Çelik boşanma oranlarına dikkat çekti

Saadet Partisi Sakarya Gençlik Kolları Başkanı Ali Ahmet ÇELİK Türkiye'deki artan boşanma sorunuyla ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

Son yıllarda ülkedeki boşanma oranlarının dikkat çekici bir boyutta arttığını dile getirerek sözlerine başlayan Ali Ahmet ÇELİK; ''TÜİK'in verilerine göre; 2015'te her 100 evliliğe karşılık 21.86, 2016'da her 100 evliliğe karşı 21.22 boşanma olmuş.

Oysa bundan 10 yıl önce, 2007 yılında boşanma oranı sadece 14.76. Türkiye'de son 10 yılda 1 milyon 151 bin 590 boşanma gerçekleşmiş'' dedi.

Sakarya bazında boşanma oranlarına bakıldığında da vahim bir tablonun kendilerini karşıladığını beyan eden Saadet Partisi Sakarya Gençlik Kolları Başkanı ÇELİK; ''Son 5 yılda boşanma oranında sürekli bir artışın olduğu gözlenmektedir. TÜİK verilerine göre 2016 yılında Sakarya ilimizde boşanma sayısı 1.562. Ve bu boşanmaların %35.5 lik kısmı evliliklerinin 1 ila 5. yılında gerçekleşmiş. Aile kurumunun toplumdaki etkisine baktığımızda bu tablo karşısında ''nereye bu gidiş?'' diye sormadan edemiyoruz'' diye konuştu.

Boşanmaların sebepleri araştırıldığında ilk sırada ekonomik gerekçeler olduğunun görüldüğünü söyleyen ÇELİK; ''Türkiye'de son yıllarda en çok kar eden tek kesim bankalar. Kredi ve kredi kartlarının kullandırılması yoluyla borçlandırılan halkımız artık ailelerin dağılmasına yol açacak derecede borç batağının içine düşmüş durumda. Diğer sebepler arasında ise şiddetli geçimsizlik ve aldatma var. Yani aile kurumunun kutsallığı ve değeri günden güne yok olmaktadır'' dedi.

Türkiye'de medya eliyle ahlaksızlık pazarlandığını dile getiren Ali Ahmet ÇELİK; ''Televizyonlarda neredeyse her gün yayınlanan tiyatrovari evlilik programları, hiçbir yarar barındırmayan ve çoğu aldatma temalı diziler, evli çiftlerin birbirlerine edep dışı sözler sarfettiği yarışma programları.

Tüm bunlar toplumdaki ahlak kavramının içine dinamit koyan birer projedir. Gençliğimizin şu anki hali ve boşanmalardaki tablo göz önüne alındığında ülke olarak bir uçuruma doğru sürüklendiğimizi çok net olarak söyleyebiliriz'' diyerek acil önlem alınması hususuna dikkat çekti.

Konuşmasının sonunda çözüm yolarının neler olması gerektiğine değinen ÇELİK sözlerini şu cümlelerle noktaladı; ''Evlilik müessesinin temeline indiğimizde bu yapının dayanağının Kuran ve Allah Rasulü' nün tavsiye ve uygulaması olduğunu unutmamalıyız. Bizler Müslümanlar olarak evliliğe ''üç beş günlük bir hayat macerası'' gözüyle bakamayız. Evliliğin korunmasının siyasi gerekliliklerine gelince;

Öncelikle aile yapısını tümüyle bozan programlar derhal yayından kaldırılmalı ve yerlerine Türk örf ve adetlerine uygun programlar yapılması adına çalışma ortaya konmalıdır.

Boşanma sebeplerinde ahlaki değerlerle ters düşen durumlara ve kadına yönelik şiddete karşı caydırıcı yaptırım ve ceza öngören yasalar çıkartılmalıdır.

Bilhassa yuvası dağılmak üzere olan gençlerimiz olmak üzere tüm evlilere aile kurumunu ayakta tutmak adına danışmanlık hizmetleri devlet tarafından ücretsiz olarak verilmelidir.

Evliliğin kutsallığı ve dini değeriyle ilgili olarak lise ve üniversite dönemlerinde dersler verilmelidir.

Eğitimde ilk ve en önemli ders ''Önce Ahlak ve Maneviyat'' düsturunu gençliğimize aşılamak olmalıdır.

Türkiye'nin problemi nikahın kimin kıydığı değil, aile kurumunun yaşadığı çatırdamadır.

Eğer illa bir şey konuşulacaksa, gelin bunları konuşalım, bunları tartışalım. Aile kurumunu nasıl güçlendiririz, boşanmaları nasıl azaltırız. Ailelerin ekonomik sorunlarını nasıl çözeriz buna kafa yoralım?

07 Ağustos 2017 - Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.077.529 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?