Vali Büyük'ten bayram mesajı

Vali Mustafa Büyük 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle mesaj yayınladı.

Büyük milletimizin tarihteki en parlak başarılarından biri olan Cumhuriyetimizin 88. Yılını kutluyoruz. Bu büyük günde başta Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Atatürk'ü, O'nun kahraman silâh arkadaşlarını ve kanlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi milletçe sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz.
Bugün, aziz milletimizin yokluklar ve imkânsızlıklar içerisinde kendi küllerinden çağdaş bir Cumhuriyeti var etmeyi başardığı gündür. Milletimizin yeniden dirilişinin simgesi, çağdaş bir devlet kurarak tarih sahnesindeki seçkin ve saygın yerini yeniden alışının ifadesi olan Cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte ülkemizin önünde yeni ufuklar açılmıştır.
Bir yönetim şekli olmanın ötesinde, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olan Cumhuriyet, getirdiği çağdaş açılımlarla Türk insanının önünü açmış ve ufkunu genişletmiştir. Cumhuriyet, kurumları, kudreti ve önderliği ile bilimde, eğitimde-kültürde, sağlıkta, ekonomide, sosyal yaşamda, askeri alanda var olan tüm kazanımlarımızın ve değerlerimizin, çağdaş uygarlık düzeyine erişmek adına attığımız her adımın, aldığımız her yolun şaşmaz güvencesi olmuştur.
Cumhuriyeti ayakta tutan yegâne kuvvet, milletin kendisidir. Milletimiz, cumhuriyeti benimsemiş ve bütün değerlerine sımsıkı sarılmıştır. "Egemenlik Kayıtsız, Şartsız Milletindir" ilkesi, devletin ve rejimin temelini oluşturmaktadır.
Türk Milleti, Cumhuriyet Rejimi ile kazandığı değerleri, toplum hayatımızın vazgeçilmez unsuru olarak benimsemiş, karşılaştığı sorunları Cumhuriyete olan bağlılığı sayesinde birlik ve beraberliğinden ödün vermeden aşmayı bilmiştir.
Bildiğiniz gibi, Cumhuriyetin ilanına uzanan süreçte çok çetin şartlar geride bırakılmıştır.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'da yaktığı bağımsızlık ve özgürlük meşalesi, dalga dalga tüm yurdu sarmış ve büyük Önderin "Ya İstiklal Ya Ölüm" direktifi doğrultusunda millî mücadelemiz başlatılmıştır.
Her sayfası eşsiz kahramanlık ve yurtseverlik örnekleriyle dolu olan millî mücadele sonucunda aziz vatan toprakları, her karışı şehit kanlarıyla sulanma pahasına emperyalist güçlerden temizlenmiş, vatanımızı işgale, milletimizi tarihten silmeye kastedenler yurdumuzdan sökülüp atılmıştır.
Dönemin mazlum milletleri için de örnek olan millî mücadele sonrasında ilan ettiğimiz cumhuriyetin temel hedefi, milletimizi çağdaş uygarlık seviyesine ulaştırmak; devletimizi güçlü, milletimizi mutlu, ülkemizi mamur hale getirmektir.
Cumhuriyetin ilanı, dünya tarihine damga vuran, milletimizin şanlı tarihindeki en önemli dönüm noktalarından biridir.
Cumhuriyet, Türk milletinin bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğinin bir ifadesidir.
Cumhuriyet, milletimizin çağdaş dünyada hak ettiği yeri alma kararlılığının bir göstergesidir.
Cumhuriyet; milli hayatı bitmiş sanılan büyük bir milletin yurdumuzun her köşesini sulayan kanlarının bedeli, özgür ve bağımsız yaşama isteğimizin sembolüdür.
Cumhuriyet, milletin egemenliğini ve hukukun üstünlüğünü gerçekleştirmiştir.
Cumhuriyet, birlik ve beraberlik içinde hareket ettiğimiz sürece olmaz denilenleri başardığımızın bir göstergesidir.
Cumhuriyetin ilanı ile birlikte tüm yurtta büyük bir eğitim seferberliği ve sanayileşme hamlesi başlamıştır. Amaç genç Türkiye devletini hızla çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırmaktır. Tarihinin ve coğrafyasının kendisine yüklediği misyonu dün olduğu gibi bugün de dikkate almaya ve çağın dinamiklerini doğru okumaya başlayan Türkiye, bölgesi ve ötesindeki gelişmelere yön veren, dostluğu aranan, husumetinden çekinilen bir aktör konumuna yükselmiş, ülkemiz bir cazibe merkezi haline gelmiştir.
Bugün gelinen noktada Türkiye'miz sanayi tesisleriyle, üniversiteleriyle, otoyollarıyla, eğitim ve sağlık alanındaki devasa gelişmeleriyle, tarım ve turizmdeki başarılarıyla, modern şehircilik uygulamalarıyla ve her alanda standartlarını yükselterek yarınlara güven ve umutla bakan bir ülke konumundadır. Ülkemizdeki bu olumlu gelişmelere paralel olarak Sakarya'mız da bu olumlu gelişmelerden önemli ölçüde payını almıştır. Bugün ilimiz her yönüyle bölgemizin yıldızı parlayan bir ili haline gelmiştir.
Geçmişte Cumhuriyetimize ve milletimizin bölünmez bütünlüğüne yönelik saldırılar olmuş ama hepsi akamete uğramıştır. Bugün de bu saldırılar maalesef devam etmektedir. Kesinlikle unutulmamalıdır ki, bölünmez bütünlüğümüze kasteden hainler eninde sonunda hak ettikleri en ağır cezayı mutlaka göreceklerdir. Bundan kimsenin şüphesi olmamalıdır. Çünkü devletimiz, her zamankinden daha güçlü ve kudretlidir. Ülke ve millet olarak daha da kuvvetli olmak ve karşımıza çıkan engelleri aşabilmek için ihtiyacımız olan en önemli husus, birlik ve beraberliğimizdir. İstiklal mücadelesindeki başarımızı nasıl birlik ve beraberliğimize borçluysak, bugün de önümüze çıkabilecek engelleri aşmak için yine birlik beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacımız vardır.
Mukaddes vatanımızın birliği ve milletimizin bağımsızlığı uğruna verilen mücadelenin taçlanarak cumhuriyetimizin kurulduğu bu anlamlı yıldönümünde, cumhuriyetimizi bize armağan eden büyük Atatürk ve silah arkadaşlarını, kanları ile bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi milletçe rahmet, minnet ve şükranla anıyor, Büyük Türk Milletinin ve siz kıymetli Sakaryalıların Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyor; hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum."

Mustafa BÜYÜK
Sakarya Valisi

29 Eki 2011 - 10:02 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.644.245 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Koronavirüs aşısı olacak mısınız?