Fi Yapı- Beşiktaş kavgasının iç yüzü!

Sakaryaspo'a sponsor olmak isteyen konut sektörünün önemli firmalarından biri olan Fi Yapı AŞ ile Beşiktaş Kulübü arasındaki sponsorluk krizi böyle başlamıştı..

Sakaryaspor'a sponsor olmak isteyen, Adapazarı'na 2nciÖzel Üniversiteyi kurma isteyenFi-yapıana sponsoru olduğu Beşiktaş Spor Kulübü ile yollarını ödemelerde yaşayan sorunlar nedeniyle ayrılmıştı.
İşte Sakaryaspor'a adını verecek olan Fiyapı ile Beşiktaş Spor Kulübü arasında daha 3 ay önce yaşanan o krizin haberi..

....
İlk hamle Fi Yapı'dan geldi. Şirket, Beşiktaş ile olan sözleşmeyi feshettiklerini, Beşiktaş'danolan bir miktar alacaklarının ise ödenmesini istedi.

Fi Yapı'nın açıklamasından kısa bir süre sonra ise Beşiktaş Kulübü açıklama yaptı. Kulübün resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, Fi Yapı'nın kamuoyunu yanlış bilgilendirdiği, yaptıkları sözleşmeye karşın ödemelerini yapmadıklarını açıkladı. Kulüp açıklamasında ayrıca kendilerine ulaşan bir ihtarnamenin de olmadığı vurgulandı.
Krizyargıya gidebilir
Her iki taraf arasında yaşanan krizde kimin haklı olduğunu belki de önümüzdeki süreçte yargı çözmek durumunda kalacak; ancak Fi Yapı'nın bir yılı aşkın bir süreden beri alacaklılarıyla hukuki sorunlar yaşadığını Rotahaber okurları ilk elden bilgi sahibi.
Zira Rotahaber'in 1 Aralık tarihli haberinde Fi Yapı'ya yönelik başlatılan icra takiplerine dikkat çekilmiş, icra takibinde bulunan kurum ve kişilerin listesi belgeleri ile açıklanmıştı. Fi Yapı tarafı ise Rotahaber'in haberinin gerçeği yansıtmadığı yönünde şifahi ve yazılı açıklamalarda bulunmuştu.
İki yıllık sözleşme yapılmıştı
Fi Yapı'nın içinde bulunduğu durumu kısaca belirttikten sonra şirket ile Beşiktaş Kulübü arasındaki sözleşmeye kısaca bakmakta yarar var.
Bilindiği gibi İnönü Stadı'nın ismi Fi Yapı İnönü olarak değiştirilmişti. Bu isim hakkı için taraflar masaya oturmuş ve bir ödeme planı çıkarmıştı.
Buna göre 1 Ekim 2010-15 Eylül 2012 tarihleri arasında stadın ismi "Fi-Yapı İnönü Stadı" olarak kullanılmasına karar verilmişti. Fi-Yapı'nın bu reklam anlaşması kapsamında, şirkete 1 Ekim 2010-30 Eylül 2011 dönemi için toplam 3 milyon 500 bin lira artı KDV, 1 Ekim 2011-15 Eylül 2012 dönemi için ise toplam 3 milyon dolar artı KDV tutarında ödeme yapması kararlaştırılmıştı.
Faturalarımızı göndermediler
Ancak taraflar arasında gün yüzüne çıkan krize bakılırsa söz konusu ödeme veya sözleşme hükümlerinin yerine getirilmesinde sorun yaşanıyor. Rotahaber olarak hangi tarafın haklı olduğu hususuna girmeden her iki tarafın da yaptıkları açıklamayı özetle vermeyi yararlı görüyoruz.
Fi Yapı'dan yapılan açıklamada ödemelerini gerçekleştirdiklerini ancak buna karşın Beşiktaş tarafının ödemelere karşılık faturalarını teslim etmediği bilgisi yer alıyor. Şirket fatura düzenlenmemesi nedeni ile zarara uğradıklarına işaret ederek "Sözleşme feshinden kaynaklanan 997 bin 500 lira ile fazla ödenen 750 bin doların bir hafta içerisinde hesaplarımıza ödenmesi, aksi halde yasal yollara başvurulacağı ihtar olunur" bilgisini paylaştı.
İlk yılın ödemesinde sorun yaşandı
Fi Yapı'nın açıklamasından birkaç saat sonra ise Beşiktaş tarafının açıklaması geldi. Beşiktaş açıklamasında öncelikle kendilerin böylesi bir ihtarın ulaşmadığının altı çizildi.
Şirket açıklamasında 2010-2011 sezonu için 3.5 milyon lira artı KDV üzerinde anlaştıklarını, bu tutarın 2 milyon 130 bin lirasının 20 Ekim 2010'da 2 milyon TL'lik kısmının ise 20 Kasım 2010'da yapılacağı yönünde anlaşıldığı ve ödemelerin tamamlanmasından sonra fatura kesileceği yönünde anlaşmaya vardıkları bilgisine yer verildi.
Açıklamanın devamında 20 Kasım 2010'da tamamlanması gereken ödemelerin 2011 yılına sarktığı ilk yıl için yapılması gereken ödemenin en son 3 Ağustos 2011'de tamamlandığı bilgisine yer verildi. Açıklamada reklam faturalarının ödemenin bitmesi sonrası şirkete gönderildiği bilgisi yer aldı.
İkinci yılın borçları ise ödenmedi
Açıklamada ikinci yıl için 3 milyon dolar artı KDV olarak anlaşma yaptıklarını bu paranın 1 milyon 770 bin dolarlık kısmının 20 Ekim 2011'de, 1 milyon 770 bin TL'lik kısmının ise 20 Kasım 2011'de yapılması yönünde anlaşıldığı bilgisine yer verildi.Şirket açıkamasında ikinci yıla ilişkin olan alacağın Eko Faktoring A.Ş'ye temlik edildiği, teliknamenin ise Fi Yapı'ya gönderildiği bilgisi paylaşıldı.
Açıklamada Fi Yapı'nın da temlik işlemine teyid verdiğini ve ödemeyi 1'er milyon dolar olarak 20 Ekim, 20 Kasım ve 20 Aralık olarak ödeme yapacağını bildirdiği ifade edildi. Açıklamanın devamında gelen cümle ise oldukça kritik "Fi-Yapı İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., işbu teyidine rağmen 2011-2012 sezonuna ilişkin reklam bedellerini ödemede temerrüte düşmüş, 2011-2012 temlik bedellerinin önemli kısmını ödememiş, Eko Faktoring A.Ş. bu nedenle Fi-Yapı İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye temerrüt ihtarnamesi göndermiştir'' denildi.
Evet kısaca ifada etmek gerekirse Fi Yapı'nın ikinci yıla ilişkin ödemelerde temerrüde düştüğü, asıl krizin ise bu noktadan sonra patlak verdiği de paylaşılan bu bilgi ile ortaya çıkmış oluyor.

Rotahaber.com

18 Şubat 2012 - Spor --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.901.119 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?