SABAH Derneği öğrencileri afete hazırladı

Akyazı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Sivil Savunma Kulübünün Afad İl Müdürlüğü Arama ve Kurtarma Birliği, İl Sağlık Müdürlüğü UMKE Ekipleri, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, ve Sakarya Afet Bilinçlendirme ve Afete Hazırlama Derneği (S.A.B.A.H) ortaklığıyla düzenlenen uygulamalı eğitimlerle öğrenciler afetlere hazır hale getirildi.

Haber Resmi
Haber Resmi
+1
Haber albümü için resme tıklayın

İlk olarak 4 Aralık Çarşamba günü Akyazı Teknik ve Meslek Lisesinde yaklaşık 500 öğrenciye, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Gülşah Yılmaz ve Sakarya Afet Bilinçlendirme ve Afete Hazırlama Derneği (S.A.B.A.H) tarafından ilkyardım, deprem, sel, yangın, kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer tehditler ve korunma yolları konularında seminer verildi.

Daha sonra lise bahçesinde gerçeği aratmayan tatbikatlarda öğrenciler oluşturulan yapay dumanla yangından nasıl ve ne şekilde kaçılacağı konusunda uygulamalı eğitim gördüler.

Sonrasında oluşturulan yapay enkaz altında kalan bir öğrenci, S.A.B.A.H ve Arama Kurtarma Birliği ekipleri tarafından enkaz altından temsili olarak kurtarıldı. Enkaz altından kurtarılan öğrenciye ilk müdahaleyi UMKE ekipleri uygulamalı olarak yaptı.

Daha sonra okulda mahsur kalanların nasıl kurtarılacakları uygulamalı olarak gösterildi. Öğrenciler camlardan sarkıtılan halatlar yardımıyla yere indirildi ve kurulan hava yastıklarına atlayarak kurtarıldı. Kurtarılan öğrenciler sedyeler yardımıyla ambulanslara taşındı.
Gerçeği aratmayan bu uygulamalı afet eğitimleriyle okul öğrencileri ve öğretmenleri olası bir afet durumunda nasıl ve ne şekilde hareket edilmesi gereği konusunda bilgilendirildi.

05 Aralık 2013 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 4.257.113 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?