Prof.Dr.Davut Aydüz Kutlu Doğum Haftası'nda konuştu

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Davut Aydüz, Müslümanların garip kalmasının Kur'an-ı yaşamamaktan ve sünnetten uzak kalmaktan kaynaklandığını söyledi.

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Davut Aydüz, Müslümanların garip kalmasının Kur'an-ı yaşamamaktan ve sünnetten uzak kalmaktan kaynaklandığını söyledi.

Demre Diyanet-Sen tarafından, Kutlu Doğum Haftası nedeniyle düzenlenen 'Peygamber Efendimiz'in (sas) Çocuk Eğitim Metodu' konulu konferansta konuşan Prof. Dr. Davut Aydüz, Peygamber Efendimiz'in (sas), anne-babaların çocuklara düşkün olduğu gibi ümmetine düşkün olduğunu söyledi. Efendimiz'in (sas) daha doğduğunda ilk sözünün 'ümmeti ümmeti' olduğunu ifade eden Aydüz, "Biz Efendimiz'i (sas) ne kadar seviyoruz? Seviyoruz ki bu salonu doldurdunuz. Peygamber Efendimiz'in (sas) hayatını anlatan kitabı baştan sona doğru okuduk mu? Hepiniz bir çobansınız, sorumlu olduğunuz kimseden mesülsünüz. Her şeyin usulü ve metodu vardır. Allah inancı, o her şeyi görüyor ve meleklerine kaydettiriyor." dedi.

Müslümanların dünyada çok garip kaldığını, bunun sebebinin Kur'an'ı yaşamamak ve sünnetten uzak kalmaktan kaynaklandığını belirten Aydüz, "Kur'an bugün gariptir. Bu asırdaki Müslümanların durumu, kafirlerin istediği gibi 'Kur'an lafız olarak okunsun, evlerde aksesuar olarak bulunsun ama şuurlanma olmasın. Sadece mezarlarda ve ölülerin arkasından okunsun, manası anlaşılmasın ve yaşanmasın' şeklinde davranılıyor. Halbuki Efendimiz (sas) ve Kur'an-ı Kerim'in yaşandığı devirlere dikkatle bakıldığında Asr-ı Saadet'in yaşandığını göreceksiniz." şeklinde konuştu.

Aydüz, hiçbir sistemin yapamadığı refah ve mutluluğu, Kur'an-ı Kerim'in ve Peygamber Efendimiz'in (sas) yaptığına dikkate çekerek, 23 sene gibi kısa bir sürede bunun gerçekleştirildiğine vurgu yaptı. Prof. Aydüz, şöyle dedi: "Cahiliye dönemini Saadet Asrı yaptı, kötü alışkanlıkları, ahlak-ı aliye yaptı. 23 senede ıslah etti. Zulmetten nura, daleletten hidayete, Kur'an; fert, aile, toplum ve milletlerin saadetini temin etti. Tekrar Asrı Saadet'e dönmek için bugün de Kur'an'ı anlayarak, okuyarak, manasını öğrenerek öğrendiklerimize hayatımızda tatbik edebiliriz. Yine Hazreti Muhammed'in (sas) hayatını iyi öğrenip, anlamalıyız ve hayatımıza iyi tatbik etmeliyiz."

14 Nisan 2013 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.000.216 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'da eğitim kalitesini yeterli buluyor musunuz ?