Sandıkçı'dan rahatlatan açıklama

Öğretmenler ile ilkokul öğrencilerinin merakla bekledikleri okulların dönüşüm konusunu Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı açıkladı

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı; öğrenci, öğretmen ve velilerin, okul dönüşümü ile ilgili endişeli bekleyişlerini gideren önemli bir açıklamada bulundu. Sandıkçı okulların dönüşümünde, ilkokul öğrencilerinin sınıf arkadaşlarından ve öğretmenlerinden ayrılmayacakları şekilde planlama yapılacağını söyledi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Ender Mağazaları işbirliğinde düzenlenen resim yarışması ödül törenine katılan Sandıkçı, törenin ardından Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Nurettin Eryılmaz'ın gündemdeki konularla ilgili sorularını cevaplandırdı.

2012 ve 2013 yılında 4+4+4 diye tanımlanan yeni eğitim sistemine geçilmesinin ardından ilköğretim okulları yapısal anlamda ilkokul ve ortaokul olarak ikiye ayrılmıştı. İçinde bulunduğumuz eğitim yılında ilkokul ve ortaokullar mevcut binalarında eğitime devam ederken, okulların önümüzdeki eğitim yılından itibaren fiziki anlamda da ayrılması gündeme geldi. Bu konuda yürütülen çalışmalarla ilgili kamuoyu merak içinde ne olacağını beklemeye başladı. Yeni sistemin getirdiği dönüşümle ilgili en çok rahatsızlık duyanlar ise ilkokullar olduİlkokul öğrenci velileri çocuklarının başka okula nakledilmesi ve sınıf öğretmenlerinin değişecek olması nedeniyle bu duruma tepki gösterirken, kademeli geçiş yapılamayacak olması nedeniyle de ilkokul öğretmenleri, 2013-2014 yılında zorunlu olarak tayin istemeye hazırlanıyorlardı. Yaşanan bu sıkıntı ve belirsizlik nedeniyle il milli eğitim müdürlüğünden yapılacak bir açıklama bekleniyordu.

Aksam Haberleri Genel Yayın Yönetmeni Nurettin Eryılmaz, resim yarışması ödül töreninde karşılaştığı İl Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı'ya, herkesin merakla beklediği gündemdeki okul dönüşüm konusunu sordu. Okulların dönüşümünün nasıl bir yöntemle çözüleceği konusunda Sandıkçı'nın cevabı çok netti: "Yeni eğitim sisteminde okulların dönüşümüyle ilgili çalışmalar, eğitim öğretim faaliyetlerini aksatmayacak şekilde planlanıyor. Ancak bazı okullarda velilerimizin ilkokulun aynı okulda devam etmesi yönünde istekleri oldu. Biz bu konuda katı tutum takınmadan, eğitim konusunu kavgaya dönüştürmeden, velilerin talepleri ile okulun talepleri doğrultusunda hareket ederek sorunları çözme eğilimindeyiz. Gelen taleplerle ilgili müfettişlere gerekli incelemeleri yaptıracağım. Bu doğrultuda sağlıklı karar verilecek, hiçbir öğrenci, hiçbir kimse mağdur edilmeden bu dönüşüm süreci tamamlanacak. Eğer dönüşüm sürecinde ilkokulun başka bir okula nakledilmesi durumu ortaya çıkarsa, sınıf öğrencilerini ve öğretmeni dağıtmadan aynı şekilde muhafaza ederek, başka okula geçişlerini temin edeceğiz. Hiçbir öğrencimiz sınıf arkadaşlarından ve sınıf öğretmeninden ayrı kalmayacak. Herkesin yüreği rahat olsun." dedi.

29 Nisan 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 5.134.482 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?