Sakarya Destanı Şairi anıldı

Sakarya Destanı Şairi Nacip Fazıl ölümünün 30ncu yıldönümünde anıldı..

"İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Ölümünün 30. Yılında Üstad Necip Fazıl" programı Orhangazi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Konuşmacı olarak Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Rasim Özdenören katıldı. Programa İlimiz Valisi Mustafa Büyük, daire müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Orhangazi Kültür Merkezi'ndeki programdan önce Özdenören, Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi'nde "Medeniyet Konuşmaları" bağlamında kendi hikaye anlayışı üzerinde durdu. Hastalar ve Işıklar kitabındaki "Kan Otları" metni üzerinde bir okuma yaparak, öğrencilerle hikaye anlayışı ve metin çalışmaları üzerinde sohbet etti. Her okuyucunun metni farklı anlayabileceğini söyleyen Özdenören, metnin okuyucular tarafından yeniden inşa edilmesi gerektiğini ifade etti. Özdenören'in "Çarpılmışlar, Denize Açılan Kapı, Gül Yetiştiren Adam, Hastalar ve Işıklar, İmkansız Öyküler" gibi çok sayıda hikaye ve romanlarının yanında "İki Dünya, Çapraz İlişkiler, Ruhun Malzemeleri, Düşünsel Duruş" gibi deneme ve inceleme kitapları da bulunmaktadır.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz'ın sunumunu yaptığı ve sorular sorarak Üstad'la ilgili görüşlerini açıklayan Özdenören, ölümünden sonra Üstad Necip Fazıl'ın her zaman anıldığını, ancak son zamanlarda hakkında kitaplar yazılarak ve etkinlikler düzenlenerek daha çok anıldığını söyledi. Bunun 2005 yılından itibaren artarak sürdüğünü ifade etti.
Üstad Necip Fazıl'ın "ya hep ya hiç" gibi görüşlere sahip olduğunu, öfkeli ve kavgalı bir mizaca sahip olduğunusöyleyene Rasim Özdenören, hatıralarını harmanlayarak Üstad Necip Fazıl'ı anlattı. Abdülhakim Efendi ile tanışmasına değinen yazar, "otuz yaşına kadar dünyadan habersiz uçurtma uçurduğunu" söyleyen Üstad'ın onu tanıdıktan sonra hayatında büyük bir değişim yaşadığını söyledi. Abdülhakim Arvasi Hazretleri ile tanışmasından sonra Üstad'ın eski arkadaşları tarafından görmezden gelindiğini söyleyen yazar, onun bu düşüncelerinin sanatına herhangi bir halel getirmediğini de sözlerine ilave etti. Kendisinin, arkadaş çevresinin ve bir neslin yetişmesinde Üstad'ın büyük emeğinin olduğunu anlattı."

18 Nisan 2013 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 4.777.183 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?