Milletvekili Mustafa İsen Louvre ve British müzelerini takibe aldı

Yurt dışına kaçırılan kültür varlıklarının iadelerinin sağlanması amacıyla kurulan başkanlığını Ak Parti Sakarya Milletvekili Mustafa İsen'in yaptığı TBMM Araştırma Komisyonu, Louvre, British, Victoria ve Albert müzelerinde incelemelerde bulunacak.

Yurt dışına kaçırılan kültür varlıklarının iadelerinin sağlanması ve mevcut kültür varlıklarının korunması için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi için kurulanMeclis Araştırma Komisyonuçalışmalarını yurt dışında sürdürüyor.

Komisyon gelecek hafta ilk olarak Fransa'ya ardından İngiltere'ye gidecek. Komisyon üyeleri,14 Şubat Çarşamba günüParis'te Louvre Müzesi'nde yetkililer ile görüşecek, ertesi gün UNESCO ile bir toplantı gerçekleştirecek.

TBMM Araştırma Komisyonu, buradan İngiltere'ye geçecek ve Londra'da British Müzesi, Victoria ve Albert Müzesinde incelemelerde bulunacak.

"Avrupa ve ABD'de hiçbir müze yoktur ki birden çok Türk eseri olmasın"

Komisyon Başkanı, AK Parti Sakarya Milletvekili Mustafa İsen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Avrupa ve ABD'de dikkate değer hiçbir müze yoktur ki birden çok Türk eseri olmasın." dedi.

Komisyonun çalışmalarında sona yaklaştığının anımsatılarak, raporlarında neler yer alacağının sorulması üzerine İsen, mevzuat ve uygulamalarla ilgili yapılması gerekenleri söyleyeceklerini bildirdi.

"Eski eser kaçakçılığı suç gibi görünmüyor"

İsen, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü gibi muhatap kurumlara yönelik önerilerinin de olacağını belirterek, şunları kaydetti:

"İşin takibiyle sorumlu olan Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarmanın bir takım talepleri var. Oralarda da bazı mevzuat düzenlemelerin yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Ama asıl yapmak istediğimiz husus, kamuoyunda hem yurt içi hem de yurt dışında bilinç oluşturmak. Bu eserlerin değerli nesneler olduğuna öncelikle kendi vatandaşımıza anlatmak.

Eski eser kaçakçılığı vatandaş nezdinde bir suç gibi görünmüyor, algılanmıyor. Cezaların artırılmasından çok bu eserlerin değerli ve yapılan işin milli kültüre zarar veren bir yaklaşım olduğuna dair bir bilinç oluşturmak gerekiyor. Yurt dışında da 'Türkiye bu eserleri en üst düzeyde takip ediyor' mesajı vererek bir caydırıcılık oluşturmamız gerekiyor. Eski eser kaçakçılığı bir taraftan devam ediyor, sadece geçmişte olmuş bitmiş bir hadise değil. Günümüzde de devam ediyor."

12 Şubat 2018 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.008.812 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

bidost - güzel çok güzel Avrupa'da tarihi eser peşinde koşarken, ara sıra kendine oy verenlerin dertleri ile ilgilensin. Söğütlü ilçesi Maksudiye köyüne ait tarım arazilerini peşkeş çekmeye kalkan Söğütlü Belediye başkanının kulağını çeksin köy halkına sahip çıksın. İster Londra'ya git ister Parise, en son Maksudiye'ye gelip halktan oy isteyeceğini unutma

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Şubat 00:47
03

KÜRŞAT ÇETİNER - Mert bey size katılıyorum ama kertenkeleye kızmayın sonuçta bu bir kültür olayı.

Bu arada sayın vekil giderken yanınıza belediyeden arkadaşlarıda alın, parisde zafer takının kavşağını incelesinler, logar kapaksız nasıl yollar yapılıyor caddeler nasıl geniş tutulmuş bi baksınlar belki ufukları açılır

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Şubat 00:47
02

mert saka - bütün dünyaya posta koymak ayrı bir konudur,kendi değerlerine sahip çıkmak ayrı bir konudur.yazılan müzeleri bizzat gezme fırsatı buldum pek çok türk eseri var neden biz sahip çıkamamışız da ondan.kerkenkele gibi çomarlar ancak incelemeyi masraf olarak görür işte.oysa ki bizim dünya çapında müzemiz varmı yok.ancak elalemin müzesinde kendi mallarımıza sazan gibi bakarız.ÖNCE ZİHNİYETİN DEĞİŞMESİ LAZIM..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Şubat 00:47
01

kertenkele - Avrupa,dünya bize karşı,biz avrupa'nın müzelerinin neyini gezip inceliyoruz.Hem adamlar'a posta koyuyoruz,hem müzelerine dahi hayranız..Harcanılan mesai,otel,yol harcırahı vs yazık..Müze gezsin diye verdiğiniz paraya birkaç aile belli bir süre doyar.Kiraları ödenir..Bırakın bu boş işleri artık.Müze gezmek zengin işi..Gariban geçim sıkıntısından kafasını kaldıramıyor.Ne müzesi?.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Şubat 00:47


Anket Sakaryaspor sizce şampiyon olur mu?