Dünyaya çağrı yapmak için yola çıkacaklar

Sakarya'da bulunan Sivil Toplum Kuruluşlarının kadın temsilcileri tarafından organize edilen 'Vicdan Konvoyu' çağrısı için basın açıklaması düzenledi.

Haber Resmi
Haber Resmi
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Betül DEMİR'in haberi

MEDYABAR.COM

İHH Genel Merkez avukatlarından ve yönetim kurulu üyesi olan Gülden Sönmez ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Kadın Temsilcileri ile birlikte Orman Park'ta basın toplantısı düzenlendi.

Düzenlenen basın toplantısında Genel Merkez avukatlarından Gülden Sönmez,"Suriye insan hakları kuruluşlarının son verilerine göre tespit edilebilen tutuklanan kadın sayısı Mart 2011'den 2017 sonuna kadar 13.581'dir. Mart 2011'den bu yana Suriye Savaşı sırasında Suriye sırasında Suriye rejim güçleri tarafından tutulan ve halen hapishanelerde olan kadın sayısı 6736'dır. Bu sayının 6319'u yetişkin 417'si kız çocuğudur. Bazı kadınlar hamileyken alınmış ve orada doğum yapmıştır. Bazı kadınalr çocuklarıyla alınmıştır. Bazı kadınlar ise, tutulan yerlerde tecavüz sonucu olan çocuğu orada doğurmak zorunda bırakılmıştır." diye konuştu.

'Vicdan Konvoyu' çağrısında bulunan Avukat Gülden Sönmez, "Konvoyun ana planı, Türkiye'den ve yurtdışından sadece kadınlar olarak otobüslerle konvoy oluşturacağız. Medya otobüsü, doktor otobüsü, hukukçu otobüsü gibi otobüsler olacak. Kamuoyu oluşturarak bir konsept olarak gideceğiz. Otobüsler tek tip olacak ve pankartlı olacak. Oyalı yazmalar sembolümüz olacak. Sınıra varıp açıklamadan sonra sınır tellerine sembolik yazmalar bağlayıp, kalan yazmaları kamp ziyaretinde Suriyeli kadınalra hediye edip döneceğiz." dedi.

'Kadını Koru İnsanı Koru' sloganıyla yola çıktıklarının altını çizen Gülden Sönmez, "Projemizin amaçları, Suriye'de savaşın başından bu yana başta kadınlara yönelik işkence, tecavüz, infaz, hapis ve mültecilikle gelen dramlarına dikkat çekmektir. İkincisi Suriye'de savaş sebebiyle haksız bir şekilde tutulan tüm kız çocukları ve kadın mahsupların serbest bırakılması için çağrı yapmak, Son olarak ise tüm insanlığa savaşlarda kadınların korunması için etkili tedbirler almaya davet etmektir." ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 55 ülkeden de kadınların katılacağını belirten Sönmez, farklı din, dil, coğrafyalardan, dünyanın birçok ülkeden kadınların da 8 Mart günü katılacaklarını dile getirdi.

22 Şubat 2018 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.875.715 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Süper b - ONCELİKLE BU EYLEMLERİNDE HANİM ABLALARİMİZA KOLAYLİKLAR DİLİYORUM İNSALLAH BU HAYİRLİ İSTE MESAJLARİNİ TUM KİTLELERE ULASTİRİRLAR ASLİNDA COGU TOPLUMLARDA KADİN EL USTUNDE TUTULURKEN COGU TOPLUMLARDA DA KADİN PSİKOKOJİK OLARAK EZİK YASAMAK ZORUNDA KALİYOR.. BAKİN ORNEK VERECEK OLURSAK VİKİNG TOPLUMUNDA KADİNLAR YUKSEK DERECEDE SAYGİ GORUR SOZ HAKKİNA SAHİP OLURDU BİZDE GURUR DUYARAK SOYLUYORUM OSMANLİ KADİNİ TABİRİNİ GURURLA TASİRLARDİ .. SON OLARAK KADİNLAR ANAMİZ BACİMİZ YOLDASİMİZ BAS TACİMİZ... BURBİRİMİZE SAHİPCİKTİGİMİZ SURECE MUTLULUGUMUZ AİLE SAADETİMİZ HUZURUMUZ DAİM OLACAKTİR... SAYGİLARİMLA..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Şubat 17:19


Anket Sakaryaspor sizce şampiyon olur mu?