Hendek, başhekiminin arkasında durdu!

Dün 1 nolu Aile Sağlığı Merkezi önünde Sakarya Aile Hekimleri Derneği, Sakarya Tabip Odası, İzmir Dayanışma Derneğinin ortaklaşa düzenledikleri basın açıklamasına Hendek'ten büyük tepki var.

"Siz Hendek'i sahipsiz mi sandınız?"

Dün yapılan basın açıklamasında Aile Hekimlerinin Devlet Hastanelerindeacil servislerindeyasal olmasına rağmen alınan kararı hukuksuz olarak niteleyen dernek yönetimi, Aile Hekimleri olarak acillerde nöbet tutmayacaklarını açıklamışlardı.Konuşmada söz alan Sakarya Aile Hekimleri Dernek başkanı Dr. Rıdvan Karagöz'dekendilerini ne hükümet yandaşı ne de hükümet karşıtı olmadıklarını vurgulamış, yerel idarecilerin kraldan çok kralcı gibi davrandığını ifade ederek; "bizim işimiz koruyucu hekimliktir.Acillerdeki esas sorungereksiz başvurulardır. Evet acil servislerde sıkıntılar vardır ancak bunun müsebbibi bizler değilyönetimsel beceriksizliklerden kaynaklanmaktadır. Buda yama formüllerle giderilemez.Hep söyledik yine söylüyoruz.Acil servislerdeaile hekimlerinin nöbet tutmasına itirazımız var." diye açıklamada bulunmuştu.

İzmir'denmeslektaşlarına destek amacıylageldiği ifade edilendayanışma derneğini temsilen konuşma yapan Dr. Murat Polatlı isehükümetin sağlık bakanlığının başına ticaret erbabı birini getirdiğini iddia edereksağlık konusunda ölçünün para olduğunu iddia etmiş ve bunun yanlış bir politika olduğunusavunmuştu. KonuşmasındaHendek devlet Hastanesi başhekimliğiniyaklaşık olarak 12 yıldır yapan Op. Dr. Akın Kaya'ya atfen;sayın başhekim sen bu işi beceremiyorsun, derhal istifa et, vatandaşlar şifa bulsun" diyerek hastane başhekimini istifaya davet etmişti.

Hendek olarak başhekimimizden memnunuz

Haber gazete sayfalarında ve internet sanal ortamında yayınlanmasının ardından bir araya gelen Hendek'liler bunun kabul edilemez olduğu düşüncesi ilebaşhekimOp. Dr. Akın Kaya'yı makamında ziyaret ederek açıklamalardan rahatsızlıklarını dile getirdiler ve Hendek adına üzüntü duyduklarını, desteklerinin başhekim Op.Dr. Akın Kaya'dan yana olduğunu deklare ettiler.

Ziyarette dünkü açıklamaylailgiliolarak konununSakarya Valiliğince takip edildiğini, bu konuda konuşmak istemediğini belirtereksadeceyapılan ziyaretten memnuniyetini ifade etti.

Başhekim ziyaretine Hendek Belediyesi Meclis üyesi ve grup sözcüsü Şenay Sakal, HendekEsnaf ve Sanatkarlar Odası başkanı Mehmet Demirel, Hendek Şoförler ve Otomobilciler Odası başkanı Cemil Varlıca,Türkiye Berberler Federasyonu yönetim kurulu üyesi Vahdet Çilek, Hendek Muhtarlar Derneği başkanı Hüseyin Baylan,İşadamıFuat Yeğin, Karadenizliler dernek Başkanı Osman Ayar,Hendek Batum ve Havalisi dernek Başkanı Cihat Pehlivan, Yeni Hendek Kamyoncular ve Taşıyıcılar kooperatifi başkanı Nazmi Ayar,Kazimiye mahalle muhtarı Fevzi Cesur sivil toplum örgütü temsilcileri olarak katıldılar.

Hendek ile ilgili kararı Hendek'li verir

Ziyaret sonrasında hastane önündeaçıklamada bulunan Hendek Muhtarlar Derneği başkanı Hüseyin Baylan, " bu işler Ahmetin Mehmetin demesi ile olmaz. Devlet düzeninde hıyararşik bir yapı vardır o düzeyde olur. Sonra biz Hendek'li muhtarlar olarak başhekimimizOp. Dr. Akın Kaya'dan memnunuz. Gecenin saat 03.00 ünde aradığımızdatelefonu açar bize cevap verir, eğer hastaneye gelmesi gerekiyorsa zaman mefhumu gözetmeden gelir, dahasıameliyat ettiği binlerce hasta şifa bulmuş hayata dönmüşler, şikayet yok, sitem yok.Başhekimiistifasınaİzmir'den gelen doktormu karar verecek, o Hendek'i ne kadar bilebilirki?" diyerek başhekim Kaya' dan memnun olduklarını,desteklerinin sonsuz olduğunu ifade etti.

Kimsenin Hendek'lileresaygısızlık yapmaya hakkı olamaz

Daha sonra söz alan Hendek Belediye meclis üyesi Şenay Sakal'da yaptığı konuşmasında; " BizimHendek'te sağlık konusunda hastanemize , başhekimimize ve onun nezdindehastane personelimize sahip çıkmakta bir sıkıntımız yok. Böyle birileri biryerlerden gelipte burada " sen başhekimliği bırak" demeye hakkı yok. Bugün buradaHendek'liler olarakHendek'ibüyük oranda temsil eden sivil toplum örgütü temsilcilerimiz ve siyasilerimizle birlikte hocamıza olan güvenimizi göstermek ve desteğimizi vermek için bulunuyoruz.Burada Hendek'i idare eden kişilere kimsenin saygısızlık yapmaya hakkı yok. Biz hepinizi seviyoruz. Hastanemize sahibiz.Ölürsekte arkamızdan Hendek'imizi savunacak , bizleri temsil edecek çocuklarımız var kimse merak etmesin." Sözleri hasne bahçesinde bulunan hasta yakınları tarafından daalkışlarla destek buldu.

Geçmişe iyi bakmak gerekiyor

Sakarya ilinden sonraen büyük sivil toplum örgütü temsilcisi olan Mehmet Demirel'de;bu tür eleştirilerde bulunmak için önce geriye 2002 yıllarına bakmak gerekir. Hastanemiz dün neydi bugün nasıl ?

2002 yıllarında yılda150-200 civarında ameliyat gerçekleştirilen hastanemizde bugünsadece 2013 yılı içersinde2.000 nin üzerinde ameliyat gerçekleştirilmiş, yaklaşık 10.000 ne yakın acil müdahalede bulunulmuştur. Hastanemizin işleyişinden sağlık konularına kadar her alandabüyük bir gayret ve çaba sarfeden hastane başhekimimiz sayın Op. Dr. Akın Kaya'dan bizlerde memnunuz Hendek'lilerde. Bu ilçenin idarecileri var. Eğer bir karar verilecekse bunu dışarıdan ilçemize gelen birsağlık çalışanı değil ilçemizi idare edenler, konunun muhataplarıverebilir" diyerek dünyapılan açıklamayı kınadıklarını ve hastane başhekimi Op. Dr.Akın kaya'ya desteklerinin devam ettiğini söylemesi ile ziyaret sona erdi.

12 yıldır beraber görev yaptığımız hocamızı kimseye harcatmayız

Haberler konu olan konuyu takip ettiğini ifade eden Hendek Belediye başkanı Ali İnci'dekonuyla ilgiliaçıklamada bulunarak; " Hendek Devlet hastanemizin bugünkü durumuna gelmesinde Op. Dr. Akın Kaya'nın emeklerini görmemek hakkaniyet sınırlarını aşar. Türkiye genelinde hastanelerimiz koğuş sisteminde iken hocamızın bize getirdiği proje doğrultusunda şu an kullandığımız hastanemiziesnaflarımızı da ortak ederek onlardan topladığımız yardımlarla birlikte bugün 5 yıldızlı otel gibi hizmet veren tek kişilik kişiye özel odalar olurturduk.

Hocamızın emeklerini yok sayanlar utansın

Bununla yetinmeyen hocamız inşaatı devam etmekte olan 100 yataklı hastanemizin projesinden ihalesine, yapım aşamasından bu güne kadar her safhasında görev aldı, takip etti bu konuda benide oldukça sıkıştırdı. Tüm bu yapılan emekleri görmezden gelemeyiz.Gerek ilçe bürokrasisi gerekse kurumlar arası diyalog, gerekse halkımızla ilişkileri üstdüzeydedir. Bütün bu çalışmalar yatarak olmuyor çalışarak,inanarak oluyor.

Hocamızın arkasındayım, kendisine teşekkür ediyorum

O nedenleben Hendek Belediye başkanı olarak hocamızıSTK ve ilçe halkımızın sahiplendiği gibi, bende kendisinden memnunum ve desteğimin sürdüğünü ifade ediyorum" diyerek hendek Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Akın Kaya'ya destek verdiğini belirtti.

27 Haz 2014 - 08:26 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.654.512 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 vakalarının arttığı Sakarya'da sizce ne yapılmalı!