"Çağın Vebası" kanser konferansına yoğun ilgi

Serdivan İlçe Kent Konseyi, Serdivan Belediyesi Kültür ve Kongre Salonunda geniş bir katılımcı gurubunu "Çağın Vebası" olarak adlandırılan Kanser konusunda bilgilendirdi.

Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından organize edilen "Kansere Dikkat!" konulu konferans,Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haldun Şükrü Erkal tarafından verildi.
Konferans açılış konuşmasını yapan Serdivan Kent Konseyi İlçe Kadın Komisyonu Başkanı SAÜ Endüstri MühendisliğiYrd. Doc. Dr. Seher Arslankaya , amaçlarının insanımızın kanser konusunda bilinçlenmesini sağlamak olduğunu belirterek, "kanser günümüzde tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer almaktadır.

Her ülkede, her yaştainsanda görülebilen, çağrafi sınır tanımayan, sosyal statü ve gelir durumu ayırımı yapmayan evrensel bir sorun niteliğindedir.
Kanser hastalığının ölüm nedenleri arasında ön sıralarda yer alması önemli bir sosyal ve sağlık sorunu yaratması yanı sıra topluma getirdiği ekonomik maliyet nedeniyle de toplumsal bir sorun olduğu açıkça görülmektedir.
Kanserden korunma için temel öğe eğitimdir. Bu amaçla Sayın hocamızın anlatacaklarını büyük dikkatle dinlemek, bu hastalığa bakışımızı oldukça geliştirecektir" dedi.

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi RadrasyonOnkolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haldun Şükrü Erkal, kanseri tanımlayarak, korunma yolları, teşhisi, tedavisi konularında açıklayıcı bilgiler verdi. Katılımcılardan gelen sorulara da cevap veren Prof. Dr. Haldun Şükrü Erkal, erken teşhisin önemini sıklıkla vurgulayarak, özellikle akciğer kanserinin en önemli faktörünün sigara olduğunu belirterek, halkımızın sigara içmekten uzak durması gerektiğinin altını önemle çizdi.

04 Nisan 2013 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.933.612 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?