiyatları, metal yorgunluğu, vs. falan daha çok ilgilendiriyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Ağustos 14:33
04

abdi aciz - Orda elinde pankart tutanların çoğu sistemden beslenen .... misali insanlardır ; bakmayın siz öle zulme acıya isyan ediyormuş gibi trip attıklarına..Samimi olsalardı bu işlerin sokakta çözülmeyeceğini; siyaseten vekillerin meclisin ve hariciyenin diplomasinin girişimleriyle uluslar arası diplomasiyle çözülebileceğini bilirlerdi.Bizimde insan olarak yüreğimiz yanıyor şimdi illegal yönlerden oraya gidip gerilla savaşımıyapalım budist zalimlerle.O yüzden bu stk lar demagoji yapmaktan öteye birşey yapmıyorlar saf halkı belki kandırabilirler fakat vicdanlarını ve yeri göğü yaradanı kandıramazlar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Ağustos 14:33
03

sangarius - Yıllardır kandırdınız bizim milleti mağdurum edebiyatı ile aynısı türk insanına olsa suriye, ırak kılını kıpırdatmaz ne çabuk unuttunuz 2002'de saddam hüseyinden 1 milyar dolar borç istedik karşılığında pamuk, arpa verelim maaş ödeyemiyoruz diye haydi başka kapıya dedi.Şuan ülkenin tapusunu verdiniz bu vatansızlara hala çıkmış milletin duygularını suistimal ediyorsunuz çıksanıza oraya asgari ücret 2500 tl olsun diye... ..............

Yemeyin sakaryalı kardeşim yemeyini artık yemeyin. Mamalansanız da yemeyin :)

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Ağustos 14:33
02

sakarya - Ordaki insanlar hem Müslüman hem Türk. Ama Suriyeliler kadar kıymetleri yokmuş gibi davranıp görmezden geliyoruz.En kısa zamanda o insanlar bu ülkeye getirilmelidir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Ağustos 14:33
01

mym54 - İyiki bu ülkede yaşıyorum.Her ne kadar hükümetler,devletler ve islam alemi sus pus olup ses çıkarmasalar da,kalbi iman dolu olup amacı zulmün karşısında durup ümmete sahip çıkma şuurunda olan kardeşlerimizle birarada yaşamak gibi bir nimetten istifade ediyoruz.Rabbime şükürler olsun.Mazlumlara da ilahi yardımını değişik vesilelerle tez zamanda ulaştırsın.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Ağustos 14:33Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?