Gurbetçiler hibe etmişti. Şimdi çürüyor

Ferizli İlçesine bağlı Gölkent Beldesinde, İsviçre'de yaşayan gurbetçi vatandaşların belediyeye hibe ettiği ambulansın atıl durumda bırakıldığı iddia edilirken; ambulansı belediyeye hibe eden gurbetçiler duruma büyük tepki gösterdi

Haber Resmi
Haber albümü için resme tıklayın

Ferizli ilçesine bağlı Gölkent Beldesinde bir süredir yaşanan ambulans polemiği Belediye Başkanı Arif Ogan ile yurt dışında yaşayan gurbetçileri karşı karşıya getirdi. Yaklaşık 3 yıl önce aslen Gölkentli olan ve uzun süredir İsviçre'de yaşayan gurbetçi vatandaşlar, kendi aralarında para toplayarak bir ambulans satın aldılar. 24 bin liraya mal olduğu kaydedilen ve paralarının gurbetçi vatandaşlardan toplandığı ambulansı 2008 yılında belediye teslim eden gurbetçiler, o dönem memleketlerine bir yardımda bulunmaktan dolayı büyük sevinç yaşadı.
Ancak ne olduysa bundan sonra oldu. Gurbetçilerin hibe ettiği ambulans bir süre kullanıldıktan sonra atıl durumda bir kenara bırakılarak çürümeye terk edildi. duruma tepki gösteren gurbetçi vatandaşlar, bir çok güçlükle para toplayarak aldıkları ambulansın çürümeye terk edilmesine adeta isyan etti.
İsviçre'de yaşayan gurbetçilerden Recep Atalay, "Biz o ambulansı alabilmek için İsviçre'de kapı kapı dolaştık. Camilerde ve mescitlerde para topladık. Ancak bu kadar zahmetle aldığımız ambulansımız çürümeye terk edildi. bunun hesabını kim verecek. Burada para topladığımız insanlar büyük üzüntü içindeler. Yaptığımız yardımın değerinin bilinmemesinden dolayı şikayetçiler. Birçoğunun yüzüne utancımızdan dolayı bakamıyoruz. Acilen bu konuya bir çözüm bulunarak, yurt dışında büyük zorluklarla çalışan Türklerin alın teri ile alınan bu ambulansın işletilmesini istiyoruz" diye konuştu.

Gurbetçi vatandaşlar ambulansın acil durumlar için bile kullanılmadığını dile getirerek, bunun için Gölkent Belediye Başkanlığını suçladılar.
Ambulansın alınmasına vesile olan gurbetçi vatandaşlardan Yusuf Altun ise, "Belediye Başkanı Arif Ogan aracın arızalı olduğunu iddia ediyor. Biz İsviçre'de yaiayan vatandaşlar olarak aracın tüm bakım masraflarını üstlenmeye hazırız. Ancak belediye başkanı buna yanaşmadı. İçinde ki malzemeler adeta talan edildi. biz bakım masraflarını üstleniyor ve aracın hazır hale getirilmesini taahhüt ediyoruz. Ambulansımız hazır olarak beklesin. Biz ambulans sürekli olarak kullanılsın demiyoruz. Acil durumlarda kullanılsın yeter. En yakın yerleşim birimi Gölkent'e kilometrelerce uzaklıkta. Acil bir hasta olduğu zaman ambulans gelene kadar vakit gerekiyor. Bu ambulansımız ile bu vaktin azalmasını istiyoruz. Eğer bu ambulans hurdalıkta yatarken bir hasta ambulans geç geldiği için hayatını kaybederse bunun hesabını kim verecek" diye ifadeler kullandı.

İddialara cevap veren Gölkent Belediye Başkanı Arif Ogan ise, kendisinden önce ki belediye başkanının benzinle çalışan araca motorin yakıt koyduğunu ve bundan dolayı ambulansın motorunun arızalandığını dile getirerek, "Belediyemizin garajında duran bu ambulans 6 silindirli ve benzinli. Yani bunun yürütülme maliyeti hayli fazla. Su gibi benzin harcıyor. Gümrük ve tescil işlemleri yapılmamış. Yaklaşık 2 yıldan beri de kullanılmıyor. Motoru bozuk olduğu için kullanılmıyor. Motorunu da yaptıramadık. Küçük bir belediye olduğumuz için bu ambulansı işletemiyoruz. Ambulansın aslına uygun kullanılması için Sağlık İl Müdürlüğüne başvurduk. Onlarda bu aracın çalışmasının yüksek maliyetli olduğunu söyleyerek almadılar. Sağlık Müdürlüğünün yürütemediği aracı biz nasıl yürütürüz. Bunun üzerine belediye meclisimizde bu aracı hibe etmek için karar aldık. Alifuatpaşa Belediyesinden yetkililer araca talip olduklarını söyledi. Gelip aracı gördüler. Ancak bu söylediklerimi anlatınca vazgeçtiler. Buradan duyurmak istiyorum. Ambulansı işletemiyoruz ve isteyen bir belediyeye hibe etmeye hazırız. Bana gösterilen tepkilere bir anlam veremiyorum. Aracın yürütülme maliyetlerinin bu kadar yüksek olması benim suçum mu?" diye konuştu.

19 Şubat 2012 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.903.364 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?