Pamukoğlu'dan "Siyasetin Sefaleti" kitabı

PKK, Uludere, Ermeni meselesi, Ortadoğu sorunu ve tam bağımsızlık gibi konuları ele alan Pamukoğlu, Türkiye'yi karanlık ve sıkıcı bir geceye benzetiyor.

PKK ile mücadeleyle adını duyuran ve politikaya el atana kadar "efsane komutan"olarak anılan Osman Pamukoğlu, sert üslubunu yazı serüveninde de koruyor.Askerlik yaşamı sırasında da şaşmaz kararlılığıyla ün yapan Pamukoğlu, İnkılâp Kitabevi'nden çıkan son kitabı Siyasetin Sefaleti'nde 2013 Türkiyesi'nin mevcut durumunu gözler önüne seriyor. Bu duruma gelişimizin sorumlularını, iktidar, ana muhalefet partisi ve ABD bağlamında masaya yatırıyor.

Dağlıca korkunç bir hatadır

Yakın tarihimizin en önemli olaylarından 35 sivilin hayatını kaybettiği Dağlıca Baskını'na da değinen Pamukoğlu, "Uludere'de yaşanan olay korkunç bir hatadır. Ancak hükümet ve muhalefet olayı ortaya çıkarmada yetersiz kalmış ve onların bu yetersizlikleri halk arasında parçalanmaya neden olmuştur," diyor.

Irak üçe bölünüyor, Suriye sırada

Türkiye'nin sadece içte yaşanan karışıklıklarına değil, aynı zamanda komşuları ve küresel güçlerle ilgili sorunlarına da değinen Osman Pamukoğlu, "Irak üçe bölünerek Kürtler, Sünni Müslümanlar ve Şiiler arasında paylaştırılıyor. Aynı planlarla parçalanacak diğer ülke ise Suriye" tespitinde bulunuyor.

Bağımsız Kürdistan geliyor ya da Kerkük!

Petrol zengini Arap ülkelerinin ekonomik açıdan güçlü olmalarına karşın, ABD'nin kuklası durumunda olduğunu dile getiren Pamukoğlu, "Bu toplumlar önümüzdeki günlerde bağımsız Kürdistan'ı ortaya çıkaracak. Bu, gün gibi ortadayken, Türkiye duruma seyirci kalıyor," değerlendirmesinde bulunmakla kalmıyor, Kerkük'ün de acilen Türkiye sınırlarına katılması ve buradan seçilecek vekillerin de mecliste temsil edilmesi gerektiğini dile getiriyor.
Pamukoğlu, son kitabı Siyasetin Sefaleti ile "karanlık ve sıkıcı bir geceye benzeyen" Türkiye'nin üzerindeki sis perdelerini aralıyor. Karanlık noktalara ışık tutuyor, stratejik zekâsıyla görünenlerin ardındaki gerçekleri okurlarıyla paylaşıyor.

13 Şubat 2013 - Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.117.988 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Medyabar.com soruyor? Hayatınızdan memnun musunuz?