İnternet haber siteleriyle ilgili basın kanunu değişiyor!

İnternet haber sitelerine Resmi ilan ve basın kartı hakkı geliyor. Ama haber sitesiyle ilgili bir kovuşturma başlaması durumunda hakların ortadan kalkacak olması, sitenin daha başından suçlu durumuna konulması olarak yorumlanıyor

Meclis 'e gönderilen kanun tasarısıyla birlikte internet haber siteleriyle ilgili Basın Kanunu 'nda bazı değişiklikler gündeme geliyor. İnternet sitelerini yakından ilgilendiren düzenlemeye göre, adli makamlarca kovuşturmaya başlanılması, yer sağlayıcılık mevzuatına aykırılığın Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nca tespit edilmesi durumunda, internet haber siteleri için sağlanabilecek resmi ilan, reklam ile basın kartına ilişkin haklar ortadan kalkacak.

Meclis'e gönderilen kanun tasarısında, 5953 sayılı kanunun birinci maddesinin birinci fıkrasında yer alan, 'haber ve fotoğraf ajanslarında' ibaresi, 'haber ve fotoğraf ajansları ile '5187 sayılı basın kanununa tabi internet haber sitelerinde' olarak değiştirilmesi ön görülüyor.

Tasarıda dikkat çeken düzenlemeler şöyle:

-"İnternet haber siteleri yayınladıkları içerikleri doğruluğu ve bütünlüğü sağlanmış şekilde 6 ay süre ile muhafaza ve gerektiğinde ve talep eden yetkili mercilere teslim etmeye mecburdur.

-8. maddede belirtilen yayım durdurma müeyyidesi sebeplerinin ortaya çıkması 5651 sayılı kanun gereğince erişimin engellenmesi veya içeriğin yayından çıkarılmasını gerektiren durumlar nedeniyle sorumlular hakkında adli makamlarca kovuşturmaya başlanılması veya yer sağlayıcılık mevzuatına aykırılığın Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nca tespit edilmesi durumunda internet haber siteleri için sağlanabilecek resmi ilan ve reklam ile basın kartına ilişkin haklar ortadan kalkar.

-Yayınların herhangi bir şekilde soruşturma veya kovuşturma konusu yapılması halinde bu işlemlerin sonuçlandığının yetkili mercilerce ilgili internet haber sitesine yazılı olarak bildirilmesine kadar soruşturma veya kovuşturma konusu yayın kaydının saklanması zorunludur."

CİHAN

17 Mart 2014 - Medya --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.018.233 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?