Sünnet ekibi yola çıktı!

Sağlık Derneği üyesi gönüllü 8 hekim ve 3 sağlık memurundan oluşan ekip, Sudan'da 3 bin çocuğu sünnet edecek. Ayrıca sağlık taraması da yapacak.

Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi BaşkanlığıSağlık Bakanlığı ile Kimse Yok mu Derneği' tarafından desteklenen, Afrika Ülkesi Sudan'da aralarında 3 bin çocuğu sünnet edilmesi de olan'umut projesi' kapsamında 12 kişilik doktor ekibiAdapazarı'ndan yola çıktı.
10 gün boyunca bu ülkede kalacak olan sağlık ekibi Hartum'da konaklayarak, hastaları sağlık taramasından geçirecek ve 3 bin çocuğu sünnet edecek.
Sağlık ekibi yola çıkmadan önce Sakarya'da habercilerin karşısına geçerek umut projesini anlattı. Sakarya Sağlık Derneği başkanı ve Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Muzaffer Yılmaz, gönüllü doktorlardan oluşan ekibin 31 Mart ve 9 Nisan tarihleri arasında Sudan halkına sağlık hizmeti vereceğini söyledi.
Hartum ve yakın şehirlerde üç bölümden oluşan sağlık projesini hayata geçireceklerinibelirten yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü
"Hartum şehrinde El Ribat Üniversitesi'nde böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gören, hastaların ehli fistür dediğimiz damar hastalığı şeklinde bir yolla bu hizmeti almasını sağlamak. Projemizin birinci ayağı bu. Projenin ilerki ayaklarında oradaki hekimleri Sakarya'ya şehrimize getirip, burada bu eğitime devam etmek. Onlarla bu hizmeti Sudan'da da temellerini atmak üzere çalışmalarımız devam edecektir"
Yılmaz, Sudan'da uygulayacakları ikinci projenin ise sünnet çağındaki çocukların sünnetlerinin yapılması olduğunu belirterek, "Bir ürolog, bir pratisyen hekim ve sağlık memuru arkadaşlarımız bu hizmeti orada verecekler. Orada yaklaşık olarak 3 bin çocuğu sünnet edecekler" dedi
Yılmaz, üçüncü projenin ise diş taraması olduğunu ifade ederek, "Bu projedeki üçüncü ayak ise diş hekimi arkadaşlarımızın yapacağı çalışmalardır. Her 3 kısım için arkadaşlarımız Hartum'a yakın bölgelerde çalışmalar yapacaklar" dedi.
ifade eden Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü
Adapazarı'ndan yola çıkan ekipte Sakarya Sağlık ve Afet Derneği binasında toplanan üyeler Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Muzaffer Yılmaz, Yenikent Devlet Hastanesi Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Hasan Dinelek. Hendek Devlet Hastanesi Başhekimi Akın Kaya, Toyotasa Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı op.Dr. Kubilay Elhan, Özel Altınova Hastanesi Üroloji Uzmanı Tuncay Şafak, Aile Hekimi Talat Koçkan, Diş Hekimleri Metin Arda, Fatih Sandık, Sağlık Memurları Halim Amaç, Fahri Çamurcan, Afet Sağlık Derneği Genel Sekreter Yardımcısı Fatih Çelik ve Kimse Yok mu Derneği'nden Nevzat Karbulunuyor
.

31 Mart 2011 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.000.844 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?