Bu esnafın koleksiyonu şaşırtıyor

Tiryaki iken 15 yıl önce sigarayı bırakan Tamer Selçuk (48), tasarruf ettiği parayla kurduğu 2 bin 500 fotoğraf makinesinin yer aldığı bir koleksiyona sahip şimdi.

AK Parti Milletvekili ve Seçim İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Sakarya'da bulunan fotoğraf makinesi tamircisi ve koleksiyoncusu Tamer Selçuk'u iş yerinde ziyaret etti. Tamer'in büyük ölçüde sigaradan sağladığı tasarrufla koleksiyonunu oluşturduğunu öğrenen Yavuz, şaşkınlığını gizleyemedi.

Yavuz, "Tamer Bey'i takdir ediyorum. Sigarayı bırakarak hem sağlığına kavuşmuş, hem de paha biçilemez bir koleksiyona sahip olmuş. Böyle bir zenginliği görmezden gelemeyiz. Fotoğraf makinelerini müzede sergilemesinin yeni nesil için büyük faydası olacaktır. Bu fotoğraf makineleri ile Sakarya'da dünya çapında bir fotoğraf makinesi müzesi kurulabilir." dedi.

Koleksiyon sahibi Tamer Selçuk ise sigaradan tasarruf ettiği parayla içerisinde 137 yıllık ahşap makine ve soğuk savaş döneminde ilk kez casusluk için kullanılan fotoğraf makinelerinin yer aldığı, 2 bin 500 parçalık bir koleksiyonun sahibi olduğunu söyledi. Yavuz'a, ziyareti sebebiyle teşekkür eden Selçuk, müze kurmak için destek beklediğini kaydetti.

Tamer Selçuk'un koleksiyonu arasında 1960 yılında üretilmiş ilk Türk yapımı 'Cevizli' marka fotoğraf makinesi de yer alıyor. Koleksiyonun en çok ilgi gören parçaları ise soğuk savaş döneminde ajanların kullandığı Toyoca, Minox, Kiev, Zenith, Foto Siniper modeller. En eski parçayı da 1876 yılında Fransız yapımı ve dünyada tek olan 135 yıllık ahşap bir makine oluşturuyor. Koleksiyonda ayrıca, ünlü Alman gazeteci Alfons Paguet'in kullandığı Alman malı 1899 model Dr. Krisgener marka fotoğraf makinesi ile zamanında bir daire fiyatına satılan 1960 yıllarının Linhoff Teknika marka fotoğraf makinesi de var.

19 Şubat 2013 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.971.194 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?