Mazlumder eğitim için bu değişiklikleri istiyor

Mazlumder Şubesi Başkanı Av. Nurallah F. Şentürk yeni eğitim-öğretim yılının yasaklarla açıldığı ileri sürerken, eğitimin özgürleşmesi için taleplerini sıraladı.

Şentürk, başörtüsü ve anadilde eğitim hakkının engellenmesini eleştirirken, öğrenci andının kaldırılması gerektiğini ifade etti. Şentürk, açıklamasında başörtüsü yasağıyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Yeni eğitim-öğretim yılı, geçmişin sorunlarıyla; yasakçı, tektipçi, dayatmacı uygulamalarıyla birlikte başladı. Okullar açıldığı günden bugüne geçen kısa süre zaman zarfında özellikle başörtüsü yasağıyla ilgili birçok şikâyet ve haber söz konusu oldu. Özellikle yaz tatilinde değiştirilen kılık-kıyafet yönetmeliğinde, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda başörtüsünün yine yasaklı bırakılması, bu baskıların yasal dayanağına dönüştü. İmam-hatip okulları dışında birçok okulda, öğrencilerin başörtülü eğitim görmesi engelleniyor. Diğer taraftan başörtülü öğretmenlere dönük bazı yayın organlarında yürütülen linç kampanyası, bu yasağın tüm izleri ve sonuçlarıyla birlikte en kısa zamanda ortadan kaldırılması gerektiğini bir kez daha ortaya koymuştur."

Milli Eğitim sistemiyle ilgili eleştirilerini anadilde eğitim ve öğrenci andıyla sürdüren Şentürk, Mazlumder'in temel hak ve özgürlükleri esas alan bir eğitim anlayışını savunduğunu belirterek, "Ülkemizdeki farklı etnik grupların, kendi dillerinde eğitim görme talebinin siyasal bir çatışma zeminine dönüştürülmesi, temel bir hakkın iadesinin pazarlık unsuruna dönüşmesi kabul edilemez. Kamusal alanda, toplumun her kesimi dinini, dilini ve kültürünü özgürce ifade etme ve yaşama hakkına sahip olmalıdır. 12 Eylül ve 28 Şubat askeri darbe süreçlerinin yargılandığı bir dönemde, bu tür yasakların sürdürülmesinin izah edilebilir bir tarafı yoktur. İlkokullarda zorunlu tutulan ?Öğrenci Andı' ise Hitler Almanya'sından, Mussolini İtalya'sından alınmış militarist bir uygulamadır. Eğitsel hiçbir değer taşımayan ve 1933 yılından beri öğrencilere zorunlu tutulan bu ideolojik ant, hem İslam'ın inanç esaslarına aykırı öğeleri açısından hem de ülkemizde tek bir etnik kimliğin herkese dayatılması açısından ciddi bir sorun teşkil etmektedir. Toplumun dini, mezhebi, etnik ve kültürel farklılıklarını gözetmeyen, tek tip bir kimliği, düşünceyi, inancı ve hayat tarzını dayatan her türlü eğitsel uygulama, toplumsal barışa ve kardeşliğe zarar vermektedir" dedi.

26 Eylül 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.979.823 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?