Erdoğan tarihi kararı açıkladı! Bedelli askerlik kalıcı oluyor

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, "Bedelli askerlik uygulamasını, ordumuzun personel ihtiyacına göre belirlenen bir rakamla sınırlı olmak üzere kalıcı hale getiriyoruz." dedi.

Yeni askerlik sistemini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin, bölgenin ve dünyanın en büyük ordularından birine sahip olduğuna işaret ederek, "Ordumuzun yapısını güçlendirmek bizim en temel görevimizdir. Yurdumuzun ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, Genelkurmay ve Savunma Bakanlığı'na talimat verdim. Gençlerimizin merakla beklediği askerlikte belli noktaya gelindi. Yeni sistemde lisans ve lisans üstü için ordumuzun ihtiyacına göre, belirlenecek sayıda, 12 aylık yedek subaylık devam ediyor. 2 yıllık meslek yüksek okulu mezunları için ise, yine yeni bir adım attık. İhtiyaca göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek astsubaylık uygulaması getiriyoruz. Yedek subaylık ve yedek astsubaylık görevlerini yerine getirenlere, 2 aylık eğitimleri döneminde harçlık verilecek. 10 aylık kıta görevlerinde ise maaş ödenecek. Lise ve altı mezunları için ve diğer eğitim gruplarından isteyenler için 6 ay + 6 aylık bir askerlik uygulaması getiriyoruz. 1 aylık eğitimini tamamlayıp, 5 aylık kıta görevini bitirerek ilk 6 ayı tamamlayanlar isterlerse terhis olabilecekler. Şayet askerliğe devam etmek isteyenler ise 6 ay süre ile maaşlı olarak görev yapacak. Bu 12 aylık görevin bitiminde arzu eden askerlerimiz sözleşmeli er ve erbaş kadrolarına geçip müracaat edebilecek" diye konuştu.

Artık bedelli askerlik ile yurtdışındaki vatandaşlara yönelik dövizli askerlik arasında herhangi bir fark olmayacağını ifade eden Erdoğan, "Dövizli askerlikteki kur ne ise aynı şekilde TL olarak ödeyecek. Bugüne kadar belirli bir periyodu ve sistemi olmayan bedelli askerlik uygulamasını ordumuzun personel ihtiyacına göre belirlenen bir rakamla sınırlı olmak üzere kalıcı hâle getiriyoruz. İkide bir çıkacak mı, çıkmayacak mı? Böyle bir şey olmayacak. İsteyen herkes bedelli askerliğe başvurabilecek. Bedelliler 1 aylık eğitimin ardından terhis edilecek. İlk etapta her yıl 145 bin kişi bedelli askerlikten yararlanabilecek. Bedelli askerlik ücreti de sabit bir formüle göre hesaplanacak. Gençlerimiz için askerlik yük olmaktan çıkıyor. Askere giden gencimiz bedelini ödeyip kısa sürede işinin başına geri dönecek veya maaşlı olarak görevini sürdürecek. Bu çalışma henüz taslak aşamasında" dedi.

17 Şubat 2019 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.968.749 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

08

Emrah birinci - Atarsa 15 başkada yok :)

Çankaya dan selamlar...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Şubat 20:54
07

comolokko - Ya biri yazmış adamlık falan :) serserilik yapacağınıza üni okusaydınız askerdeki zorluğun 10 katını çekerdiniz. Bulaşıktan tuvalet temizliğine.. hem de öyle 12 ay değil. babalar gibi 4-5 sene.. hey gidi bre cahiller. bu atıp tutanlar var yaaa.. bedelli onların zamanında olsa gidip ilk gün bedelli parası yatırır :))) hadi bakın işinize ben de bedelli gidiyorum. atarsa 21 :D

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Şubat 20:54
06

Ufuk yakan - Boşuna dememiş şair "Zenginimiz bedel verir, askerimiz fakirdendir" diye.. AKP bu kararla bir kez daha zenginlerin partisi olduğunu gösterdi..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Şubat 20:54
05

Siyanür - Bu ülkede parası olan var, olmayan var. Şimdi siz kalkıp da parası olana bedelli askerlik, 'buyur kullan' diyeceksin, parası olmayan, 'o da gitsin askerliğini yapsın' diyeceksin. Ben recep Tayyip Erdoğan olarak bu sorumluluğa giremem.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Şubat 20:54
04

Nadirbaki - Ne o kasaya paramı lazım para yetmiyor mu sayın Erdoğan bedelli sermaye devam dimi. Orada yorum yapanlar varabilmem. Askerlik yapmış adam her yerde belli olur. Askerdeki zorlukları çekmek onbaşıdan çavuştan zorluk çekmek. O da senin sınavın kapasiten. Anlayana. Evet sayın erkekler. Adam olmak farktır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Şubat 20:54
03

sakarya54 - yemen yolu çukurdandır,

karavanam bakırdandır,

zenginimiz bedel verir,

askerimiz fakirdendir...

bu türküyü çok severim ...

fakirsen yaşama..:)))))tayyip bey herşeyi düşünmüş....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Şubat 20:54
02

aaa - Yani kıssadan hisse öle eskiden asker ocağına gelenlere hiç kimse zalim zulüm edemeyecek Koskoca Üniversite mezunu bir kaç üniversite bitirmiş adam acemi birliğinde cahil cüheyla bir onbaşıya teslim ediyorsun sana etmedik eziyeti bırakmıyor sağolsun cumurbaşkanımız alayının ümüğünü sıktı ve alayını hizaya soktu,paşalar bile esas duruş duruyor karşısında albaylar ise heykel gibi maşallah okadarrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr!sağo cumurbaşkanım adamsın

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Şubat 20:54


Anket Sakarya'da eğitim kalitesini yeterli buluyor musunuz ?