'11 ayda bin 249 esnaf kepenk kapattı'

Sakarya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (SEBOB) Başkanı Hasan Alişan 2015 yılını değerlendirirken 2016 yılındaki beklentilerini açıkladı.

SESOB Başkanı Alişan, yaptığı açıklamada,il genelinde2015yılında 2 bin 893 işletmenin açıldığını, Bin 249 iş yerininde kaptıldığınıbelirterek, "İl bazında 2893 işyeri yeni hizmet akınlarıyla piyasaya girerken 2015 yılının son ayı hariç 1249 işyerinin kapanması elbette arzu edilmemesiyle birlikte açılış ve kapanış farkının sevindirici olduğuna işaret etmek istiyorum." dedi.

Alişan, şunları kaydetti:

1-Geride bıraktığımız 2015 yılında, Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğimiz 5362 sayılı Kanunun Birliğimize vermiş olduğu sorumluluklar çerçevesinde mevzuata uygun üye memnuniyetine odaklı faaliyetlerimizin yanı sıra birliğimize bağlı meslek odalarımızın yerel ve genel sorunlarının çözümünde bunun yanı sıra meslek odalarımızın ve genel sekreterlerimizin pratik ve teknik eğitimleri konusunda mevzuat değişikliklerini de içeren faaliyetlerimizi kalite standartları çerçevesinde sürdürmeye devam etmiştir.

2-2015 yılında esnaf ve sanatkarlarımızın sorunlarının çözümü konusunda milletvekillerimiz ve yerel yöneticilerimizle her zaman işbirliği içerisinde olup, sorun çözüm odaklı faaliyetlerimizi her geçen gün güçlenerek sorunlarımızın çözümlerine çalışılmıştır.

3-Aynı zamanda meslek odalarımızla birlikte esnaf ve sanatkarlarımıza yönelik gelişen mevzuatlar ve yönetmelikler karşısında bilgilendirme ve eğitim faaliyetlerimiz aralıksız olarak devam etmiştir.

4-Temsil ettiğim esnaf ve sanatkar kesimimizin huzurla çalışabileceği ortam, Ülke istikrarının devamı ile mümkündür. İstikrarı sağlanmış bir ortamda kesimimiz kendi mesleki bilgisi ve becerisi ile birlikte mütevazi sermayesiyle hak ettiği kazancı alacağından eminiz. Ancak, 7 Haziran Genel Seçimleri sonucu esnaf ve sanatkarımız etkilenmiş, istikrarsızlık SGK ve Vergi taksitlerinin ödenmesinde zorlanmış, teknolojik gelişmelere de hamle yapamamıştır. Geçici hükümet sürecinde dövizin kontrolden çıkması, orta doğuda ve farklı ülkelerdeki terör olayları ile birleştiğinde esnaf ve sanatkarımız ve ülkemiz için tam bir kaos ortamı yaşanmıştır.

5-2015 yılında emekli olan esnaf ve sanatkarlarımızdan %15 lik SGDP kesilmekteydi. Kesimimizce bu kesintinin %10'a düşürülmesi olumlu bir gelişmedir. Yine emeklilerimize seyyanen 100 TL zam yapılması memnuniyet vericidir. Bir başka konu ise SGK borcu olanların sağlık hizmetinden faydalanamaması bu durumun 2015 yılının sonuna ertelenmesi gibi faaliyetler gerek seçim politikası gerekse sosyal politikalar olsun 2015 yılın tüm kesim için sıkıntılı bir yıl olmasının yanı sıra Hükümetimizin buna benzer konularda iyileştirme yapması ülkemizde memnuniyet yaratmıştır.

6-Perakende Ticaret Yasasının çıkması sektöründe önemli bir heyecan yaratmıştır. Ancak, Kanunu destekleyen yönetmeliklerin halen çıkmaması bizleri endişeye sevk etmektedir. Son derece önemsediğimiz bu yönetmeliklerin çıkmaması birçok zorlukları da beraberinde getirmektedir. Örnek olarak; Kanunda Belediyelerce Hafta Tatili Ruhsat Harcı almayı kaldırmasına rağmen, Belediyeler halen ısrarına devam etmektedirler. Konu Yargıya intikal etmiş 24/11/2015 tarih 2015/683 Esas ve 2015/2329 kararı ile Ankara 2.Vergi Dairesi Mahkemesi alamayacaklarına dair karar vermiştir.

7-2015 yılının son değerlendirmesi olarak Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğimiz, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından başlatılan çalışmalar ışığında ülkemizdeki mesleklerin ulusal standartlar çerçevesinde yapılması üretilmesi mal ve hizmetlerde ulusal standardın sağlanması adına faaliyetlerini sürdürmektedir.

Buna istinaden, biz meslek odaları, mensuplarımızın ulusal bazda standartları yapılmış ve yeterlilikleri hazırlanan meslek dallarında 2012 yılında çalışmalarına başlamış olup, 2014 yılında ilk önce 4 meslek Ahşap Kalıpçı, Betonarme Demircisi, İnşaat Boyacısı ve Sıvacı mesleklerinde TÜRKAK tarafından Akredite edilerek, MYK tarafından yetkilendirildik. 2015 yılında ise Alçı Sıva Uygulayıcısı, Betoncu, Duvarcı, Isı Yalıtımcısı ve İskele Kurulum Elemanı 5 meslek dalında faaliyetlerimizi sürdürerek Türkiye'de ilk ve tek 9 meslek dalında akredite olmuş MYK tarafından yetkilendirilmiş esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşu olmuştur.

8-2014 Yılında Sakarya ilimizde 56.078 İcraya düşmüş dosya var iken, 2015 yılının son ayına kadar bu rakam 50.177 dosya sayısına gerilemiştir. Özetle dosya sayılarında %10 luk bir azalmanın meydana gelmesi memnuniyet vericidir. Ancak, bu konunun daha derinden araştırılarak borç ödeme oranının yükseldiğini mi? Yoksa borç yapmama bilincinin geliştirilmesi yönünde çalışmalara ağırlık verilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

9-Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Müdürlüğümüz verilerine göre, 2015 yılının son ayında İl bazında 2893 işyeri yeni hizmet akınlarıyla piyasaya girerken 2015 yılının son ayı hariç 1249 işyerinin kapanması elbette arzu edilmemesiyle birlikte açılış ve kapanış farkının sevindirici olduğuna işaret etmek istiyorum.

10-1 Kasım Genel Seçimlerinden sonra hükümetin kurulması, istikrarsızlığın ortadan kalkması, piyasa ekonomisinin düzelmesi, terör olaylarının noktalanması, göçün getirdiği ticari sorunların yanı sıra bir beklenti, umut ve aydınlık yolunda yanan bir ışık algısıyla bizler sermayemiz ve becerimiz kadarıyla hak ettiğimizi almamızdaki engellerin kalkacağına yürekten inanmaktayız.

2016 YILI BEKLENTİLERİMİZ

Temsil ettiğim esnaf ve sanatkar kesimimiz için büyük umutlar beslediğimiz 2016 yılında taleplerimiz.

SGDP kesintisinin tamamen kaldırılması,

Basit Usuldeki esnaf ve sanatkarlarımızın Vergi dışında kalması,

Ülkemizde Kaybolmaya Yüz Tutmuş Mesleklerin Desteklenmesi,

Yeni İşyeri açan Girişimcilerin 3 yıl boyunca Vergiden muaf tutulması ve Faizsiz kredi yönünden desteklenmesi,

Girişimciliğin özendirilmesi,

Çıraklık eğitiminin altyapısının güçlendirilmesi,

Meslek ve Teknik Lise öğrencilerinin staj yapmalarını özendirici tedbirlerin alınması ve meslek mensubu olmalarının sağlanması,

İşyeri açma ve çalışma ruhsatlarının kolaylaştırılması,

Esnaf ve Sanatkar kesimimizin vergi beyannameleri ve SGK bildirgelerinin birleştirilmesi,

Ekonomik istikrarın artarak devam etmesi.

Bu beklentilerimizin gerçekleşmesi için Birliğimiz ve Birliğimize bağlı Meslek Odası Başkanlarımızla birlikte müşterek karar vericilerimiz ile çözüm odaklı işbirliği içinde olacağımızın bilinmesini istiyoruz.

2016 nın Ülkemiz, Milletimiz ve temsil ettiğim esnaf ve sanatkar kesimize hayırlı ve bereketli bir yıl olmasını temenni ederim."

29 Ara 2015 - 11:32 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.494.326 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 vakalarının arttığı Sakarya'da sizce ne yapılmalı!