Tarihi camiye lambri kapladılar!

Karasu bulunan 350 yıllık Kelpaşa Camii’nin içi, tarihi dokuya aykırı şekilde labmri ile kaplandı. ­Caminin adı Evliya Çelebi Seyehatnamesi’nde geçiyor.

Haber Resmi
Haber albümü için resme tıklayın

An­tal­ya/As­pen­dos Antik Ti­yat­ro­sundaki ba­sa­mak­lar ve otu­rak­la­rın beyaz mer­mer kul­la­nı­la­rak res­to­re edil­me­si­ne ben­zer bir uy­gu­la­ma Ka­ra­suda ya­şan­dı.

Hür­ri­yet Ma­hal­le­si me­zar­lı­ğın­da bu­lu­nan ve ismi Ev­li­ya Çe­le­binin Se­ya­hat­na­me­sin­de geçen Kel­pa­şa Camiinin iç du­var­la­rı ile diğer bö­lüm­le­ri lamb­ri ile kap­lan­dı.

ÇABALAR SONUÇSUZ

Ca­mi­nin ta­ri­hi eser kap­sa­mı­na alın­ma­sı için çal­ma­dık kapı bı­rak­ma­dı­ğı­nı söy­le­yen Ma­hal­le Muh­ta­rı Al­dur­rah­man De­niz­han 'İlgili bütün ku­rum­la­ra di­lek­çe yaz­dım. Basın yo­luy­la ko­nu­yu ka­mu­oyu­nun gün­de­mi­ne ta­şı­dım; sonuç ala­ma­dım'dedi.

De­niz­han lamb­ri kap­la­ma­sı­nın ön­ce­ki muh­tar dö­ne­min­de içi dö­kü­lü­yor ge­rek­çe­siy­le ya­pıl­dı­ğı­nı ifade etti.

ÇANDILI SİSTEM

3,5 asır­lık ol­du­ğu tah­min edi­len cami dö­ne­min tek­no­lo­ji­si ge­re­ği 'çan­dı­lıdiye bi­li­nen sis­tem­le inşa edil­miş. Uzun meşe ağaç­la­rı­nın balta ile yon­tu­la­rak kalas ha­li­ne ge­ti­ril­me­si ve üst üste bin­di­ril­me­siy­le ya­pı­lan ca­mi­de kö­şe­ler kalas uç­la­rı ker­ti­le­rek bir­leş­ti­ril­miş ve ağaç çi­vi­ler kul­la­nıl­mış. İmamı bu­lun­ma­yan ca­mi­de di­le­yen namaz kı­la­bi­li­yor.

02 Ara 2015 - 21:07 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.494.326 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 vakalarının arttığı Sakarya'da sizce ne yapılmalı!