Işık Lisesi Filografi sanatı ile aydınlanıyor

Sakarya Işık Anadolu ve Fen Lisesi; Filografi Kulübü öğrencileriyle eğitim ve öğretimin yanında sanatsal çalışmalarına hızla devam ediyor.

Haber Resmi
Haber Resmi
+4
Haber albümü için resme tıklayın

"Filografi sanatı ahşap bir zemin üzerine çakılmış, çiviler arasından teller geçirilerek ve belirli örgü teknikleri kullanılarak çeşitli desenler oluşturma sanatıdır. "
Ülkemizde pek tanınmayan bu sanat, zorluğu, sabır gerektirmesi nedeni ile az uygulanmakta olup bütün dünyada unutulmak üzeredir. Günümüzde bu sanatın ustalarından biri olan Saim Devrilmez bu sanatın ruh dinlendirici olması ve olumlu psikolojik etkilerinden dolayı Amerika'da evlerde de verildiğini söylüyor.
Filografi Kulübü çalışmaları, 10 Sınıf Geometri müfredatında bulunan 'Düzlemde süslemeler ve kaplamalar' konusunun günlük hayatta karşılığını sanat olarak buluyor. Günümüzde unutulmaya yüz tutan 'FİLOGRAFİ SANATI'Işık lisesi öğretmen ve öğrencilerinin gayretleriyle yaşatılıyor.
Geometri öğretmenleri; İstanbul Üsküdar Halk Eğitim Merkezi Filografi öğretmenlerinden Aymelek KAPTANOĞLU'ndan Filografi sanatı kursunu aldılar.Bu çalışmalarını okul kulüp etkinliklerinde öğrencilerimize öğretiyorlar.
Filografi Kulübü öğretmenlerinden Adnan GÜVENÇ ve Eyyüp ACAR, ilk kişisel sergisini Sakarya'da açan Saadet PEÇE'yi Işık Lisesi Okulu'na davet ettiler.

28 Şubat 2012 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.903.364 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?