SAGİR Ukrayna'da yaşanan gerginliğe dikkat çekti

Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu (SAGİR) 443'üncü Hafta basın açıklamasında Ukrayna'da yaşanan gerginliğe dikkat çekti.

AKM önünde yapılan basın açıklaması, Muhammed Duman tarafından okundu. Duman tarafından okunan açıklamada, "Suriye'yi istedikleri rejim değişikliğini gerçekleştiremeyince kaosa mahkum eden Amerika ve müttefikleri, gözlerini Ukrayna'ya dikmiş durumdalar. Küresel güçler yeni bir strateji olarak benimsedikleri sivil toplum darbesi ile Ukrayna'da seçimle başa gelmiş yönetimi devirdiler.

Arap baharı kapsamında geleneksel rejim değişikliği formülü haline gelen sivil toplum darbeleri, Tunus, Mısır, Libya ve Suriye'den sonra Ukrayna'da da uygulanmaya sokuldu.

Hatırlanacak olursa bu ülkelerde sivil halk sokaklara dökülerek iktidarlar değiştirildi veya bu yeni darbe yönetiminin etkili olamadığı Suriye gibi yerlerde iç savaş senaryosu devreye sokuldu. İç savaşın yürürlükte olduğu Suriye'de üç senede 150 bin insan katledildi, milyonlarca insan mülteci durumuna düştü ve ülke harap oldu. Hali hazırda kaosun bütün hızıyla devam ettiği Suriye'nin toparlanması oldukça zor görünüyor.

Bugün Ukrayna'da yaşanan sivil görünümlü, ancak arka planında sinsi planların yattığı bu ayaklanmanın da ülke halkını aynı manzarayla karşı karşıya getirme ihtimali çok yüksek. Arap baharının özellikle Suriye kolunda bataklığa saplanan Türkiye'nin, Ukrayna'da Kırım Türklerine olan hassasiyeti nedeniyle yanlış adımlar atmaya tevessül etmemesi gerekiyor.

Suriye'den ders çıkararak fotoğrafın bütününü sorgulaması ve Amerika'nın oyuncağı olmayı reddetmesi hayati önem arz ediyor. Bağımsızlık sloganını sıklıkla dile getiren iktidarın, Ukrayna'da nasıl bir sınav vereceğini önümüzdeki süreçte hep beraber gözlemleyeceğiz" dedi.
Basın açıklamasının ardından grup olaysız şekilde dağıldı.

08 Mart 2014 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.933.612 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?