Mevsimsel tüy değişimi hastalık değildir

Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa yıldız mevsimsel değişikliklerle ilgili olarak kedi ve köpeklerin tüy dökmesi-değişimi hakkında bilgilendirici açıklamalarda bulundu

Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız yayımladığı yazıda şu ifadeler yer verdi;

"Sıcakların azalması, yaşamakta olduğumuz mevsim değişimleri doğada yaşayan canlılarda çıplak gözle de fark edilebilen değişiklikler ortaya koyuyor. Mevsim değişimi yaşadığımız bu günlerde insanlar, kendilerini serin tutan elbiselerini çıkartıp daha sıcak tutan elbiseler giyiyorlar.

Çevremize baktığımızda ağaçların çoğu yapraklarını sarartıp döküyor. Doğada kendiliğinden yetişen ya da tarımla uğraşan üreticilerimizin ekmiş olduğu ekinler sararmış, yapraklı olan tarımsal ürünler yapraklarını dökmüş yada dökmektedir.Bizimle yaşayan,aynı çevreyi paylaşan kedi ve köpekler de sonbahar mevsimine bağlı olarak azalan sıcaklık değerlerinin bir sonucu olarak kendilerini serin tutan yaz tüylerini döküp,kış mevsiminde üşümeyi engelleyen, onları sıcak tutan kış tüyleriyle değiştiriyorlar. Bu tüy değişimi bir hastalık olmayıp doğal, kedi , köpek fizyolojisine uygun bir olaydır.

Tüy dökümü yalnızca mevsimsel olmayacağı gibi değişik birçok hastalığa bağlı olarak da görülebilir.Kedi,köpeklerde yaşayan bir kısım dış parazitlerde ciddi bölgesel tüy dökülmelerine yol açmaktadır. Bunlardan bazıları uyuz, bit, pire vb. yada bir kısım alerjilerde bölgesel tüy dökülmeleri görülür. Bu belirtiler tüy dökülmeleri deri mantarında da gözükür. Kedi, köpeklerde tüy döküm nedenlerini bunlarla sınırlandırmak doğru değildir.Bu hastalıklardan başka birçok hastalık dünyada mevcuttur. Tüy dökümü ile ilgili yakınınızdaki veteriner hekim kendisine konuyla ilgili danıştığınızda size daha ayrıntılı bilgi verebilir.

Evlerde yaşayan kedi köpeklerde ise genelde hayvan sahipleri etrafı kirletiyorlar diye tatlı serzenişlerde bulunuyorlar.Çoğu zaman mevsim geçişlerinde tüy dökümünün ev ortamında çevre kirliliğinden kurtulmak için evde yaşayan kedi ,köpeği kuaföre tıraş ettirmeyi tercih ederler.Bu eylem sorunun çözüm seçeneklerinden yalnızca biridir. Evde yada bahçede yaşayan canların yaşam alanlarını tüyleriyle kirletmesini istemiyorsak onları düzenli tımarla ,tüy değişim sürecine yardımcı olur.Tüy değişim döneminde beslemiş olduğumuz canların yemeklerinde deri ile ilgili vitaminler katılması tüy değişimini olumlu yönde etkiler. Bu vitaminleri serbest veteriner hekimlerden temin edebilirsiniz.Böylece beslediğimiz ve de çok sevdiğimiz kedi köpeklerdeki tüy dökümü sorun olmaktan çıkar.Halkımıza besledikleri canlarla mutlu, sağlıklı, huzurlu yarınlar dileriz."

31 Ekim 2017 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.862.964 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?