Baro'dan 'İnsan Hakları Günü' açıklaması

Sakarya Barosu 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle bir basın açıklaması yayımladı.

10 Aralık 'Dünya İnsan Hakları Günü' ile ilgili Baro'dan yapılan basın açıklaması şöyle; "İnsan hakları, her insanın, sadece insan olması nedeniyle sahip olduğu özgürlük ve eşitlik değerlerinin başkalarınca tanınmasını ve her türden dış saldırıya karşı korunmasını gerektiren en üstün ahlaki ve hukuki taleptir.

Hukuk felsefesinin merkezinde yer alan, özgürlük, eşitlik, adalet gibi varoluşsal ve ahlaki değerlerden türeyen İnsan Hakları, diğer bütün hak iddialarına göre ahlaki ve hukuki öncelik taşır. Bu nedenle İnsan hakları siyasi meşruiyetin de da ölçütüdür ve bu yönüyle diğer bütün ahlaki, hukuki ve siyasal taleplerden önce gelmektedir.

Yaşamak için değil, onurlu bir yaşam sürmek için ihtiyaç duyduğumuz insan hakları, Uluslararası İnsan Hakları Sözleşmelerinde de vurgulandığı üzere, "insanın, insan olarak özündeki onurdan" kaynaklanır. Bu öz insanın ahlaki doğasıdır.

İnsan hakları, sadece hayalleri, emelleri, önerileri, talepleri, övgüye değer düşünceleri değil, haklara dayanan toplumsal değişim taleplerini de ifade etmekle, bu talepleri kendi siyasal iktidarlarımız başta olmak üzere uluslararası topluma yöneltmemiz ve bu suretle insan hakları standartlarının egemen olduğu bir dünyanın gerçekleşmesine hep birlikte katkıda bulunmamız gerekir.

Zira tüm insanların dünyevi güçlerden ve ülkelerden özgürlük ve adalet konusunda doğru dürüst davranış standartları beklemeye, insan haklarına saygılı olmalarını istemeye hakları vardır. Bu standartların, hukukun ve insan haklarının kasti veya gayri ihtiyari ihlallerine tanıklık etmek ve cesaretle karşı koymak biz avukatların ve meslek örgütümüz olan Baromuzun en önde gelen görevidir.

Bütün bu nedenler ile Sakarya Barosu olarak bu görevin bilincinde ve farkında olduğumuzun, insan hakları ihlalleri ile mücadelede her daim kararlı bulunduğumuzun ülkemiz kamuoyu tarafından bilinmesini ister, tüm insanların İnsan Hakları Günü'nü kutlarız."

09 Aralık 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.987.019 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?