" Sorunların ve çözümün takipçisi olacağız"

TOKİ, Adapazarı Korucuk'ta dar gelirli vatandaşlar için yaptırdığı 3. Etap konutlarında yaşanan sorunlarla ilgili olarak, Milletvekili Engin Özkoç'un hazırlattığı, vatandaşların sorunlarını belgeleyen görüntülere ve şikâyet mektubuna yanıt verdi.

TOKİ, Adapazarı Korucuk'ta dar gelirli vatandaşlar için yaptırdığı konutlarda yaşanan sorunlarla ilgili olarak, kesin kabuller yapılmadan önce şikâyet konusu işlerin yükleniciler tarafından giderileceğini belirtirken, sorunun perde arkasında yüklenici iki firmanın da iflas etmiş olduğu ve dolayısıyla şikâyetleri giderecek işleri yapmakla sorumlu herhangi bir yüklenici firmanın kalmadığı öğrenildi.
TOKİ, Adapazarı Korucukta dar gelirli vatandaşlar için yaptırdığı 3. Etap konutlarında yaşanan sorunlarla ilgili olarak, Sakarya milletvekili Engin Özkoç'un hazırlattığı ve vatandaşların sorunlarını belgeleyen görüntülere ve şikâyet mektubuna yanıt verdi. "Geçici Kabulleri onaylanmış ve iskânları alınarak hak sahiplerine teslim edilmiş" konutlar ile tüm ortak mahallerdeki tesis ve tesisatların (kazan daireleri, elektrik tesisatları vb) "eksiksiz ve çalışır halde site yönetimlerine tutanak ile teslim edildiğini açıklayan TOKİ, "ancak söz konusu işlerin henüz kesin kabulleri yapılmamış olup, kurulacak kesin kabul komisyonunda belirlenen ve tüm daire sahiplerinden alınan şikâyetler sözleşme kapsamında yüklenicileri tarafından giderilecektir" dedi. Bununla birlikte, TOKİ'nin yanıtında söz edilmeyen sorunun kaynağında, bu konutları inşa eden 2 firmanın da iflas etmiş olması bulunuyor. Konuyla ilgili bir uzman, "iki firma da iflas etmiş olduğu için yürütülecek hukuki sürecin sonunda yeni bir ihaleye çıkıp çıkılmayacağı belli olur. Bu sürecin sonuna kadar konutlarda yaşanan sorunların çözülmesi pek mümkün görünmüyor" dedi.
Vatandaşların, ortak kullanım alanları ve tesisatlar için yaptıkları ödemelerin adaletsizliği konusundaki şikâyetleri konusunda ise, TOKİ, 634 sayılı Kat Mülkiyeyi Kanununun Ana Gayrimenkulün Genel Giderlerine Katılma başlıklı 20. maddesi ile Yönetim Planının Ortak Giderlere Katılma başlıklı V. Kısmında Genel Olarak Ortak Gider başlıklı 34. maddesi ve Blok ve/veya Blok Niteliği Olmayan yapıların Ortak Giderlerine Katılma başlıklı 35. maddesi gerekçe gösterildi.

Konuyu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ'ye yazdığı şikâyet mektuplarıyla gündeme getiren Engin Özkoç, gelişmeleri şöyle değerlendirdi:

"Sakarya Korucuk 3. Etap Evlerinde konut sahibi olanlar, kendi evlerinde huzur yerine endişeli günler geçirmektedir. Konutların inşasının üzerinden 1 yıl geçmemişken, her katın bir alt kata su kaçırmasına neden olan giderlerin çalışmaması, mutfak malzemesinin kalitesizliği, kullanılan kapıların, elektrik malzemesinin, sigorta sisteminin kalitesizliği ve buna benzer daha birçok problem ortaya çıkmıştır. Isınma çok ciddi bir sorun haline gelmiştir. Doğalgaz akışı sağlanamamakta, elektrikle ısınma da, malzemenin kalitesizliği yüzünden mümkün olamamaktadır. Sakarya?nın birinci derece deprem bölgesi olduğu düşünüldüğünde, apartman ve dairelerdeki çatlaklar, durumu daha da ciddi bir hale sokmaktadır. Buna benzer daha birçok sıkıntı yaşayan vatandaşları dinlemek üzere, vatandaşların yaşadıkları problemleri doğrudan kendilerinin aktarmasının daha doğru olduğu ve yaşananların daha iyi görülebilmesi düşüncesinden hareketle video kayıt yapılmasını sağladık. Bununla birlikte, görüntüleri basına dağıtmak gibi bir amacımız yoktu.
Durumun aciliyetini de dikkate alarak, amaç sorunların çözülmesini sağlamak olduğu için, bu görüntüleri politik malzeme olarak kullanmak yerine, hem TOKİ?ye hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ilettik. Sağ olsunlar, duyarlılık gösterdiler ve mektubumuza yanıt verdiler ancak vatandaşlar hala kışı soğukta geçirmekte, bazıları akrabalarının yanına yerleşmektedir. Üstelik yüklenici iki firmanın da iflas etmiş olduğu, TOKİ?nin ihalelerinde yaşanan sorumsuzluğu gözler önüne sermekte, sorumsuzluğun faturasını vatandaşlar ödemektedir. Yanıtın gereğinin yerine getirilerek vatandaşların mağduriyetinin derhal giderilmesi için çabamız devam edecektir. Konut hakkının insan hakkı olduğu, herkesin nitelikli konutlarda yaşama hakkının güvence altına alındığı bir ülkenin inşa edilmesi düşüncesinden hareketle, bu ve buna benzer sorunların ve çözümlerinin takipçisi olacağımızı bildirmek isterim."
Özkoç, sorunun kaynakları ve çözümün bulunabilmesi için ilk önce Çevre ve Şehircilik Bakanının yanıtlaması amacıyla bir soru önergesi verecek.

18 Şubat 2012 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.862.964 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?