İlk çeyrekte taşıt üretimi yüzde 1 geriledi

Türkiye'de bu yılın ilk çeyreğinde otomotiv üretimi geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 1, otomobil üretimi ise yüzde 8 oranında azaldı.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2013 yılı Mart ayı üretim, satış, ithalat, ihracat değerlendirme raporunu yayımladı. Rapora göre, bu yılın Ocak-Mart döneminde toplam pazar, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 oranında artarak 160 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Aynı ayda otomobil pazarındaki artış yüzde 17 düzeyinde gerçekleşti ve pazar 114 bin adede yükseldi.

Bu yıl Ocak-Mart döneminde hafif ticari araç pazarı bir önceki yılın aynı dönemine göre aynı düzeyde gerçekleşti ve pazar 17 bin adet oldu. 2013 yılı Ocak-Mart döneminde bir önceki yıla göre ağır ticari araç pazarı yüzde 5 oranında azalarak 7 bin 839 adete geriledi. Geçen yılın ilk çeyreğine oranla kamyon pazarı yüzde 18 oranında azalarak 5 bin 827 adet düzeyine gerilerken, otobüs pazarı ise özellikle kent içi talebindeki olumlu gelişmeler nedeni ile yüzde 211 gibi önemli oranda arttı ve bin 272 adet oldu.

İhracat

Bu yıl Ocak-Mart döneminde bir önceki yıla göre, toplam otomotiv ihracatı yüzde 2 oranında arttı, otomobil ihracatı ise yüzde 2 oranında azaldı. Aynı dönemde toplam ihracat 205 bin adet, otomobil ihracatı ise 111 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde, ticari araç ihracatı ise yüzde 8 artış ile 95 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Traktör ihracatı ise yüzde 4 oranında azaldı ve 3 bin 458 adet düzeyine geriledi.

Üretim

2013 Ocak-Mart döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre toplam üretim yüzde 1, otomobil üretimi ise yüzde 8 oranında azaldı. Bu dönemde, toplam taşıt üretimi 277 bin adede, otomobil üretimi ise 142 bin adede geriledi.

İlk çeyrekte üretim midibüste yüzde 58, otobüste yüzde 53 ve minibüste yüzde 47, küçük kamyonda yüzde 26, kamyonette yüzde 4 oranında arttı, büyük kamyonda ise yüzde 9 oranında azaldı. Bu dönemde, traktör üretimi yüzde 28 oranında azalarak 9 bin 356 adet oldu.

Satış

Bu yılın ilk çeyreğinde toplam satışlar 160 bin adet oldu ve toplam pazar geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 11 oranında arttı. İlk çeyrekte otomobil satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 oranında arttı ve 114 bin adet düzeyine yükseldi. İthal otomobil satışları ise yüzde 34 oranında arttı, yerli otomobil satışları ise yüzde 19 oranında azaldı. İthalatın pazar dönemi 2013 yılı Ocak-Mart döneminde yüzde 78 gibi çok yüksek bir oranda gerçekleşti. 2013 Ocak-Mart döneminde, geçen yıla göre toplam hafif ticari araç satışları değişmedi. Bu dönemde yerli hafif ticari araç satışları yüzde 1 oranında arttı, ithal hafif ticari araç satışları ise yüzde 2 oranında azaldı. İthalatın pazar dönemi bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 46 oldu.

11 Nisan 2013 - Ekonomi --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 4.777.183 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?