'Manav'lar Taraklı'da toplandı

İl Yerel Kültür Dernekleri ve Bursa İnegöl Manavları Derneği öncülüğünde İl Taraklı İlçesinde Bölgesel İstişare Toplantısı düzenlendi. Toplantıya İl, Bursa, Bilecik, Balıkesir, Kocaeli ve Bolu illerinde faaliyet gösteren 32 derneğin başkan ve temsilcileri katıldı. Türk Boyları Konfederasyonu Genel Başkanı Durhasan Koca da toplantıya onur konuğu katıldı.

Haber Resmi
Haber Resmi
Haber albümü için resme tıklayın

İl Yerel Kültür Dernekleri ve Bursa İnegöl Manavları Derneği öncülüğünde İl Taraklı İlçesinde Bölgesel İstişare Toplantısı düzenlendi. Toplantıya İl, Bursa, Bilecik, Balıkesir, Kocaeli ve Bolu illerinde faaliyet gösteren 32 derneğin başkan ve temsilcileri katıldı. Türk Boyları Konfederasyonu Genel Başkanı Durhasan Koca da toplantıya onur konuğu katıldı.

SYKD: "Faaliyetlerimiz Amacına Ulaşıyor"
İl Yerel Kültür Derneği Başkan Vekili Cevdet Koç ve SYKD 3.Dönem Başkanı Cüneyt Demir istişare toplantısında yaptıkları konuşmalarında; İl Yerel Kültür Derneği faaliyetlerinin sadece İl ili ve ilçelerinde değil, etkileşim ve iletişim yolu ile çevre illerde de karşılık bulmasının önemli bir kazanım olduğuna vurgu yaparak; "Hedeflenen birlikteliğimizin dönemsel olarak değerlendirilmesi ve planlanması çok önemlidir. İl'mız dün ve bugün olduğu gibi yarında Hoşgörü ve Kardeşlik şehri olmaya devam edecektir. İl'daki birlik ve beraberliğin bir model oluşturarak ülkemizin her noktasına yayılmasını arzuluyoruz" dediler.

100 bin kişiyle Yayla Kurultayı Düzenlenecek

Taraklı'daki buluşmanın düzenleyicilerinden olan İnegöl Manavlar Derneği Başkanı Erdoğan Kızmaz da yaptığı konuşmasında, İnegöl ilçesinde çalışma yapan derneklerinin yoğun bir ilgi ve destek bulmasının kendilerini son derece memnun ettiğini belirterek, çevre illerde faaliyet gösteren dernekler ile birlikte 100 bin kişinin katılacağı Geleneksel Yayla Kurultayı yapmayı planladıklarını söyledi. İlki gerçekleştirilecek Yayla Kurultayına başta Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül olmak üzere tüm devlet büyüklerinin davet edileceği belirtildi.

Durhasan Koca; "Bu Birliktelik Tüm Türkiye'ye Örnek Olmalı"

Yerel Kültür Derneklerinin Bölgesel İstişare Toplantısına onur konuğu olarak katılan Türk Boyları Konfederasyonu Genel Başkanı Durhasan Koca, Akdeniz, Ege ve İç Anadolu Bölgesinde faaliyet gösteren bir yapının Marmara Bölgesinde de kuruluyor olmasının sevindirici olduğunu belirterek, ülkenin asli unsurlarının kültürlerine, törelerine, birbirlerine hep birlikte sahip çıkmaları, birbirlerinden etkileşim göstererek sivil toplum örgütleri olarak ortak akılda hareket etmeleri çalışmalarını yakından izlediklerini ve desteklerini söyledi. Durhasan Koca, kökleri bin yıllık kardeşliğine dayanan ve sayıları her geçen gün artan bu birlikteliğin tüm Türkiye'ye örnek olması gerektiğini belirtti.

Manavlar: "İşte, Fikirde, Ülküde Birlik" dedi.
32 Derneğin Taraklı ilçesinde yaptıkları toplantıda önemli kararlar alındı. Geniş katılımlı bölgesel toplantıların yılda dört kez düzenlenmesi, İllerde kurulma çalışması başlatılan federasyonların Türk Boyları Konfederasyonuna üye olması, Bölgesel olarak faaliyet gösterecek Manav İş Adamları Derneğinin kurulması, 6 ilde faaliyet gösteren derneklerin ortaklaşa olarak Geleneksel Yayla Kurultayı düzenlemesi kararlaştırıldı.

Taraklı ilçesini gezdiler.
Toplantı sonrasında Yerel Kültür Derneklerinin başkan ve temsilcileri Taraklı İlçesi'ni gezdiler. Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman'ın rehberliğinde ilçedeki tarihi evleri ve mekanları gezen 32 derneğin yöneticileri, Osmanlı Beyliğinin ilçeyi fetih ettiğinde dikildiği belirtilen 700 yıllık Tarihi Çınarın altında hatıra fotoğrafı çektirerek, ülkemizin bölünmez bütünlüğü için birlik ve beraberlik mesajları verdiler.

15 Nisan 2013 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.000.216 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'da eğitim kalitesini yeterli buluyor musunuz ?