Zarafet O'nun yaşam biçimiydi

Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Şubat ayı kültür sanat etkinlikleri 'Tarık Buğra'yı An(la)mak' paneli ile sona erdi.

AKM Tiyatro Salonu'nda gerçekleştirilen programda, Türk Edebiyatı'nın en önemli yazarlarından biri olan Tarık Buğra anıldı. Gerçekleştirilen programa, Tarık Buğra'nın eşi olan Yazar Hatice Bilen Buğra, Türk Edebiyatı Dergisi Editörü İlyas Dirin, Prof. Dr. Engin Yılmaz ve Doç. Dr. Yılmaz Daşçıoğlu konuşmacı olarak katıldı.

Türk Edebiyatı'nın en samimi yazarıydı
Panelde ilk olarak Hatice Bilen Buğra duygusal bir konuşma yaptı. Tarık Buğra'nın vefatının 18. yılında, ağlamadan konuşmayı başaramadığını ve duygularını kağıda döktüğünü belirten Yazar Hatice Buğra, "Tanıdığınız birinden bahsetmek zor iş. Anlatacağınız kişi hem bir yazar hem de çok sevdiğiniz eşiniz ise büsbütün zor. Yaşanmışlıklardan bir portre oluşturmak, bir daha asla ulaşamayacağım geçmişi özlemle anlatmanın zorluğu karşımda durmakta. Anlatacağınız kişi karşısındakinin mutluluğu için kendisinden vazgeçebilmeye her zaman hazır bir eş; yaşamını, düşüncesini, kalemini doğruya adamış bir yazar olunca bu ikisini birbirinden nasıl ayıracaksınız?
Tarık Buğra bu ikisini ayırmasını ve taşımasını iyi bilir bu ikisinin de üzerine titrerdi. Tarık Buğra'nın hikayelerinde hiçbir zaman bulamayacağımız, kimsenin bulamayacağı şey kindir, öfkedir, hınçtır, insanın yerilişi ve horlanışıdır. Zarafet, Tarık Buğra için, sokağa çıkarken takınılan eğreti bir tavır değil, bir yaşam biçimiydi. Türk Edebiyatı'nın en samimi yazarlarından Tarık Buğra'ya göre samimiyeti taklit, samimiyeti kabul ettirmekten çok daha kolaydır. Ama mühim olan zor olanı seçmekti. Tarık Buğra eserlerini asıl kaynak üzerine yani insan üzerine kurmuştur. Onu her geçen gün daha çok özlüyorum" dedi.

Hür düşünceye önem verirdi
Hatice Bilen Buğra'dan sonra sözü Prof. Dr. Engin Yılmaz aldı. Engin Yılmaz, Küçük Ağa romanı üzerinden Tarık Buğra'yı anlattı. Tarık Buğra'yı soylu bir edebiyatçı olarak nitelendiren Yılmaz, Tarık Buğra'nın muhteşem dizeleri üzerinden edebiyatı ve Buğra'nın eserlerini anlattı. Tarık Buğra'nın en korktuğu şeylerin başında anlaşılmamak olduğunu söyleyen Yılmaz, "Tarık Buğra yanlış anlaşılmaktan korkardı. Bağımsız düşünceye önem verirdi. Tüm eserlerinde hür düşünceye verdiği önem ön plana çıkardı" dedi.

Eserlerinde Türkiye gerçeğini dile getirdi
Daha sonra söz alan İlyas Dirin ise Tarık Buğra'nın üzerinden Küçük Ağa ve milli mücadeleyi anlattı. İlk olarak milli mücadelenin edebiyata yansımasını inceleyen Dirin, daha sonra Tarık Buğra'nın eserlerindeki milli mücadeleden söz etti. Tarık Buğra'nın roman yazarı üzerine sözlerini de inceleyen İlyas Dirin, "Tarık Buğra roman yazarının kendi beğenilerini kendi düşüncelerini eserlerine yansıtmaması gerektiğini, yazar için asıl kaygının yazarın anlattığı dönem Türkiye'si olduğundan bahseder. Ben bu cümlenin üzerinden üstadın eserlerini incelediğimde anlattığı yazar profilini Küçük Ağa romanında rahatlıkla görüyorum. Ayrıca Yağmuru Beklerken ve Dönemeç adlı romanlarında da Türkiye gerçeğini bizlere göstermiştir" dedi.

Halka hiçbir zaman yukarıdan bakmadı
Doç. Dr. Yılmaz Daşçıoğlu ise Tarık Buğra'nın empatik bakış açısını ve eserlerindeki ironiye dikkat çekti ve Tarık Buğra'nın Türk Edebiyatı'nda nasıl bir yer tuttuğundan bahsetti. Tarık Buğra'nın eserlerindeki karakterlerin yaşadığı değişimi ve bu değişim sırasında yaşadığı sancıyı okuyucuya çok iyi aktardığını söyleyen Daşçıoğlu, "Bu değişimi okuyucuya böylesine iyi aktarmak ancak büyük romancıların yapabileceği bir iştir. Tarık Buğra'nın yaşadığı dönemde edebiyat iktidarları ve siyasal iktidarlar tarafından dışlanmasının arkasında Tarık Buğra'nın halka olan bakışıdır. Halka hiçbir zaman yukardan bakmamıştır" diye konuştu.

Panelin sonunda Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Fevzi Kılıç konuşmacılara çiçek takdim etti. Fevzi Kılıç, Şubat ayı kültür etkinliklerine katılan tüm Sakaryalılara teşekkür etti ve etkinliklerin önümüzdeki dönemde de hızını kesmeden devam edeceğini söyledi.

28 Şubat 2012 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.993.580 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?