Eğitimde tek tipçi tüm dayatmalara hayır

Sakarya Adalet Girişimi 343. hafta basın açıklamasında her türlü tek tipçi dayatmaya karşı çıkarken liselerde ve kamuda başörtüsü yasağının sürdüğü hatırlatıldı.

Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu 343. hafta basın açıklamasını platform adına İlim ve Hikmet Vakfı yaptı. Behzat Çakmak'ın okuduğu açıklamada "Türkiye'de onlarca yıldır sürdürülen, seküler bir toplum ve tek tip ulus inşa etme anlayışı, kılık kıyafet üzerinden sürekli güncellenerek devam etmektedir... Bu uygulamaların bazılarından halkın iradesiyle kurtulmuş olunsa da ilk ve ortaöğretimde, üniversitelerde, kamu kurumlarında, hatta sokaklarda hala karşımıza çıkmaktadır... Kılık kıyafet yasağının topluma dayatılması temel bir insan hakkı ihlali yanında özgürlüklere karşı ilkel bir tutumdur. Bu nedenlerle çağın gerisinde kaldığı herkesçe aşikâr olan ve halen mağdurlar üreten kanunların yeni anayasa sürecinde dikkate alınması gerektiğini vurguluyoruz." denildi.


Basın açıklamasında ayrıca kesintisiz eğitimden vazgeçilmesine karşı yeni durumda başörtüsü yasağının ne olacağı sorusu gündeme getirilerek "Liseler mecburi eğitim haline getirilirken neden kıyafet konusunda herhangi bir düzenleme yapılmıyor. Liselerde eğitim gören kızlarımız "Allah'ın emri olan başörtüsü" ile yönetmelikler arasında neden tercihe zorlanıyor? Okullarımızdaki kıyafet mecburiyeti ve karma eğitim dayatmasından ne zaman vazgeçilecek? Gerekirse eğitim ömür boyu olsun fakat niçin illa da örgün eğitim diye diretiliyor? Açık lise, ortaokul ve ilkokullara tamamen izin verilerek yaygın eğitimin önü niçin açılmıyor? Ana muhalefetin kesintisiz 8 yılda diretmesi ise anlaşılır değildir. Bir takım paranoyalarla darbe ürünü kanun ve uygulamaların arkasında durmaktan vazgeçilmelidir. Eğer korkunuz İmam Hatip Liseleri ise; 28 Şubat öncesinde liseler içinde İmam Hatip Liselerinin oranı %8 idi, bugün %5. Bu oran sizi niçin korkutuyor? Bu okullarda devletin okulu ve normal lise müfredatının yanında, yine devletin belirlediği meslek dersleri veriliyor ve denetleniyor. Neden bu kadar korkuyorsunuz bu okullardan terörist mi yetişiyor? Bu ideolojik dayatmalardan artık vazgeçin ve bu ülkenin gerçek sahipleri halkın taleplerine kulak verin." ifadelerine yer verildi.


Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu 343. Hafta Basın Açıklaması


Değerli katılımcılar. Basın açıklamamıza hoş geldiniz.
Kılık- Kıyafet Zorbalığına Son!
Türkiye'de onlarca yıldır sürdürülen, seküler bir toplum ve tek tip ulus inşa etme anlayışı, kılık kıyafet üzerinden sürekli güncellenerek devam etmektedir. Cumhuriyet tarihi boyunca gün gelmiş İstiklal Mahkemeleri "şapka" takmadığı için âlimleri asıp onlarca Müslüman'ı ağır hapis ve para cezalarına çarptırmış; gün gelmiş şapka zorbalığını reddeden şehirler top ateşine maruz kalmış; gün gelmiş başörtüsü yasağı adı altında binlerce öğrenci mağdur edilmiş; gün gelmiş insanlar sarık ve cübbe giydiği için örgüt üyesi sayılıp, sakalları zorla kesilerek DGM'lerde yargılanmıştır.


Bütün bu uygulamaların bazılarından halkın iradesiyle kurtulmuş olunsa da ilk ve ortaöğretimde, üniversitelerde, kamu kurumlarında, hatta sokaklarda hala karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda, Tokat Gazi Osmanpaşa Üniversitesi öğrencisi, Aczimendi Abdulbaki Tekeş, kılık ve kıyafeti gerekçe gösterilerek okula alınmamaktadır.


Eğitim hakkı yanında düşünce, vicdan ve din özgürlüğünün ihlali olarak gördüğümüz bu uygulama, hukukun evrensel kaideleri yanı sıra üniversite kurumunun niteliği ile de çelişmektedir. AİHM bile temel hukuk kaidelerine vurgu yaparak, sivil bir kişinin inancından dolayı değil sokak ve caddeler, kamusal alanda dahi sarık ve cübbe giyebileceği kararını vermiştir.


Hem bu kararın, hem hukukun temel ilkelerinin hem de akıl ve mantığın gereği olarak zaten kadük hükmünde olan yasal dayanaklara sığınılarak kılık kıyafet yasağının topluma dayatılması temel bir insan hakkı ihlali yanında özgürlüklere karşı ilkel bir tutumdur. Bu nedenlerle çağın gerisinde kaldığı herkesçe aşikâr olan ve halen mağdurlar üreten kanunların yeni anayasa sürecinde dikkate alınması gerektiğini vurguluyoruz.


Değerli Sakaryalılar, Bildiğiniz gibi son haftanın en önemli konusu, eğitim yapısını kesintili hale getirilen ve 4+4+4 olarak ifade edilen kanunlar değişikliğidir.


Sakarya`dan, eğitim sisteminin yapısında yapılan yeni değişiklikle ilgili olarak hükümet ve tüm muhalefete sesleniyoruz. Sizler, her konuda birinizin ak dediğine; diğerinizin kara diyerek, birbirinize hakaret ederek, siyasetin seviyesini düşürerek sürekli kavga etmek zorunda mısınız? Bu ülkenin problemlerine akli selim davranarak, çözüm üretmek gibi bir sorumluğunuzu ne zaman hatırlayacaksınız?


Yeni getirilen 4'lü modelle eğitim sistemimizde çok köklü değişikler yapılmış değildir. Yalnızca 28 Şubat öncesi olduğu gibi ilkokul, ortaokul yeniden oluşturulmuş 5+3 yerine 4+4 getirilmiştir. Milli eğitim bakanı Ömer Dinçer`in açıklamalarına göre ikinci ve üçüncü 4'de seçmeli derslerin konulacağı ve öğrencilerin yeteneklerine göre liselere yönlendirme yapılarak gönderileceğidir. Böylece 28 Şubat darbe ürününü kesintisiz 8 yıl dayatmasından vazgeçilmesi yanı sıra mecliste AK parti ile MHP'nin verdiği önergelerle seçmeli ders olarak getirilen Kuran-ı Kerim ve Peygamberlerimizin hayatı ile ilgili dersler olumlu bir adımdır.


Ana muhalefetin kesintisiz 8 yılda diretmesi ise anlaşılır değildir. Bir takım paranoyalarla darbe ürünü kanun ve uygulamaların arkasında durmaktan vazgeçilmelidir.


Eğer korkunuz İmam Hatip Liseleri ise; 28 Şubat öncesinde liseler içinde İmam Hatip Liselerinin oranı %8 idi, bugün %5. Bu oran sizi niçin korkutuyor? Bu okullarda devletin okulu ve normal lise müfredatının yanında, yine devletin belirlediği meslek dersleri veriliyor ve denetleniyor. Neden bu kadar korkuyorsunuz bu okullardan terörist mi yetişiyor? Bu ideolojik dayatmalardan artık vazgeçin ve bu ülkenin gerçek sahipleri halkın taleplerine kulak verin.


Yapılan bu değişikliklerdeki birtakım endişelerimizi kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz: Liseler mecburi eğitim haline getirilirken neden kıyafet konusunda herhangi bir düzenleme yapılmıyor. Liselerde eğitim gören kızlarımız "Allah'ın emri olan başörtüsü" ile yönetmelikler arasında neden tercihe zorlanıyor? Okullarımızdaki kıyafet mecburiyeti ve karma eğitim dayatmasından ne zaman vazgeçilecek? Gerekirse eğitim ömür boyu olsun fakat niçin illa da örgün eğitim diye diretiliyor? Açık lise, ortaokul ve ilkokullara tamamen izin verilerek yaygın eğitimin önü niçin açılmıyor? Eğitim sisteminin yapısında kısmi değişiklikler yapılmakla birlikte sistemin bütünü ne zaman ele alınacak merakla beklemekteyiz.


Yakın komşumuz Suriye'de ne yazık ki kardeşkanı akmaya devam ediyor. Buradan İslam ülkelerinin liderlerine sesleniyoruz, artık emperyalist güçlerin kanlı emellerine ve işgallerine müsaade etmeyin ve de alet olmayın. Unutmayın ki, "büyük mahkemenin kurulacağı o günde" bütün yaptıklarınızdan hesaba çekileceksiniz.


Beşar Esad'a ve yandaşlarına sesleniyoruz; Rusya ile yaptığın milyarlarca dolarlık silah anlaşmaları yerine keşke halkınla anlaşmayı tercih etseydin. Suriye meclisinin sözde anayasa değişikliği ile devlet başkanlığına getirildiğinde, söz verdiğin reformları keşke biran önce gerçekleştirseydin. Daha fazla kardeşkanı dökülmemesi adına, uluslar arası emperyalistlere fırsat verilmemesi adına, ümmetin kardeşliğinin zedelenmemesi adına bu zulümden bir an önce vazgeçilmelidir. Zira çağdaş yeni bir yezit istemiyoruz! Akli selim davranarak, Suriye' yi emperyalist işgalcilere peşkeşten vazgeç.

31 Mar 2012 - 13:58 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.785.877 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket İlerleyen hayatınızda memleketinize (köyünüze) yerleşmek gibi bir planınız var mı?