Kadir Savaş güven tazeledi

Müteahhitler Birliği Derneği'nin 2. Olağan Genel Kurulu gerçekleşti.

Haber Resmi
Haber Resmi
+6
Haber albümü için resme tıklayın

Müteahhitler Birliği Derneği'nin 2. Olağan Genel Kurul Toplantısına;Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, SAÜ Rektörü Muzaffer Elmas, SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul, MHP İl Başkanı Orhan Ünver, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Hüsnü Gürpınar, MÜSİAD Başkanı Halit İnci ve Tüm Müteahhitler Federasyonu Başkanvekili Fehmi Güney, Büyükşehir İmar Daire Başkanı Zafer Poyraz, Makine İmalatçıları Derneği Başkanı Metin Kor ve diğer sivil toplum örgütleri, misafirler ve dernek üyeleri katıldı. Başkan Kadir Savaş yönetim kurulu adına "bizleri bu önemli günümüzde yalnız bırakmadıkları için teşekkür ediyorum" dedi.

Başkan Kadir Savaş konuşmasında Genel kurulda; Sakarya Müteahhitler Birliği Derneği başkanlığına mevcut başkan Kadir Savaş oy birliğiyle getirildi. Genel kurulun ardından konuşan Başkan Savaş, projelerini katılımcılarla paylaşırken, Sakarya'nın yeniden inşa edilmesinde önemli işlere imza atacaklarının altını çizdi. Başkan Kadir Savaş, Müteahhitler Birliğinin nasıl kurulduğunu ve amaçlarını da anlattı. Savaş "16 Haziran 2010 tarihinde bir grup meslektaş gönüllü arkadaşlar yola çıkılarak kurulan Sakarya Müteahhitler Birliği, güzelim şehrimizi yeniden inşaa etme hedefi ve düşünceleriyle il ekonomisine katkı vermek adına kurulmuştur. 16 Haziran 2010 tarihinde başlayan hizmet günümüze kadar güçlenerek devam etmiş ve Müteahhitler birliğimizde arkadaşlarımızı bir çatı altında toplayıp, el birliği güç birliği mantığıyla yola çıkmış, 16 Haziran?da bu zor göreve değerli meslektaşımız Orhan Ünver başkan olarak getirilmiştir. İl ve ülke ekonomisine ciddi girdiler sağlanması noktasında derneğimiz önemli bir rol oynamıştır. Dernek Başkanımız Orhan Ünver, işlerinin yoğunluğu nedeniyle yükseklere taşıdığı bayrağı daha da zirveye taşıması adına başkanlık görevini şahsım ve ekibim adına ben Kadir Savaş olarak 9 Şubat 2011?de bu onurlu görevi teslim aldım ve aynı yönetim kurulu ile yola devam ettim. Bugün itibariyle derneğimiz çatısı altında 52 Müteahhit arkadaşımız yer almaktadır. Bu 52 inanmış ekip arkadaşlarımızla birlikte el ele güçlerimizi birleştirip şehrimize kalıcı eserler bırakmayı ilke edinmekteyiz. Bu düsturla sosyal sorumluluk projelerine de imza atmayı amaçlamaktayız"dedi.

"Derneklerin en önemli görevlerinden birisi olan sosyal sorumluluk projeleriyle de hem ulusal hem yerel medya da yer alacak, derneğimizin bilinebilirliğini arttıracak, yapılacak faaliyetleri kamuoyu ile paylaşılmasına da hız vereceğiz. Bunun dışında mesleki açıdan amaçlarımızda şehrimizin yeniden modern bir şekilde inşa edilmesi adına hayli önemlidir. İnşaat sektörünün çağdaş standartlara uygun olarak ve ulusal stratejik hedeflerimiz doğrultusunda sürekli, dengeli ve planlı bir şekilde geliştirilmesini sağlamak ve bu yönde karar verici kuruluşların politika geliştirme ve uygulama çalışmalarına katkıda bulunmaktır.Sakarya'nın mevcut imar yapısının ivedilikle tekrar ele alınması için gerekli girişimlerde bulunmak. Büyükşehir belediyemizin ihale ettiği imar planları kapsamında Kentsel Dönüşüm Yasasına uygun hareket ederek, Büyükşehir imar daire başkanlığı ile uyum içerisinde çalışmak ve katkı sağlamak. Dernek amaçlarını gerçekleştirebilmek için, inşaat sektörü ile ilişkili olan, mevcut ve gelecekte kurulacak yerli ve yabancı, özel ve kamu kuruluşları, ticaret ve sanayi odaları, borsalar, mesleki kuruluşlar, vakıflar, dernekler, şirketler, birlikler, federasyon ve benzerleri ile derneğin ilgilendiği konularda işbirliği yapmak"

Kentsel dönüşüm

"Adapazarı merkezi gibi birçok bölgenin kentsel dönüşüm ihtiyacı olduğu aşikar ortadadır. Şehrimizi yeniden yeni yüzyıla uygun inşa etmek için mücadelemizi vereceğiz. Modern bir şehir kimliğine kavuşturmak adına derneğimiz üyeleriyle birlikte kalıcı eserler bırakacağımızı düşünüyoruz"

(Zeki Toçoğlu) Deprem gerçeği

Savaş'ın ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ise;
"Şehrimiz 30 yılda bir tekrar kuruluyor. Yaşadığımız 1999 depremi, hepimize deprem gerçeğini bir kez daha gösterdi. Bu şehri tetikleyecek bir çalışma için iyi düşünmeliyiz. 'Hızla büyümemizin yanı sıra aynı hızla da daralıyoruz.' şeklinde eleştiriler var ancak bunlar yanlış. Büyükşehir kurulduğunda biliyorsunuz sınırlarımızda sadece Söğütlü ve Ferizli vardı. Bugün yapılan yasa değişikliğiyle birlikte büyükşehir 10 ilçeye çıktı. 2014'te yapılması beklenen kanun değişikliği sonrasında Büyükşehir'in sınırları hızla genişleyecek ve bütün ilçeler büyükşehir sınırları içinde yer alacak" dedi.
Sakarya?nın önde gelen sıkıntılarına da değinen Başkan Toçoğlu, "şehirde zemin üstü iki kata müsaade ediyoruz. Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk'ün sınırın 3 kata çıkarılması yönünde bir önerisi oldu. Nüfus artışı dikkate alındığında bu öneri düşünülebilir. Okullar, sosyal tesisler ve alışveriş merkezleri için bu anlamda çözümler üretiyoruz. Ancak Van depreminden sonra bir takım kararlar almak zorunda kaldık. Depremi yaşamış binaları yeniden ele alıyoruz" dedi. Yakında yeni bir afet yasasının çıkacağına dikkati çeken Başkan Toçoğlu, bu konuya yoğunlaştıklarını anlatırken, "Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yüksek kat konusunu aşmanın yolları arıyoruz. Ancak aşırıya kaçmamak şartıyla" şeklinde konuştu.
Konuşmasında Sakarya?daki müteahhitlere güçlerini birleştirmeleri konusunda öneride bulunan başkan Toçoğlu şöyle konuştu:
"Bir birliktelik, bir ortaklık kültürü geliştirmeliyiz. Biz, Büyükşehir olarak ihaleler yapıyoruz. Sakarya'da müteahhitler bu ihaleleri yetersiz kaldıklarından kazanamıyorlar. Bunun için Sakarya?da müteahhitler güç birliği yapmalı."
Konuşmasında müteahhitlere önemli uyarılarda da bulunan Toçoğlu,"yapılarımız düzgün ve sağlam yapalım. Eğer yapılarımızı sağlam yaparsak, depremde can kayıplarımız da çok daha az olur." Dedi

Konuşmalarında;

Fehmi Güney Oda için başvuruldu

Tüm Müteahhitler Birliği Federasyonu başkan Vekili Fehmi Güney, Müteahhitlerin ülkedeki önemine değindi. Federasyonların birleşmesiyle birlikte Oda olma taleplerini Başbakana ilettiklerini ifade eden Güney, Sakarya Müteahhitler Birliği'nin kongresinden hayli etkilendiğini ve çok başarılı bir genel kurul yapıldığını aktardı.

(Mahmut Kösemusul) Vizyon çiziyoruz

İş Dünyasına vizyon çizdiklerini bildiren SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul, Müteahhitlerin öneminden ve şehre verdikleri katkıdan bahsetti. Şehrin görüntüsünü vizyonu noktasında önemli rol oynadıklarını bildiren Kösemusul, kongrenin hayırlara vesile olmasını diledi.

(Muzaffer Elmas) Alt yapı eksikliği

Ülkemizin önemli bir alt yapı eksikliği olduğunu söyleyen Sakarya Üniversitesi Rektörü Muzaffer Elmas, çok uzun yıllar yoğun bir şekilde alt yapı çalışmalarına yönelinmesi durumunda bile bu açığın kapanmasının zor olacağına işaret ederek, yapı stoğunun da olduğunu hatırlattı. Elmas, bilim adamları olarak tüm dernekler olduğu gibi herkesime destek vermeye hazır olduklarını söyledi.

17 Mar 2012 - 16:22 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.745.546 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket İlerleyen hayatınızda memleketinize (köyünüze) yerleşmek gibi bir planınız var mı?