Sokak köpekleri için iyi bir haber..

Sakarya veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız;sokak köpekleri ile ilgili bir mesaj yayımladı.

TÜRK VETERİNER HEKİMLERİ BİRLİĞİ
SAKARYA VETERİNER HEKİMLER ODASI

SAKARYADA SOKAK HAYVANLARI İÇİN İYİ HABER VAR
Ülkemizde ve de ilimizde sokak hayvanları hala büyük sorun teşkiletmektedir.

Ülkemizde çıkarılan yada çıkarılmakta olan yeni yasalarla sorun çözülmeye çalışılmakta;yerel yönetimlerdesokak hayvanlar için yasalara uyumlu olarak çalışmalaryapmaktadır.Sakarya iline baktığımız zaman önderliğini Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu Bakım evi tek olması nedeniyle de sorunları çözmeye yetmemiştir.

Sakarya da kanuna dayalı olarak,her belediye'ye ait müşaade merkezleri bile bir çok belediyemiz tarafından tam anlamıyla tamamlanamamıştır.Buna rağmen Adapazarı Belediyesinin çalışmaları dikkatimizi çekmiş olup başarılarını dileriz.

Metropol ilçelerde bu sorun daha dikkate alınmalı bu sorunun çözümü için her belediyenin kendisine ait barındırma merkezleri yada doğal yaşama alanları kurmalarıgerekmektedir. Böylelikle sokaklarda tehlike yaratan ,saldırgan olan ve şehrimize yakışmayan görüntüler veren hayvanlarında insani yöntemlerle yaşama alanları oluşturulmalı ve soruna çözüm getirilmelidir.

Hayvanları koruma kanununda yapılması planlanan değişiklikte diğer ilçe belediyeleri de bu alanları kurmaları ve başıboş gezen hayvanları bu alanlarda barındırmaları gerekecektir.

Komşu illerimizde düzenlemeler bu yönde yapılmakta olup çoğu belediyelerin sorunu çözdüğü gözlenmektedir. Bu da bakımsız ve başıboş gezen hayvanların insan sağlığını tehdit etmesinin önüne geçmektedir.Hepimizin dileği şehrimizinhem insan refahı hemde hayvan refahının yüksek olduğu bir şehir haline gelecektir"şeklinde konuştu.

01 Şubat 2013 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.988.285 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?